Matěj Poctivý

Matěj Poctivý Originální název: Matěj Poctivý

vydal Kočí, Praha 1922 (Založil/a: Luremaster)

jethro.tull
  23. 2. 2016, 17:38
Hra o tom, že kradou všichni, a kdo má více příležitostí, také víc krade, a kdo má moc, krade beztrestně. Hra, která vyprovokovala Julia Fučíka k těmto slovům:
„Já, Matěj Poctivý, nejzbytnější člověk na světě a posunovač rafijí na královském orloji, co zde povídám, na vlastní oči jsem viděl: Viděl jsem velekněze, který s patnácti miliony schoval celého pána boha ve svém těhotném břichu; viděl jsem vůdce národa, který se dal koupit za soudek špiritusu; viděl jsem nejvyššího sudího, který za pět pokojů s celým zařízením provedl právní důkaz, že loupež je nejpočestnějším řemeslem na světě; viděl jsem policejní aparát dělat hlídacího psa plné kapse, na kolenou před zlatým teletem vlastnictví; viděl jsem žurnalistickou státotvornost, jak rostla z přetučnělých srdcí a dobře podmazaných násadek; nuže, občané, viděl jsem právě dost, abych vám mohl prohlásit, že církev, která má takové služebníky boží, národ, který má takové vůdce, a stát, který má takové úředníky, jsou dohromady i každý zvlášť Augiášův chlév.“
Máme štěstí, že nežijeme v takové době.