Malá sestra

Malá sestra Originální název: Kleine Schwester

Mladá fronta - 2007
ISBN: 978-80-204-1390-1

Mladá fronta (2007) 978-80-204-1390-1 120

Vypravěčkou šokujícího příběhu je dvanáctiletá Lilly, školačka, opírající se o jistotu domova a rodičovské lásky. Život rodiny se drasticky změní, když matka zatouží po druhém dítěti a vezme si do pěstounské péče pětileté děvčátko. Rodina se poctivě snaží, aby se malá Lota cítila co nejlépe, a optimisticky se dívají na její současné nedostatky s tím, že láskyplné prostředí všechno spraví. Tragický zlom nastane, když matka pochopí, že dítě není jen zanedbané, ale retardované, a není naděje, že by se bez odborné pomoci něco změnilo. Postupně jí docházejí síly, mění se i finanční situace rodiny a žena, která si dítěte úplně přestala všímat, hledá útěchu v alkoholu. Vlastní dcera vidí události optikou svého věku, cítí změnu ve vztazích mezi milovanými rodiči a obává se budoucnosti, zároveň však svým přímočarým způsobem chápe, že se s dítětem děje něco velice zlého. Po marných pokusech upozornit rodiče na zoufalý stav děvčátka, si jako jediná uvědomí, že musí jednat a upozorní úřady s děsivým vědomím, že následky svého činu ponese na vlastní kůži. (Založil/a: Arrietty)

marcellia
  28. 9. 2016, 19:10
Divná knížka o divný rodině. Události vypráví dvanáctiletá holka,dcera jakési trhlé a labilní matky Ely,učitelky v mateřské škole,a otce Karla bačkoroidního typu,bez vlastního úsudku a názoru. Do této povedené trojky přibude pětiletá chuděrka z dětského domova,a neštěstí je do roka a do dne na světě. Kniha mě na jednu stranu neoslnila,vše je popisovaný hrozně zdlouhavě a mezitím je plno odboček,vytáček a zatáček,na druhou stranu mě hlavně ke konci nadzvedávala ze židle,protože jsem nedokázala pochopit,jak může být někdo tak strašně pitomej a bezcitnej,ačkoliv je mi jasný,že i tací jsou mezi náma. Bohužel. Knihu jako takovou beru jako průměr.