Pipi a Sókrates

Pipi a Sókrates Originální název: Pippi og Sokrates

Knižní klub - 2005
ISBN: 80-242-1493-8

Knižní klub (2005) 80-242-1493-8 253

Filosofická hostina ve vile Vilekule Nekonvenční úvod do světa filosofie - populárně psaná faktografická kniha dvou norských profesorů filosofie a antropologie předkládá úvahy o postavách knih Astrid Lindgrenové, zvláště pak o Pipi Dlouhé punčoše. Zdánlivě absurdní název má podle autorů své opodstatnění: Sókratés i Pipi měli podobný osud - v době svého života, resp. vzniku byli odsuzovány za to, že kazí mládež. Je nabíledni, že k tomuto populárně a čtivě psanému dílu autory inspiroval jejich rodák Jostein Gaarder svým románem Sofiin svět. Toulky knihami Astrid Lindgrenové jsou ale na rozdíl od něj vyloženě faktografické a nespojuje je žádný beletristický příběh, stavějí však na znalosti krásné literatury a jejím pochopení. Kniha dobře zapadá do současné čtenářské obliby literatury faktu a je napsaná chytrým, srozumitelným jazykem. Nicméně není určena pro malé čtenáře příběhů Lindgrenové, ale spíš pro gymnazisty. Ideálním uživatelem této knihy je přemýšlivý čtenář, který knihy Astrid Lindgrenové v dětství přečetl, našel v nich zálibu a s chutí se účastní dalších mentálních objevitelských cest do světa různorodých hrdinů neopakovatelné Astrid Lindgrenové. (Založil/a: Dinush)

rosavtrave
  10. 11. 2011, 21:20
Tak nevím, ač mám ráda filozofii i Pipi dlouhou punčochu, tato kniha mi přišla neskutečně nudná a pokud bych to měla shrnout jedním slovem, nazvala bych ji "blbostí" :] (omluvám se za použitý výraz, ale jinak se to nazvat nedá). Takto zprznit Sokrata i Pipi v jedné knize a udělat z nich nudu nad nudu bych si jako spisovatel nedovolila.