Démonovy povídky

Démonovy povídky

Argo - 2008
ISBN: 978-80-257-0022-8

Argo (2008) 978-80-257-0022-8 164

Dvacetpět vyprávění démonových - staroindických povídek přeložených zesbírky sestavené dvoským básníkem Sómadévou v 11. stol. n. l.Démonovy povídky patří k oblíbeným dílům sanskrtské vyprávěcí literatury.Existují v několika verzích, prozaických i básnických, a byly zařazovány do různých sbírek indických pohádek a vyprávění. Jde o soubor příběhů spojených rámcovým dějem: král, vázán slibem, se vypraví pro mrtvé tělo, jež obydlel démon, a démon králi vypráví příběhy, aby odlákal jeho pozornost, a zas a znovu mu prchá a král se zas a znovu vrací. Jeho vytrvalost dojde nakonec odměny, a odměněn je i čtenář, který si může přečíst na dva tucty zábavných, dobrodružných i milostných příběhů vyprávěných barvitým jazykem a zasazenýchdo exotických kulis staré Indie. (Založil/a: Romeo)

#indie
Ondřej Friš Ondřej Friš

Somadéva Somadéva

Shibari
  3. 12. 2013, 22:39
Dost nenápadná kniha, ale ukrývá v sobě tolik moudrosti a lidského odhodlání. Z počátku mi chvíli trvalo, než jsem si sice zvykl na, pro náš jazyk, krkolomné jména hrdinů, ale jednotlivé příběhy jsem doslova hltal a na konci každé povídky jsem nejdříve sám zkoušel uhádnout démonovu hádanku.