Originální název: Один день Ивана Денисовича

ISBN: 80-200-0834-9

Academia (2004) 80-200-0834-9 312
Lidové nakladatelství (1991)
Svět sovětů (1965)

Tento soubor je prvním kompletním vydáním Solženicynových novel a povídek v českém jazyce. Obsahuje dnes již legendární novelu Jeden den Ivana Denisoviče a autobiografické novely a povídky Matrjonina chalupa, Případ na stanici Kočetovka a Ve vyšším zájmu. Poprvé vycházejí česky knižně i kratší povídky - Pravá ruka, Strážce Kulikova pole, Velikonoční křížová cesta, Jaká škoda! a drobné povídky z konce padesátých let, známé pod názvem Drobnosti. Dotisk prvního vydání. (Založil/a: Nikola Augustinovna)

s-reader
  10. 8. 2010, 7:30
Mě naopak nejvíce zaujala povídka Matronina chalupa, ve které Solženicyn excelentně vystihl nesmírnou pokoru malého ruského človíčka, jeho schopnost se přizpůsobit všemu, co život přinese. Povahu, bez které by nebyla v Rusku schopná přežít jejich varianta socialismu.
Gustik5
  11. 1. 2015, 14:48
První z povídek o Ivanu Děnisoviči byla úžasná, další byly slabší, ale podobně poutavé hřejivými lidskými příběhy v přetěžké době...
Mifeet
  11. 2. 2010, 10:01
Povíka Jeden den Ivana Denisoviče vypráví životě v pracovním táboře na Sibiři v 50. letech. Hlavní postavou je vězeň Ivana Děnisoviče Šuchov, který v první osobě popisuje jeden celý svůj den. Mluví o zimě, nedostatku jídla, trestání z malicherných příčin, vztazích s dozorci a spolubydlícími i o těžké práci, kterou vězni museli vykonávat.

Kniha mne zaujala ze dvou důvodů. Zaprvé je vyprávění popisné a výstižné, bez nějakých zbytečných kudrlinek, takže působí dojmem skutečného příběhu (kterým opravdu je), ne jako něco, co má jenom hrát na city. Život v táboře je popsaný prostě tak, že si jej dokážete živě představit. Ještě dlouhou dobu po přečtení knihy jsem se třásl při představě sibiřské zimy. Zadruhé je zde zajímavě vylíčeno, jak se člověku v takovém prostředí změní hodnoty a nároky na život. Tábor jej naučí vážit si i obyčejné kůrky chleba. Po pro normálního člověka příšerném dni Ivan Děnisovič úléhá spokojen, protože se mu jej podařilo bez úhony přežít a ještě propašoval jakýsi kousek plechu z práce.
zurivymlok
  16. 4. 2010, 0:04
Hodnocení 100 % patří pro ústřední povídku "Jeden den Ivana Děnišoviče". Ostatní mě nijak nezaujaly.............................................