Originální název: Die Leiden des Jungen Werthers

XYZ (2008) 978-80-7388-081-1 221
Aurora (1999) 80-85974-61-4 141
Odeon (1968) 305
Ottovo nakladatelství (1901) 172

Romantický román v dopisech líčí lásku muže, který miluje ženu svého přítele a protože nevidí východisko ze situace, rozhodne se zemřít.Dílo rozhodujícího významu pro historii německé i světové prózy, je jedním z prototypů romantického románu v dopisech, založeného na prosté klasické zápletce. Autorovi šlo o víc, než o příběh nešťastné lásky. Jako hrdinu zvolil člověka své doby, představitele mladé buržoazie, který ve snaze dosáhnout svobody naráží na překážky v podobě feudálních konvencí. Je příliš osamělý a neschopný proti společnosti bojovat a proto raději volí smrt. (Založil/a: Nikola Augustinovna)

Introvert
  15. 2. 2014, 18:48
Utrpení m.W. jsem si chtěla přečíst, abych zjistila, proč se tehdy po jeho vydání strhla smršť sebevražd mezi mladými lidmi. Odpověď na tuto otázku jsem částečně získala, ale navíc jsem zjistila, že knihu zřejmě držím ve svých rukou v době správného ,,vyladění" na tento druh literatury. Zhruba po roce jsem si některé pasáže chtěla oživit a měla jsem tentýž dojem. Pro mě byly myšlenky obsažené v této knize velmi aktuální, přiznávám, že jsem si jich pro sebe pár opsala. A také - čas od času si ráda přečtu text každým písmenkem vypovídající, že pochází z pera skutečného Mistra slova, s darem mu daným tam shůry.
Magyana
  12. 4. 2013, 9:50
Nemám ráda mužské, kteří jen brečí. A mladý Werther brečí pořád. Takže jde o utrpení nejen "hrdinovo", ale i čtenářovo.
nevermore
  27. 1. 2014, 8:31
Hodnotit Werthera dnešní optikou není jednoduchá věc. Ale vidím, že někteří se toho opět zhostili s grácií jim vlastní. Chápu, že toto dílo dnes vskutku není pro každého (ani mě nezaujalo na 100%), ale napálit Goethemu hodnocení Hrůza! apod. mi přijde podobné jako skákat na Mozartově hrobě (ano, vím, že byl hromadný) s Lady Gagou v přehrávači na uších, a řvát, proč jen byl tak sentimentální, když se teď o něm musím učit :)

A těm, co vyčítají Wertherovi stále dokola sebelítost a ukňouranost nezbývá než poblahopřát k jejich vnitřní nezlomitelnosti! ;) Rád bych to měl jako vy, přátelé!
Ariko
  15. 11. 2014, 17:41
Na knihu mě navnadili ve škole. Chtěla jsem zjistit, zda je skutečně tak dojemná, tragická nebo kdo ví co, že dokázala způsobit vlnu sebevražd. A myslím si, že v dnešní době lidé nějak k síle literatury otupují. No dokážete si někdo představit současnou knihu, kvůli které byste se dojetí zabili?
Anael
  1. 9. 2012, 13:30
Román mě nebavil a ani nazaujal. Čekala jsem něco víc. Neustálá sebelítost Werthera mi lezla na nervy a celkově mi to přišlo až moc přeslazené. Vím, že je to z doby preromantismu, ale i tak.
Tiwala
  1. 10. 2012, 0:27
Jak prohlásil můj spolužák,: "četba Utrpení mladého Werthera byla opravdu utrpením". Jedna z nejhorších knih, kterou jsem měla možnost číst.
Moreanne
  7. 11. 2012, 21:19
V době, kdy kniha vyšla, musela být opravdu jedinečná a průlomová, ale já jsem se prostě nemohla zbavit dojmu, že je mladý Werther jen ukňouránek a kolikrát jsem si říkala: ježišmarjá, tak už to konečně udělej, ať je klid! Vydání, které mám, čítá celkem 97 stran + dodatek. Dala jsem si limit, že prostě MUSÍM každý den přečíst 4 strany. Ale někdy i to byl pro mě velký problém. Číst o tom, jak na několika stránkách popisuje svoje nadšené hopsání mezi stromečky v lese, to už ne, děkuji pěkně!
marta-b
  4. 5. 2010, 19:26
Pro mě to byla jedna z nejlepších knížek z klasiky s milostnou zápletkou, jakou jsem kdy četla. Od Goetha jsem nic dalšího přelouskat zatím nedokázala a ani mě to nijak moc neláká, ale Werther je prostě nezapomenutelný dílo.
svobodka
  11. 11. 2012, 18:59
Knihu jsem četla za středoškolských studií a také - jako většina komentářů zde - jsem byla tímto dílem spíše zklamaná. Očekávala jsem mnohem víc. Nevím přesně, v čem mi toto dílo nedostačuje, ale myslím, že to není v rozdílu těch 200 let. Řekla bych spíš, že mi nevyhovuje forma zpracování. Čekala jsem asi příliš mnoho.
horkosladka.symfonie
  11. 4. 2015, 22:21
Vy, co vyčítáte Wertherovi sebelítost, ufňukanost nebo neschopnost milovat, jak vy sami milujete? Co je podstatou vaší lásky? Myslím, že kdo miluje, avšak netvrdím, že je to všeobecné pravidlo lásky, cítí v sobě často tak protichůdné emoce, že sám má problém se v tom vyznat. Někdo miluje tak, až svou láskou zahlcuje druhého, někdy je láska patologická, třeba když člověk sám nebyl nikdy dostatečně nikým milován, ale hlavní je, že je to pořád láska. Jsou lidé, kteří jsou v lásce slabí, třeba jako Werther, ale být slabý neznamená nemilovat.
G8
  11. 4. 2013, 11:35
Ne, opravdu jsem po dočtení nezačal nosit žlutou vestu a holínky. Pokud následná vlna sebevražd nevypukla kvůli politováníhodné kvalitě knihy, tak je mi její opodstatnění opravdu záhadou.
MargarethMatthews
  29. 11. 2011, 21:09
Další z mistrovských děl, které se mi vrylo do paměti. Mnohým se to zdá jako zdlouhavé, dějově ochuzené apod. Pro mne se to zdá jako geniální počin geniálního spisovatele, který dokázal vykreslit pocity, emoce, myšlenky tak jako málokdo...
Martin_cz
  12. 12. 2013, 1:23
Líbila se mi nesmírně forma slohu sestávající z dopisů od Werthera Vilémovi. Sice jsem asi čekal něco víc. Podstatně ovlivněné dobou a tím myslím tu romantiku. Kdyby to bylo přeneseno do dnešní doby a nepsal to naprosto ufňukaný panic (sory ebaud det), byl by to jistě bestseller. Něco jako těch světoslavnejch 50 odstínů šedi, ale pro ty, kteří si nebojí zapnout plitký porno, než aby četli plitkou literaturu.
cunicekb
  22. 3. 2013, 8:46
Bohužel jsem nemohla dočíst, vlastní zkušenost se suicidálním jednánim byla natolik silná, že mě kniha totálně vyvedla z rovnováhy. Jinak si myslím, že by mě určitě oslovila...
Karliiina
  22. 9. 2014, 17:04
Pro mne mnohem poutavější a úchvatnější dílo, než např. Romeo a Julie. Děj je celkem prostý, ale román v dopisech má zkrátka něco do sebe.
Anett
  6. 8. 2012, 7:50
Vidím, že nejsem jediná, kdo měl s Wertherem problémy. Knížka není nijak zajímavá a nebýt povinné četby, asi bych ji ani do konce nepřečetla. I když jsem se dohrabala až k závěru knížky mám pocit, že mi knížka nic nedala...
Sedmikráska
  17. 7. 2011, 12:07
Když jsem tuto knihu přečetla - bylo to někdy na střední škole - měla jsem z ní ještě několik týdnů depresivní náladu. Popravdě řečeno nechápu, jak si někdo mohl vzít na zodpovědnost zařadit ji do doporučené literatury dospívající mládeže. Co se samotného děje týká, Werthera jsem vnímala jako nudícího se floutka, který nemaje vlastního smyslu života, touží po někom, kdo ho má ... A když dotyčnou osobu nemůže získat, spáchá sebevraždu. Romantiku a nehynoucí lásku, které tady někdo zmínil, si vážně představuju jinak.
Lerenika
  18. 3. 2014, 0:23
Ve škole na hodině německého jazyka jsme této knize věnovali tolik času, až jsem měla pocit, že jsme byli u toho, když byla napsána.

Koukám, že hodně lidí knihu zahazuje do odpadu s tím, že je to plné, jak říkáte "kňourání" hlavního hrdiny.
Cítím, že je důležité aspoň zmínit, jak dobře je (podle mě minimálně) kniha napsána. Jak přesně a opravdově jsou popisované vnitřní pochody člověka, tak ztraceného a tak zamilovaného. A jen proto, že to popisoval detailně vás odlákal? No, dobře.
Je velice velice obtížné snažit se vyjádřit stavy a rozpoložení člověka v takovéto citové krizi. A jelikož se to Goethemu povedlo, ani se nedivím vlně sebevražd, kterou bohužel spustil. Kdyby si tam jen tak hlavní hrdina fňukal, bez významu a hloubky a smyslu, asi by to nemělo takový vliv, nemyslíte?
Kniha preromantismu v které jsou vypsány tak brilantně emoce, že člověk, co je právě cítí by je těžko tak dobře popsal. Většinou se v nich jen ztratí. A proto obdivuji Goetheho a jeho um.

martheen
  1. 7. 2012, 21:45
Tuhle knížku jsem četla kdysi dávno na střední, jediné co si z ní pamatuju je, jak mě neskutečně vytáčelo Wertherovo fňukání, dobrat se ke konci bylo opravdové utrpení...
Ta druhá hvězdička je jen z úcty k autorovi...
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:17
Tato kniha se mi dobře četla, je psána ve formě dopisů a taky vydání je menší, než běžné knihy mají. Je to příběh o utrpení mladíka, co se nenávratně zamiluje do krásné Lotty. I ona do něj, ale je zasnoubena a nakonec i vdaná a svého manžela podvádět nechce. Werther spáchá sebevraždu. Ta byla popsána dost detailně a byla z celého díla asi nejdrsnější, což jsem až pozvedla obočí, že to bylo jakoby v jiném duchu, než celá kniha.
Tato kniha se čte rychle, má zajímavé téma, ale pět hvězdiček bych jí asi nedala. Přišla mi i místy o ničem, ale byla jsem menší, co jsem ji četla, takže by na mě nyní možná udělala jiný dojem.
katheriin
  1. 3. 2014, 13:03
Návrat k emocím, přírodě a lidové slovesnosti. Werther je romantický hrdina, možná až trochu moc si v tom libuje, ale kniha se čte moc dobře. Nenávidí pokrytectví, lidi žijící podle řádu a rozumu, faleš a šlechtice.
Ale čte se to fakt moc dobře.
Jen ten konec mi přijde trochu přehnaný. Navíc v té době sebevražda nebyla běžná věc, takže kniha vyvolala vlnu sebevražd.
Vera Silent
  28. 5. 2011, 14:47
Boze ten Werther je ale romantik. A melancholik... Podobne postavy me popravde nikdy nedokazali zaujmout, protoze mi neslo na rozum, proc se vecne jen lituji misto aby neco poradneho delali. Werther celou knihu dela v podstate houby a zabyva se jen tim, ze si kresli, sklada basnicky a chodi do spolecnosti. A kdyz uz se tedy tak zamiluje do Lotty, tak ho napadaji jen teatralni reseni nereseni. Zkusi chvili pracovat, prace ho samozrejme vubec nebavi, protoze vsichni okolo prece nemaji charakter jen on chudacek ano. Je to, jako by on sam byl jediny z jineho sveta a konfrontoval se s racionalnim Albertem a milou ale take rozumnou Lottou. Konec je opravdu dost desivy, tak realisticky popsany, ze se z toho dela spatne. Skoro mi pripada, ze autor snad musel u nejake sebevrazdy osobne byt, jak by to jinak dokazal popsat tak presne (neni to zadne: ozval se vystrel a konec, je to desive dlouhe). Kdyz to Goethe vydal, tak se v te dobe zvedla vlna sebevrazd mladych lidi. Goethe si to pak daval za vinu a do pozdejsich vydani nechal na zacatek napsat neco jako "precti si muj pribeh, ale nenasleduj me". I to dokazuje, ze je to dobre napsane a to musim uznat, i kdyz hlavni hrdina neni podle me chuti.
Honey0105
  8. 11. 2010, 15:13
Už je to asi rok zpátky, co jsem tuhle knihu četla. Měli sme jí v povinné četbě, ale vlastně až tento rok jsme museli opravdu povině číst a trochu mě mátlo, že všichni říkali, že to bylo strašné. Dobře.. Příběh je okoukaný a nic moc se tam neděje. Dalo by se to sepsat asi na dvě stránky celé, ale stejně. Mě se příběh líbil moc. Musím se tedy přiznat, že popisy přírody mě tam tedy mátly a že ty jsem moc nevnímala, ale holý příběh ano a tomu dávám čtyři hvězdičky. A konec mě tedy dostal do kolen, protože jak to bylo rozepsáno na tolik stránek, tak to bylo opravdu smutné.
veronikaS
  7. 10. 2016, 13:27
Na knížku jsem narazila při výběru knížek k maturitě. Zaujal mě námět knížky a na Seznamu knih k maturitě byla uvedena jako první a tak jsem si řekla, že si ji prostě zkusím přečíst...no a teď zpětně jsem moc ráda, že jsem si vybrala zrovna tuhle knížku. Sice to byl tak trochu ,,češtinářský oříšek" a člověk musí při čtení držet pozornost, ale jinak je knížka velice zajímavá a dojemná. Werther je neopakovatelným člověkem s neopakovatelnou a květnatou duší. Člověk s velkým srdcem a ještě větší duší. Miloval vše, ale nejvíce Lottu a to se mu nakonec stalo osudným. Jeho nehynoucí láska k Lottě vymýtila všechnu zbývající lásku, která předtím byla věnována přírodě, dětem ale také i literatuře. Poté co Werther začíná zjišťovat, co se to s ním stalo, začíná si také uvědomovat i svůj smutný pád do tmy bez krás přírody.
Werther mi ukázal nový pohled na to, jak mohu pohlížet na tento svět, ale také mi osvětlil jak jednoduché je vlastně s tímto světem skoncovat...Buď ti země lehká, drahý příteli...
krisstuss
  8. 2. 2015, 20:03
Obsahuje spoiler spoiler Já to asi nepochopila, ale tahle kniha přišla naprosto strašná .. on si pořád na něco ztěžoval, místo aby si vyndal koule z kapsy a choval se jak chlap, tak radši chodil a fňukal jak je strašně nešťastný a po tom co udělal co udělal to ještě hodil na ní na chuděru.
vranak
  10. 11. 2013, 13:00
Mám dojem, že Goethe se později od této knihy distancoval. Způsobila jakousi módní vlnu sebevražd... Problém je, že Wertherovo chování v knize vyznívá pro čtenáře tak nějak jako příkladné, ačkoliv je (alespoň dle mého názoru), úplně příšerné. Kdyby tuhle knihu psal Goethe v době realismu, vyšla by z toho třeba jakási Paní Bovaryová v pánském provedení....
strixa
  7. 3. 2013, 18:40
když jsme to měli jako povinnou četbu, čekala jsem nějakou nudnou hrůzu a ne něco, co mě vyloženě chytne za srdce.
"Mohl bych žít nejkrásnějším, nejšťastnějším životem, kdybych nebyl blázen."
maciii
  22. 9. 2011, 23:33
Číst tuhle knihu pro mě bylo opravdovým utrpením. Příběh splácaný ze samých úvah a pocitů, bohužel hlavně těch žalostných, mě neuvěřitelně nudil a dokonale znechutil. Je to příběh ubožáka, který nedokáže a ani nemá odhodlání naučit se žít ve světě, který je mu dán k dispozici.
Cattaclysm
  25. 5. 2016, 10:00
Nádherná kniha plná citů - od nejvyššího štěstí a uvědomění až po tragické zoufalství. Mrzí mě, že v dnešní době spousta lidí tu hloubku nechápe nebo nechce chápat. Není to jen o lásce, ale i o životní filozofii a přístupu k životu.
"Je mi svatá. Všechna žádost tichne v její přítomnosti."
"Chci užívat přítomné chvíli a minulost budiž minulostí. Bylo by méně bolesti mezi lidmi, kdyby nevynakládali tolik obrazotvornosti na to, aby si zpřítomňovali minulé utrpení, místo aby klidně snášeli lhostejnou přítomnost."
"Jsem tak šťasten příteli, tak pohroužen do pocitu klidného bytí."
Pajky
  17. 3. 2014, 22:06
Povinná četba ze střední na kterou tak nějak pořád narážíme ve zmínkách. Sice si z ní už nic moc nepamatuju, snad jen to, že je složená z dopisů. Možná si to někdy budu muset zopakovat, třeba tentokrát zanechá větší otisk.
jjitka
  6. 7. 2013, 14:53
Velmi romantické a ohromně melancholické dílo. Nemohu říci, že by mě kniha nějak příliš bavila. Navíc obsahuje spoustu nezáživných pasáží, které když čtenář přeskočí, nic se neděje.
mrviste
  19. 7. 2011, 13:19
Když jsem to četl, tak jsem usínal při každé stránce. Dohlodat se ke konci bylo nekonečné, i když je to poměrně krátká knížka. Wertherovo ukňourané projevy mi lezly na nervy... Zkrátka první emoromán...
Calmik
  15. 9. 2016, 13:00
Obsahuje spoiler spoiler Nečetla se lehce, chce to najít vhodný čas. Na dnešní poměry je dějově chabá a Wertherovy monology dost rozvláčné; místy je hodně melancholická až depresivní a rozhodně to nebude četba pro každého. Kniha ale ještě má co nabídnout a je nutné ji hodnotit v kontextu doby, kdy byla napsána. Zajímavá je epistolární struktura díla a lyrická gradace v podobě vložené části Ossianových zpěvů, jejichž německý překlad realizoval sám Goethe. Chtěl jsem si ji přečíst, přečetl jsem ji a utrpení to nebylo.

Jinak ještě poznámka: Nelze úplně oddělit autora díla od jeho hlavního hrdiny, protože se s největší pravděpodobností jedná o dílo autobiografické; o tom ostatně vypovídá i Goetheho působení ve Wetzlaru a jeho láska k Lottě Buffové. Svou osobní jistotu jsem ale získal až z jednoho data Wertherova deníku, kdy se zmiňuje o svých narozeninách, jež má ve stejný den i sám Goethe. Náhoda? :)
Satanvmixeru
  24. 5. 2015, 18:32
Myslím, že to není rozhodně kniha pro každého. Je to jako dobré vínko a musí se to náležitě vychutnat. Nejde to do sebe kopnout jako panáka. :) Určitě se musí číst mezi řádky. Ale podle mě ač je dílo nadprůměrné, autor je excelentní poeta, dílo je určitě nadhodnocené. Našla by se i díla kvalitou srovnatelná a méně profláknutá.
80%, nadprůměr ano, ale ten humbuk okolo moc nechápu.
MartinaK13
  14. 10. 2014, 20:39
Dílo, které nedokáže umět číst každý. Ten, kdo neumí nahlédnout pod pokličku na skutečný život to ani umět nemůže. Geniální dílo pro osvícené. Text je nutné vnímat celým svým tělem, jedná se o skutečné procítění pravosti lásky a nenávisti k pokrytectví. Splynutí s přírodou a její krásou. Ať kritici zkusí popsat nehmotné tak, aby byla jejich slova téměř hmatatelná.
Lucik0309
  11. 5. 2014, 6:54
Napoprvé mě nebavila, měla jsem jiné očekávání a v té době mi u knih šlo spíš o děj.
Podruhé.. musím uznat, že na ní něco je. Goethe dokáže skvěle zachytit okamžik a jeho pomíjivost, a taky pocity hrdiny.. to jak těžký může být život i v idylce, pokud máte tak nešťastnou labilní povahu on. Ale nemyslím, že se vám bude líbit, pokud nebudete v tom "správném" rozpoložení. Pokud jste podobného založení jako Werther, může být kniha i jistá útěcha..
dajina
  15. 4. 2014, 13:58
Knihu jsem četla na gymnáziu, tenkrát to na mě bylo opravdu těžké čtení (výtisk z roku raz dva :)). Knihou jsem se nějak prokousala, některé strany četla i dvakrát, třikrát než jsem se opravdu soustředila na to, co čtu. Ale plánuju knihu přečíst v brzké době znovu na připomenutí. Třeba se mi teď bude číst líp :)
lukas.kvarda
  17. 3. 2014, 21:19
Nebyla to zase až taková katastrofa, ale nechápu, jak to může někoho zasáhnout...nijak citové mi to nepřišlo a ani děj mi nepřišel zajímavý, tudíž mi četba této knihy přišla nanejvýš zbytečná.
Nickyna
  19. 11. 2013, 23:59
Jak už zde bylo napsáno - přečíst Utrpení mladého Werthera bylo skutečně utrpení. Za mě jednoznačně, nikdy více!!!
Diatina
  21. 2. 2013, 21:31
Ach jo, Werther by se měl sebrat a jít dělat něco smysluplného. Takový ubulánek se jen tak nevidí. Opravdu bych ho nechtěla znát osobně. Ale jinak mě některé části knihy i dojaly.
Iwila
  17. 7. 2012, 17:05
Já se omlouvám, ale trpěla jsem s Wertherem ... musela jsem tuto knížku číst do školy a trpěla jsem od začátku do konce.
ThePajul
  3. 7. 2012, 22:21
Pro mě naprostá ztráta času. Četla jsem jen z povinnosti maturity. Moc velkou nevýhodou bylo moc popisných pasáží, které akorát nudily.
gagatorlady
  3. 7. 2012, 9:52
Werther je rozpolcený romantický mladík, mně velmi blízký. Chápu, že na něj má každý jiný pohled, soudíme podle vlastní povahy. Mě se na něm líbí, jak barvitě popisuje své city, je mi blízká jeho rozpolcenost - miluje, proto se snaží jít milované z cesty, nakonec svoje břímě neunese. Slyšela jsem různé názory na tuto knihu, mezi nimi i to, že je "moc sladká". Nemyslím si. Řekla bych - hořkosladká. Sladká láska, nádherná příroda, hořké Wertherovo utrpení, nakonec sebevražda.
Fafyna
  12. 3. 2012, 21:45
Úžasné romantické dílo, na které nelze zapomenout. Pro čtenáře je asi nejzajímavější psychologický vývoj mladého Werthera, původně celkem vyrovnaného a nadějného muže, ze kterého je na konci knihy troska, která sáhne po tom nejcennějším, co má.. Chápu, že dílo ve své době bylo přijímáno velice kontroverzně, musela to být skutečně síla!
Kachinus
  18. 9. 2011, 18:10
Asi do ¾ mě kniha bavila, pak už sem se začínala nudit, protože začala být pořád o tom samém. Každopádně myslím, že autor skvěle popsal pocity hlavní postavy, čtenář s Wertherem může snadno soucítit. Také mi vyhovovalo, jak je kniha psaná po dnech. Mnohem snadněji se tak čte.
Netshe
  31. 1. 2011, 20:29
knížka se mi četla dobře,dá se říct,že se mi i líbila...ale popravdě řečeno v mladém Wetherovi vidim jen ukňouraného chlapečka,trochu rozmazleneho...proste to neni poradnej chlap....
Mr. Sova
  8. 7. 2010, 17:54
Wertherovy názory, myšlenky.. Opravdu krásný příběh. Moc mi to čtení dalo. Samozřejmě jsem musela věnovat pár tichých okamžiků se slzami na tvářích jeho osudu..
Jakuje
  4. 5. 2010, 18:21
Prolouskat se celým příběhem bylo opravdu utrpení. Ale na druhou stranu to bylo zajímavým stylem zpracováno (dopisy) a podává zajímavé svědectví od době.