Originální název: Капитанская дочка

Odeon - 2016
ISBN: 978-80-207-1710-8

Odeon (2016) 978-80-207-1710-8 152
Melantrich (1950) 137

Kapitánská dcerka (rusky Капитанская дочка – kapitánskaja dóčka) je romantická historická novela Alexandra Sergejeviče Puškina. Poprvé vyšla v roce 1836 ve čtvrtém vydání literárního listu Sovremennik. Příběh zpracovává Pugačovovo kozácké povstání v letech 1773 – 1774 a je v něm několik jasných romantických znaků: čistá láska, autobiografičnost, hrdinství a čest. Podle novely složil ruský skladatel César Antonovič Kjuj (1835 - 1918) roku 1911 stejnojmennou operu.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Nikola Augustinovna)

Ariko
  12. 9. 2014, 23:45
Asi už je to přežitek dnešní doby. Bez nějakých valných či nevalných pocitů jsem knihu přelouskala, ale už po ní rozhodně nesáhnu.
CarolineS
  21. 10. 2012, 10:38
Ale ne - tak hrozné to zas nebylo, dalo se to přečíst a upřímně jsem četla už mnohem horší knihy. V podstatě to byla pěkná dobrodružná novela pro puberťáky před sto lety. Hlavní postavy mi sice za chvíli začly být docela protivné, obzvlášť sama kapitánská dcerka, která po celou dobu skoro nemluvila, jenom brečela a omdlévala, což není zrovna sympatické, zvlášť když ji její budoucí manžel říká "ubohý sirotek"... No, je to věc názoru, ale kdo má rád nesložité pohádky na dobrou noc, s klidným srdcem může po téhle sáhnout;)
ForFreedom
  17. 10. 2010, 11:43
Jó, tak tohle byla teda taky slušná - hrůza.
Ne, vážně - možná tak pro děti od 12-ti let s varováním maximálně do 15-ti, nebo snad pouze pro dobu v rozmezí vzniku do první světový, ale dneska snad už jenom jako matná představa všude přítomných pořád stejných ruských dějin - Puškinovi bych teda zrovna tuhle knihu k dobru nedávala.
Každopádně - asi nikomu neublíží, když si to přečte.
Bloodym
  3. 12. 2013, 12:48
Hlavní hrdinka mi moc sympatická nebyla, to musím říct na rovinu. Ale co mi sedí, je styl Puškinova psaní. Krásně se čte.
Mariana.
  7. 8. 2012, 19:54
Tahle kniha se asi většině mladých líbit nemůže. Ale je hezká, nesložitá, příběh dvou mladých lidí, nijak zvlášť niterně popsané postavy. Puškin navíc zřejmě dost věrohodně popisuje historickou linku té doby (hlavní postavu si vymyslí, ale inspiruje se kronikou jedné rodiny). Po Pugačovovi navíc sám fyzicky pátral. Na to, že je kniha z 19.století se i v 21.století čte poměrně hezky (jsou i mnohem horší). Na dnešní vkus protkaný mnohdy fantazijními knihami, niternými a perfektními popisy vnitřního životu postav, však může (a zřejmě bude) být příliš úsporná.
Barca9358
  4. 10. 2015, 17:13
Je to taková ruská pohádka pro dospělé, jenom nechápu, proč název kapitánská dcerka, protože příběh byl vlastně o někom jiném, no ale to nemá s kvalitou knihy nic společného, jen řečnická otázka :)
Ances
  4. 6. 2013, 6:39
Kapitánská dcerka už dnes obsahem nikoho nezaujme - koho ještě berou boje kozáků, že... Na druhou stranu ta knížka má pořád co nabídnout, třeba jazyk, který mě bavil, atd.
Indyi
  14. 11. 2011, 14:27
Naprostou souhlasím s uživatelem SAOKISSA. Jedná se v podstatě o dobrodružný příběh určený spíše dětem a jako takový je podle mého názoru velmi povedený.
SaoKissa
  11. 7. 2011, 23:04
S uživatelem Forfreedom rozhodně nesouhlasím :D. Podle mě, je ta knížka napsaná pro děti (dokonce je u nás v knihovně v dětské sekci) a každý, kdo si ji chce přečíst, s tím musí počítat. Naopak. Když to víte a přes to ji čtete, je pro Vás (nebo alespoň pro mě byla) možností alespoň na chvilku zahlédnout kousek minulosti a ponořit se do ní. Ta knížka, pro mě byla pohlazení pro mou dětskou část duše...