Originální název: Malinkatý kretén

Šulc-Švarc - 2012
ISBN: 978-80-7244-339-0

Šulc-Švarc (2012) 978-80-7244-339-0 363
Šulc-Švarc (2009) 978-80-7244-267-6 368

Humoristický román, v němž dva skotští teriéři Andrýsek a Ronánek přesvědčují dámu středního věku, že i po rozvodu může být život báječný a vzrušující. Vypravěčka románu Ela hned v úvodu knihy šokuje svého manžela, když jeho návrh na rozvod přijme s bohorovným klidem a okamžitě si začne plánovat život podle svého. Nečekané maléry, průšvihy a katastrofy, které život přináší, se líbí především Ronánkovi, který si díky své imunitě vůči jakékoliv výchově vysloužil přezdívku Malinkatý kretén. Jeho reakce na různé rodinné a společenské události jsou tak svérázné, že se často poštěká nejen se svým bráchou Andrýskem, ale i s Elou. Nejpůsobivější nadsázka celého románu tkví v tom, že se Ela umí se svými psy sice dohovořit, to však neznamená, že se s nimi shodne. Rozmanité příhody této trojice i dalších postav spojuje typický vypravěčský humor Zdeny Frýbové, který si již tolikrát získal srdce čtenářů. (Založil/a: Oskar)

Katniss Lavender
  13. 1. 2016, 17:28
Pasáže v nichž hrají hlavní roli psi jsou naprosto dokonalé, zbytek bohužel nudí a nijak nenadchne...
Eumenida
  12. 7. 2013, 21:17
Po skvělém Robinovi byl Malinkatý kretén kapku zklamáním. Zkrátka, nebylo to ono. Vůbec mám dojem, že nejlepší romány napsala Frýbová před 89.
Připadalo mi to přeplácané a moc umělé, jako by přepsala Robina s tím, že tam vrazila ještě spoustu věcí.
Jenže Robin byl nádherně odlehčené dílko, tip ťop.
charlie.vlcak
  8. 1. 2012, 23:23
Nevím, jestli se tady autorka potřebovala vymezit vůči mužům anebo se vypsat ze své lásky k oněm čoklům. Obojího je tam požehnaně.