Zdroj

Poprvé vydáno celosvětově: 1943

Baronet - 2000
ISBN: 80-646-39832-6

Baronet (2000) 80-646-39832-6 798

Slavný bestseller o ideálech. Sama kniha - dvanáctkrát odmítnuta nakladateli - jakoby kopírovala cestu hlavního Hrdiny - Howarda Roarka k jeho ideálům, ze kterých nemíní ani o milimetr ustoupit. (Založil/a: pchmelda)

Ayn Rand Ayn Rand
*02.02.1905 - †06.03.1982

Jan.S.Harold
  17. 7. 2014, 21:13
Naprosto neuvěřitelná hovadina, srovnatelná možná tak leda s Mein Kampfem nebo vrcholovou produkcí scientologů. Jen doufejme, že ta její sekta se u nás nehodlá moc roztahovat... :/
Pend
  2. 8. 2012, 6:39
Když jsem to četl, byla to pro mě naprostá bomba. Příběh geniálního architekta, který si jde za svým. Román je bravurně napsaný, skvěle se čte. Ale filosofie, kterou zastává autorka, se nemusí každému zamlouvat. A po formální stránce - většina postav se v románu vůbec nevyvíjí, prostě zastávají stejné názory jako na začátku, zejména hlavní hrdina je přesvědčen o své pravdě a ani na okamžik nehodlá uhnout z cesty a dělat nějaké kompromisy.
Jana Edita
  26. 7. 2016, 9:35
Velmi svérázná a provokativní kniha, ze které mám dost rozporuplné pocity. Ale evidentně to za to stálo, když jsem ji dočetla až do konce...
ideal_alien
  12. 2. 2016, 13:26
Tuto knihu jsem hlavně četla kvůli tomu, že byla jmenována v knize Ten, kdo stojí v koutě. MYslela jsem si, že nebude stát za nic, ale sama jsem se překvapila.
dalimoni
  16. 1. 2012, 6:41
Obvykle mě takový obsáhlý román předem odradí začít ho vůbec číst, ale u této knihy jsem po první přečtené kapitole věděl, že touto knihou budu žít. Velmi nádherný příběh o ideálech, lásce, osobnosti, architektuře a obecně filozofii myšlení. Je to sice román, ale nutí čtenáře přemýšlet o myšlenkách, které jsou zde vylíčeny. Kniha má téměř 70 let, ale je absolutně nadčasová a pro mě je to jedna z těch nejlepších knih, které jsem kdy četl. (15.01.2012)
Teron Gorefiend
  1. 12. 2016, 2:31
Třikrát půjčeno z knihovny, poté koupeno a nakonec umístěno v knihovně na čestném místě těch svazků, které mne skutečně oslovily a ovlivnily. Pokud se plácáte v životě a vaše mysl neví, kudy kam, tohle může být jedna z možností cesty sama k sobě a k vlastnímu já.
Davideczech
  29. 9. 2016, 10:18
Ano, možná je knížka v některých částech až příliš natahovaná a ano, občas by mohly některé části přijít někomu až příliš jako z telenovely, ale ta myšlenka, to poselství, které má tento román dát, i když je to znázorněno pro někoho možná až příliš romanticky, by se v dnešní době Facebooků a napodobitelů všech možných existencí i neexistencí bez vlastního názoru, mělo vytesat do kamene a opakovat na každém rohu. Jenom budoucnost ukáže, jak to je důležité. Pro mě pět hvězd.
Ziriath
  24. 4. 2016, 18:31
Nedočetla jsem- a to ne proto, že z Randové popisů 'romantiky', které je zde nemálo, si vždycky ublinknu do pusy. Bylo zde množství zajímavých myšlenek a otázek, které já i teď coby budoucí architektka budu řešit. Ale bylo toho intrikaření na mě nějak moc.
stuj
  10. 10. 2014, 15:28
Rozhodně jedna z lepších knih. A vzhledem k jejímu stáří a náplni je obdivuhodné, jak moc je stále čtivá. Každopádně přeci jen je určena spíše pro americké čtenáře. Nemyslím si, že by v našich krajích myšlenky Ayn Randové našly mnoho příznivců. Já s její filosofií - tedy tou, kterou uvádí ve Zdroji - nesouhlasím, i když rozhodně stojí za zamyšlení, protože některé aspekty jsou opravdu dobré. Jinak ohledně děje a postav - román možná nemusel být tak dlouhý, tu a tam mi to přišlo už jako opakování vyřčeného. Hl. hrdina, Howard Roark, je až příliš dokonalý, místy mi příjde téměř zbožštělý. A ostatní postavy (pokud nejsou Howardovými kamarády, kteří jsou samozřejmě taky perfektní), jsou dle mého popisovány až moc jako stádo tupců, co nemá vlastní názor. Věřím v lidi asi trochu víc, než Ayn Randová ve Zdroji.