Originální název: Othello

Národní divadlo - 2014
ISBN: 978-80-7258-494-9

Národní divadlo (2014) 978-80-7258-494-9 272
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1964) 140

Desdemona, dcera benátského senátora Brabanzia, se zamiluje do Othella, urozeného mouřenína a generála benátských vojsk. Tajně spolu uzavřou sňatek. Branzino, který se to dozvídá od Roderiga (odmítnutý nápadník) a Jago (nepovýšený důstojník), žádá Othellovu hlavu. Nastává ovšem válečný stav, Turek vyplul s loďstvem ke Cypru. Dóže posílá Othella s vojskem na Cypr a Desdemona se vydává s ním. Stejně tak i Jago a Roderigo. Jago využije mladého Roderiga a Cassia, který jest náměstkem Othella, leč nevydrží v pytí a byl povýšem místo Jaga. Jago opíjí Cassia a nechá Roderigem vyvolat při, tak začíná splétat síť pomluv a pochybností. Podaří se mu u Othella vyvolat žárlivost, ten se poté domnívá, že Desdemona jej podvádí s Cassie. V záchvatu zlosti pak Othello Desdemonu zavraždí. Brzy na to je ovšem Jago odhalen jako strůjce všech pomluv a lží. Othello, když vidí co vykonal, a že křivě obvinil a hanebně zabil svou ženu, páchá sebevraždu. (Založil/a: Nikola Augustinovna)

William Shakespeare William Shakespeare
*duben 1564 - †23.04.1616

Anael
  31. 8. 2012, 22:16
Tak je necháme, ať se všichni pozabíjejí. Shakespeare, klasika. Othello mě nezklamal a líbil se mi asi víc než Hamlet.
CarolineS
  26. 12. 2012, 13:10
Othello je úžasný, úžasný a ještě jednou úžasný! Skvěle popsané charaktery postav berou dech, zvláště Jago je takový nebetyčný zloduch, že mu má člověk chuť u čtení knihy něco udělat. Naproti tomu Othellova zbrklost a žárlivost budí spíše soucit. Příběh je to silný a čte se jedním dechem. Pro mě zatím asi nejlepší Shakespearova hra:)
soniaf
  13. 10. 2011, 19:03
Moje první střetnutí s Shakespearem a dojem zanechalo veliký. Jag byl ztělesněné zlo, to co dělal nedělal jen pro peníze, ale pro zábavu. Celou dobu jsem byla napnutá a držela Desdemoně palce, aby to dobře dopadlo. Sice to tak nedopadlo, ale i to se dalo čekat a příběh ve mě zanechal docela dojem. Děj měl úžasný spás, téma bylo prosté ale o to víc sugestivní. Určitě plánujou skouknout v divadle.
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 18:03
William Shakespeare znovu dokazuje, že je nejvěštím dramatikem na světě. Žil v době, kdy se pozornost literárních a divavedlních her zaměřovala především na mezilidské vztahy a na poměry mezi lidmi. Kritika, pomluvy, intriky,...
Ve tragédii Othello, kde popisuje lásku mezi dívkou s pletí bledé lilie a muže, který sebarvou pleti podobá kávě. Autor poukáže na jedny z nejhorších vlastností člověka a sice na žárlivost, krutost a uraženou pýchu. Dokáže, že i nepatrné semínko pochybnosti rozpoutá bezmeznou Othellovu žárlivost, za kterou v tomto případě zaplatí Desdemona nejvyšší cenu - Othello ji uškrtí a když pravda vyjde najevo, sám se probodne.
Jago, kerý tohle celé zinsconval si tím uzdravoval vlastní uraženou pýchu při představě, že jeho manželka Emilie ho podvedla s Othellem. Jago předal část své žárlivosti horkokrevného Othellovi a ten svou žárlivost dává jasně najevo, kdežto Jago se potají užírá. Oba jsou si v něčem podobní a přesto naprosto rozdílní. Spojuje je žárlivost a touha po pomstě, ale s jedním rozdílem. Jago nelituje, že zabil svou manželku, naproti tomu Othello nemohl přenést před srdce ztrátu zak výjimečné perly jakou byla Desdemona.
ideal_alien
  2. 1. 2016, 17:48
Miluji tuto klasickou literaturu a musím říci, že Othello je jedním z děl, které si budeme pamatovat. Rozbrečí, rozesměje... krásná kniha...
Ann-K.
  7. 6. 2016, 3:04
Na tuto divadelní hru nemám téměř slov. Úplně mě uhranula. Strhující děj hned od první stránky, perfektně propracované postavy a dokonalý hlavní záporák (nejraději bych ho na desetkrát zabila :D). Postavu Otthela jsem si oblíbila okamžitě. Zdánlivě ,,jednoduchá" ale přesto komplikovaná osoba, která postupně ztrácí rozum. Nekonečná láska a nekončící žárlivost = ... No a konec... :'( Budu brečet. Kam se hrabou všechny Romeové a Jůlie světa (podle mě)! :D
MsAndy
  16. 9. 2016, 14:31
Shakespearovu nesmrtelnou hru Othello jsem četla a viděla v mnoha ztvárněních a vždy jsem byla nadšená, protože autor vypráví o nadčasovém tématu, které se hodí každé společnosti. Kontrast dvou hlavních postav - tedy Othella a Jaga je přímo hmatatelný a hře rozhodně nic nechybí, ani jedno slovo.
Adenoid Hynkel
  15. 8. 2016, 12:02
Othellův marný boj proti lži, kterou rozprostřel Jago a pohnuté řešení, které nalezl, zabalené do jazykového skvostu - co více si přát? Z postav jejich charaktery přímo prýští - Othellova černošská ukvapenost a prudkoat, z Jaga intrikářství a podlost, z Desdemony upřímnost a naivita. Hleď na ty pokosené na tom loži - a zas a znovu skloň svou hlavu před Shakespearem.
Luci-ye
  9. 7. 2011, 19:18
Velmi se mi líbilo. Už dopředu jsem věděla přibližně téma, ale nečekala jsem, že to bude takhle krásně barvité. Oproti Romeovi a Julii je to rajská hudba! Ty dialogy, ten děj, opravdu nevím, co bych vytkla. Bavilo mě sledovat, co všechno ten ničema Jago působí, skutečně to byl šikovný manipulátor. A Othello se nechal.
Barbora Ptáčková
  22. 11. 2015, 22:32
Příběh jsem znala již z operního zpracování a velmi se mi líbil. Takže i když to je povinná četba tak jsem se na tuto knihu celkem těšila. Samotný příběh byl velmi zajímavý, občas jsem se v tom ztrácela díky jazyku ve kterém byl napsán, ale jinak hodnotím velmi pozitivně.
Nefertari
  5. 5. 2013, 18:02
Do Othella jsem se zamilovala od prvních stránek, dodnes se ke knize ráda vracím a příběh muže, u nějž žárlivost přehlušila city a zatemnila mu mysl, pročítám znovu. A světe div se, přestože jsem jej četla už nesčetněkrát, vždy objevím něco nového :) Jednoznačně moje nejoblíbenější hra od Shakespeara, který byl prostě Pan Dramatik.
simca.narovcova
  2. 1. 2016, 17:37
Mě Othello chvílema nesmírně pobavil. Shakespeare je vtipných žvástů král. Ze začátku jsem moc nechápala Jagovy výlevy v chování, až po nějaké době jeho podlých činů, ale to je mnou a ne hrou! Protože Shakespearovi někdy těžko rozumět. Ale bomba!
katucnacka
  22. 9. 2012, 12:27
Myslím, že je zbytečné cokoli psát. Shakespeare je prostě klasik, který nezklame. Nelze hodnotit jinak než 100% :)
hanul.s
  7. 9. 2011, 18:09
Tahle hra mě absolutně dostala! Nejen pro myšlenky o rasismu, ale hlavně kvůli Jagovi. Jen jeden jediný člověk dokáže absolutně rozkopat a zničit tolik štěstí a klidu! Absolutně děsivé!