Dneska už se tomu směju
Originální název: Dneska už se tomu směju

XYZ - 2015
ISBN: 978-80-7505-210-0

XYZ (2015) 978-80-7505-210-0 344
XYZ (2008) 978-80-86864-99-0 342

Do světa filmu bývalou manekýnku a fotomodelku Adinu Mandlovou uvedl Hugo Haas, který byl jistou dobu jejím intimním přítelem. Zprvu byla obsazována do rolí mondén a zhýčkaných slečen, postupně se vypracovala v dobrou představitelku charakterních rolí. Její herectví vyniklo ve filmech O. Vávry (Panenství, Cech panen kutnohorských, Kouzelný dům), M. Friče (Kristián, Okouzlená, Těžký život dobrodruha, Katakomby, Hotel Modrá hvězda). Velký ohlas získala za roli bardámy Kiki ve filmu Františka Čápa Noční motýl (1941). V roce 1942 přijala nabídku hrát v německém filmu s populárním Heinzem Rühmannem (Ich vertraue dir meine Frau). V Berlíně se stýkala s umělci a také nacistickými prominenty včetně Goebbelse. Současně se v Čechách šířila fáma, že je milenkou K. H. Franka. Již od roku 1939 zkoušela Mandlová štěstí i jako divadelní herečka (Divadlo Na poříčí, Uranie). V roce 1943 využila svých styků s Němci při jednání o znovuotevření Vinohradského divadla, obsazeného německými filmaři. Hrála zde především Nevlastní dceru v Pirandellově komedii Šest postav hledá autora, a svou dráhu české divadelní herečky zakončila v roce 1944 titulní rolí Schillerovy Marie Stuartovny. Poté nacisté divadla uzavřeli. Hned v květnu 1945 byla Mandlová zatčena revolučními gardisty a vyšetřována za kolaboraci s Němci, ale nakonec byla bez soudu propuštěna. Ještě před rokem 1948 sňatkem získala britské státní občanství a odešla do Velké Británie. Na rozdíl od Lídy Baarové se jí nepodařil návrat k filmu. Začátkem 60. let se poprvé vrátila na krátký čas do Československa. V roce 1966 s ní jednalo vedení Hudebního divadla v Karlíně o hostování v titulní roli muzikálu Hello, Dolly!, ale ačkoliv přijela do Prahy a začala v divadle zkoušet, z hostování na zásah komunistických orgánů - ale i díky opozici některých hereček - sešlo. Mandlová se pak stáhla do soukromí a usadila se na Maltě. Sepsala vzpomínky Dneska už se tomu směju, které NAKLADATELSTVÍ XYZ vydalo v rozšířené a upravené podobě. Tento dokument vypovídá nejen o ní, ale i o době, o hereckém prostředí a povaze národa. Publikace je doplněna mnoha nikdy nepublikovanými obrazovými materiály. (Založil/a: Oskar)

Adina Mandlová Adina Mandlová
*28.01.1910 - †16. 6. 1991

vladislaus
  7. 1. 2013, 14:53
Nedivím se, že to byl bestseller. Jsou to jedny z nejotevřenějších a nejčtivějších pamětí z uměleckého prostředí, které jsem přečetl.
alča87
  14. 6. 2013, 19:07
Doporučuji. Otevřená zpověď známé herečky. Po přečtení si u mě získala plus, byla mi dost nesympatická, ale díky její otevřenosti a upřímnosti si mě získala. Lidé kolem ní dělali hrozné věci pro to, aby byli slavní, ale nakonec bylo jen pár osobností, které lidé naháněli a uráželi, jenom proto, že měli být odstrašujícím příkladem, jedním z těchto obětních beránků byla i Adina. Sice se z ní stala ve stáří nerudná babka, ale co by od ní kdo chtěl, když ji nejdříve milovali a potom zatracovali.
chrispe
  14. 10. 2012, 22:08
Velmi čtivá kniha o zajímavém životním příběhu jedné z předních hereček československých černobílých filmů. Fajn, že to Adina sepsala!
Evelýny
  29. 9. 2015, 21:16
Adinu Mandlovou jsem spíše vnímala jako povrchní, namyšlenou krásnou ženu, než jako dobrou herečku. O to více jsem byla překvapena obsahem této knihy. I když jsem na ni nezměnila svůj názor, oceňuji její upřímnost, otevřenost, překvapila mě svým vtipem, byl mi sympatický její smysl pro humor - pasáž, věnovaná dopisům se mi opravdu líbila. No, snad aspoň ke konci svého života našla trochu klidu.
I audiokniha, která je obohacena dobovými zvukovými nakrávkami, je fakt dobrá.
huttershofen
  29. 1. 2013, 16:00
Adina Mandlová, jak ji ve filmech neuvidíme. Velmi otevřená, velmi svá, servítky si rozhodně neberoucí v žádném směru. Musela to být zajímavá žena, na jednu stranu z knihy vystupuje rozmazelný fracek, na druhou ale taky velmi inteligentní žena, která pokud za něčím stála, necouvla ani o krok. Doporučuji všema deseti (nebo alespoň pěti hvězdičkami)
Michelle S
  23. 2. 2013, 14:16
Adina byla velmi charismatická dáma a její životopis je přesně jako ona - zajímavý, vtipný, otevřený, sympatický... Po přečtení jejích pamětí ji mám ještě ve větší oblibě.
Weetr
  23. 5. 2013, 16:28
Adina je živel, Adina bude živel i nadále... Přežívá tady v nás pomocí skvělých filmů. Je skoro neuvěřitelné, že životy prvorepublikových hvězd si jsou podobné svým krutým a nelítostným osudem. Opravdu k nevíře, jak Češi uměli a stále umí být hnusní a stejně odporní jako kdokoliv jiný v dějinách. Adina (a mnoho dalších, samozřejmě) to pocítila na vlastní kůži, kdy jí nebyl ochoten téměř nikdo pomoci. Častokrát trestáme nevinné lidi a ti viníci jsou už dávno v nedohlednu, žee. Nu ale toto tu nemusím ani zmiňovat, poněvadž to každý ví ... :)
Mírně mi vadilo to, že Adina ve své knize vše přešla s "lehkostí" a dále se ničím příliš nezaobírala. Snad to bylo její povahou, snad něčím jiným, kdo ví. Za to strhávám jednu hvězdu dolů. Ale úžasnou a hlavně nepřekonatelnou Adinu si nesu v sobě pořád :)
adevr
  29. 1. 2012, 9:42
No, ...tak tahle knížka byla moc čtivá, a plná zajímavých informací. Kdysi za ,,komančů" se půjčovala mezi lidmi přepisovaná přes kopírák v psacím stroji, a o její oblibě vypovídá i její porevoluční několikeré vydání.
rosavtrave
  9. 11. 2011, 20:59
Výborná knížka, kde Adina popisuje svůj život tak, jak ho přesně žila a co prožívala v různých životních situacích. Není zkrátka nad samotnou autobiografii, ostatní knížky jsou z mého pohledu pouhé spekulace.
Noctua
  17. 10. 2013, 13:22
Jako z herečky jsem z Adiny Mandlové nikdy moc unešená nebyla. Ale po přečtení této kniny ji nesmírně obdivuji jako člověka. Její otevřenost, sebekritika a rebelský postoj k životu, který s ní zmítal od zdi ke zdi na mě udělal dojem. Je to krásný příklad toho jak "není co závidět".
Ondřej Havala
  20. 11. 2016, 7:29
Otevřené vyprávění Adiny Mandlové líčí její opravdu nelehký a pohnutý osud. Stejně jako Burian nebo Šlégl si to celkem vyžrala. Ať byla jaká byla, její filmy jsou neskutečně přitažlivé.
julie_mie
  9. 11. 2016, 16:56
Skvěle napsaná a zpracovaná kniha a zřejmě upřímnější, než by čtenářstvo i lidé v textu zmiňovaní očekávali.
Veronika Ristič
  3. 11. 2016, 23:20
Ačkoliv v knize mohla být spousta věcí zkreslená od reality a mohlo být ledacos zamlčeno, dost věcí ale bylo také vyřčeno a přitom si to Adina mohla nechat pro sebe. Zjistila jsem, že jsem si tehdejší dobu velice idealizovala a nejen dobu, ale i herce. Zatímco se točily filmy, které byly v mnoha případech až naivní, život a lidé takoví vůbec nebyli a ani nemohli být. Velice zajímavé čtení a jedna z nejlepších biografií, které jsme přečetla.
Chestery
  5. 8. 2016, 12:38
Vtipná a zajímavá kniha mé oblíbené prvorepublikové herečky. Ve stejné době se mi dostalo do ruky vyprávění její stejně slavné herecké kolegyně a Mandlová tento imaginární duel rozhodně vyhrála, na plátně i v knize. Měla šarm, nadhled a nebrala se příliš vážně.
Snaporaz
  11. 4. 2016, 18:33
Nevím, nemohu si pomoci, patřím ke generaci, jíž byla dána do vínku schopnost číst mezi řádky. Nikdy jsem o této divě a dámě valného mínění neměl, po přečtení vzpomínek jsem se jen a pouze utvrdil. Cynicky vypočítavá a vychytralá, snad konformistka... Dozajista "rozhoďnožka". Na stará kolena sepíše tuto satisfakci, kdy již není zřetelné, co byla skutečnost a co její vlastní sebereflexe a presentace, tudíž jako mnoho jiných svého věku stižena jest sebeklamem a stihomamem. Pravda se nalézá asi někde uprostřed.