Originální název: A Brief History of Time

Argo - 2015
ISBN: 978-80-257-1527-7

Argo (2015) 978-80-257-1527-7 205
Mladá fronta (1991) 186

Populárně vědecká publikace anglického fyzika vysvětluje vznik a podstatu vesmíru, problematiku času a prostoru, teorii černých děr a další otázky. (Založil/a: Tazkerone)

Izzy
  5. 8. 2012, 12:24
Kniha se snaží objasnit zajímavé poznatky vědy tak, aby jim rozuměl každý člověk, aniž by potřeboval odborné vzdělání. Moderní věda je totiž složitá a mnohým publikovaným zjištěním tak může dobře porozumět jen člověk zabývající se podrobněji fyzikou. Jenže i mnohé další z nás občas trápí otázky jako: Z čeho pochází vesmír? Kdy a proč se začal vyvíjet? Bude mít konec? Jde o otázky pátrající po původu a smyslu věcí a pro člověka je typické zamýšlet se právě nad problémem jeho existence. A právě v tom se mu snaží pomoci i tato kniha. Dle mého názoru se jí to docela daří. Knížka dokáže vtáhnout, je zajímavá, poměrně čtivá. Přesto jsem se v ní občas ztrácela, a bez svých výpisků z četby knihy, bych asi jen s obtížemi dokázala říct, čím se vůbec zabývala. Asi lépe zaujme někoho, kdo už ví něco více o vesmíru a fyzice a je to jeho koníček. Ale přinejmenším mě kniha vedla k zamyšlení se nad existenciální otázku, kterou se zabývám ráda, a ukázala mi, jak je při hledání odpovědi na tuto otázku důležitá i věda.
V knize jde především o záznam vývoje Hawkingových myšlenek, práce a objevů a lehce nahlédneme i do osudu autora. Nejde jen o vědecké výklady, jsou zde líčeny i nejrůznější Hawkingovi příhody. Stephen Hawking nepředává lidem jen pozoruhodné vědecké objevy, ale i důležité poselství o tom, že se nikdy nemají vzdávat, že i zdravotně postižený člověk může žít bohatým životem.
Zaujalo mě, že Hawkingova kniha se týká také Boha. V závěru Stručné historie času Hawking píše: „Objevíme-li úplnou teorii, stane se ve svých základech pochopitelnou pro každého, nejenom pro hrstku vědců. Potom my všichni – filozofové, vědci, obyčejní lidé – se budeme moci účastnit diskusí nad otázkou, proč my a vesmír existujeme. Nalezneme-li odpověď, bude to znamenat konečné vítězství lidského ducha – protože pak pochopíme mysl Boha“ (Hawking, 1991: 166). Není ale i jiná cesta než vědecká k pochopení Boha?
Ke knize doporučuji přečíst i dílo Stephen Hawking: hledání teorie všeho od Kitty Fergusonové.
Paity
  4. 9. 2013, 12:49
Opravdu se mi líbí styl Stephena Hawkinga, který se nám laikům snaží přiblížit svět opravdové vědy. Například díky této knize jsem se významný způsobem poučil o řadě zákonitostí týkajících se vesmíru a času.
ScheRas
  23. 10. 2016, 11:30
Velmi, velmi složité téma podané s nadhledem, humorem a neobyčejnou samozřejmostí. Z každé stránky bylo cítit, že autor opravdu ví, o čem mluví. Dle mého názoru jeden z nejlepších zástupců svého žánru. (90%)
L_O_U_S
  1. 12. 2016, 14:40
Obávám se, že i „populárně-naučné“ publikace o kosmologii vyžadují, abyste se tématem aspoň nějakou dobu zabývali a orientovali se v problematice. Přestože Stručná historie času nepatří rozhodně mezi nejnáročnější knihy, které jsem četl, člověk se občas prostě ztratí. Z toho důvodu působí dost zvláštně, jak Hawking několikrát vysvětluje zápis vysokých čísel pomocí mocnin desítky, ale pak svévolně nakládá s termíny jako „součet napříč historiemi“.
Prcek008
  20. 4. 2015, 10:02
Obával jsem se, že narazím na složité matematické popisy fyzikálního pojetí světa. Naštěstí pan Hawking podává látku srozumitelně a s vtipem, díky čemuž se kniha čte skoro sama. V některých názorech se sice s autorem rozcházíme, ale i tak doporučuji knížku všem, jenž chtějí proniknout do problematiky obecné teorie relativity, kvantové mechaniky a černých děr.
Vero-nica
  18. 2. 2016, 10:50
Knihu Stručná historie času jsem si pořídila vlastně náhodou. Ačkoli jsem se původně do knihkupectví vydala pro něco úplně jiného, nakonec jsem si v kabelce odnášela nejznámější Hawkingovu publikaci. Ale nelituji.

Musím říci, že jsem neměla úplně jasnou představu, co budu moci v knize najít; zda složité a pro obyčejného smrtelníka zcela nepochopitelné fyzikální rovnice, nebo popularizované povídání o černých dírách a životech hvězd. První varianta se k mé nezměrné úlevě nepotvrdila, avšak po přečtení druhé či třetí kapitoly se ukázalo, že se rozhodně nebude jednat ani o souhrn obecně známých faktů o vesmíru, které zná nazpaměť každý, kdo někdy otevřel všeobecnou encyklopedii.

S jistým pobavením a nadsázkou musím konstatovat, že jsem o většině teorií a pojmů, které Stephen Hawking ve své publikaci zmiňuje, již slyšela díky seriálu The Big Bang Theory, nicméně až po jejím přečtení mi výrazy jako temná hmota, obecná relativita, teorie strun či kvantová mechanika začaly dávat alespoň trochu smysl. A v neposlední řadě konečně dokáži docenit Sheldonův kostým Dopplerova jevu.

Na druhou stranu je však třeba říci, že i přes velmi čtivý styl a autorův osobitý humor jsem se v knize sem tam ztrácela a některé věty si musela přečíst dvakrát, než jsem byla doopravdy s to je pochopit. Má gymnazijní fyzika mi v tom prakticky nijak nepomohla. Přesto bych knihu určitě doporučila jak nadšeným laikům, tak těm, kteří již mají s oblastí teoretické fyziky nějaké zkušenosti. Možná se nic nového nedozvědí, ale za proniknutí do "hawkingovského" stylu psaní to určitě stojí.
Luxorian
  18. 9. 2013, 12:39
Pan Hawking umí složité jevy a děje ve vesmíru, jakož i obsáhlé teorie, které je popisují, vysvětlit nadmíru srozumitelným a zajímavým jazykem i lidem, kteří nemají hlubší znalosti fyziky. Doporučuji všem. Oceňuji i několik vtípků, které si autor pro pečlivé čtenáře připravil; dávají vážnému tématu trošku odlišnou vůni.
H0nzy
  25. 5. 2013, 20:58
Vesmir pro amatery a zacatecniky. Polopaticky vysvetlene zajimave teorie, jen bych preskocil tu budoucnost.
artimis
  25. 8. 2012, 20:43
Hezká kniha pro všechny se zájmem o fyziku vesmíru. Všechny ty entropie, spiny částic, vlastnosti černých děr, které například na wikipedii zacházejí (pro amatéra) do přílišných podrobností, tu jsou vysvětleny co nejvíc polopatě a stále dostatečně přesně. Kniha se nejvíce zabývá černými děrami, velkým třeskem, expandujícím vesmírem a tzv. sjednocující teorií, je tu však i popsán život a zánik hvězd, otázka Boha a jisté zajímavosti z životů význačných fyziků(Stephen Hawking se mezi ně samozřejmě rád řadí). Doporučuji pro čtenáře, kteří již něco o fyzice tohoto druhu znají (středoškolská fyzika by měla stačit).