Nejsem jako vy

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Ikar - 2011
ISBN: 978-80-249-1681-1

Ikar (2011) 978-80-249-1681-1 567

Jacob Hunt je jen zdánlivě obyčejný teenager - exceluje v matematice, má hodně černý smysl pro humor a nenávidí nepořádek. To, co má navíc, je Aspergerův syndrom, formu autistické poruchy. Je neprodyšně uzavřený ve svém vlastní světě. Snaží se být jako všichni ostatní, ale netuší, jak by to měl udělat. Jednoho dne je za podivných okolností zavražděna jeho lektorka Jess a chlapec s uhýbavým pohledem je rázem prvním podezřelým. Byl by schopen vraždy? Kdo se k němu dokáže dostat natolik blízko, aby poznal pravdu? (Založil/a: Esther Darnett)

lensha95
  28. 7. 2015, 1:11
Knihu jsem si v době, kdy vyšla, chtěla koupit, pak z toho ale nějak sešlo. Znovu jsem na ni narazila při poslední návštěvě knihovny a po dočtení momentálně lituju, že jsem ji nekoupila. Tuhle knihu bych chtěla mít doma. Asi to budu muset napravit.
V některých komentářích se objevuje, že v knize byla spousta zdlouhavých pasážích. Já jsem tenhle pocit neměla. Dokonale jsem se začetla - takový to, kdy čtete už pár hodin v kuse, je pět hodin ráno, zoufale toužíte číst dál, ale zbývá ještě dvěstě stran a vy bohužel musíte jít spát, protože stejně nemáte šanci to dočíst.
Před přečtením knihy jsem si myslela, že alespoň částečně vím, co je charakteristicé pro děti s Aspergerovým syndromem. Jak se takové děti chovají. Kniha mi odhalila další aspekty jejich chování, které jsem neznala, ale navíc mi ukázala, jak se takové dítě cítí. Vzhledem k tomu, že je psaná částečně z pohledu autistického dítěte. Ukázala mi, jak se toto dítě dívá na svět, jak ho vnímá, jak mu rozumí. A protože je psána i z pohledu rodiných příslušníků, ukázala mi, jaké je to žít s autistou. A toho si na knize neskutečně vážím, že mi tohle dokázala zprostředkovat. Myslím, že autorka velmi dobře zpracovala a předala informace.
Zároveň mi kniha přináší to, co ráda nacházím v thrillerech - ať už vraždu, vyšetřování či soudní proces. V neposlední řadě také spoustu zajímavých informací z forenzních věd.
Kniha mi byla velice sympatická i díky tomu, že je psána z pohledu pěti různých osob. A i když jsem odhadovala, co se vlastně stalo už někde v první třetině. Nebyla jsem si stoprocentně jistá až do konce. A rozhodně všem vřele doporučuji.

*****
Jednou se mě Theo zeptal, jestli bych si vzal lék proti Aspergerovi, kdyby existoval.
Řekl jsem mu, že ne.
Nebyl jsem si jist, jak velká je ta část mé osobnosti, která je pod vlivem Aspergera. Co kdybych přišel například o svou inteligenci nebo o smysl pro sarkasmus? Co kdybych se bál o Halloweenu duchů místo barvy dýní? Potíž byla v tom, že jsem si nepamatoval, jaký jsem byl před Aspergerem, takže kdo ví, co by ze mě zbylo? Přirovnal bych to k sendviči s burákovým máslem a džemem, když ho rozlepíte. Nemůžete z něj sundat máslo a neodstranit při tom i část džemu.

achilles
  24. 8. 2015, 10:45
Co napsat o tak krásném příběhu? Co napsat, aby si každý čtenář tu knihu přečetl a poznal něco, co denně nevidí a naopak, co pro někoho je denní chléb. Navíc obsahuje zajímavou detektivní zápletku.
Opravdu dobře zvládnutý román. Především mě upoutalo členění kapitol, kde se střídají všichni hlavní protagonisté románu a popisují situaci ze svého úhlu pohledu.
Scathach
  9. 8. 2015, 18:09
Někdy jsem při čtení této knihy měla pocit, jako by byl Jacob kousek ode mě a já ho celou dobu zpovzdálí sledovala. Celou dobu mi bylo těžko při pomyšlení, že se v jednu chvíli dívám na krásné, zdravé a čilé dítě, a poté, co ho vezmu naočkovat můžu sledovat už jen chlapce, který má vlastní vnitřní svět a navenek se projevuje hrou se svorkami nebo leží na koberci jako hadrová panenka.
Někdy mi přišlo, že je příšernou ironií osudu, že ten kluk bere všechno zcela doslova. Kdyby se ho někdo zeptal, jestli mu je líto toho, že hodil autíčkem po svém bratrovi, odpověděl by, že není. A proč? Protože mu nemůže být líto něčeho, co neudělal. Ale jak si to vyloží tazatel? Tak, že je to dítě prostě sobecké, či něco podobného.
Jodi Picoultová mě přiměla zamyslet se, jestli opravdu všichni lidé v sobě nemají Aspergera... Troufám si tvrdit, že jsem před čtením této knihy o Aspergerově syndromu nevěděla zhola nic.
Potulný mnich
  2. 4. 2012, 15:41
Autorce jsem připočetl jednu hvězdičku na víc za to,že dokázala dokonale zpracovat a vylíčit Aspergerův syndrom a soudní proces...Jinak jsem na stránce cca 160 pochopil celou zápletku,ale kniha je určitě čtivá...
teite
  1. 9. 2015, 20:46
Vynikající kniha s výborně vystavěným dějem, propracovanými postavami a velmi čtivá - opravdu mě nenapadá jediná pasáž, u níž bych si řekla, že je navíc. Snad jen to přesvědčení, že autismus vyvolává očkování - to je myslím již dostatečně vyvráceno, takže mě trošku mrzí, že se tu předestírá široké veřejnosti jako něco samozřejmého. Jinak ale brilantně zachycené uvažování chlapce s Aspergerem a snad ještě lépe jeho zdravého bratra.
Pim
  18. 4. 2014, 17:29
Pro mne určitě jedna z knih, která mě pohltila. Zajímavé zpracování z pohledu pěti lidí. Přinejmenším bylo zajímavé podívat se na věc očima Jacoba - chlapce s Aspergerovým syndromem - i z pohledu jeho bratra. No a samozřejmě taky matky. Poučné i z hlediska forenzních věd, nejvíce však oceňuji přiblížení poruchy. Na zápletku jsem usuzovala, ale ke konci knihy jsem si rozhodně nebyla jistá... Knížka mě bavila a skvěle se četla.
Lalaine
  22. 2. 2012, 8:18
Přemýšlím, co o knize napsat.
Doporučovala bych knihu těm, kteří se o Aspergerovi chtějí dozvědět více.
Nedoporučuji těm, kteří nemají rádi zdlouhavé pasáže, zdlouhavé popisy.
Oceňuji, jak bravurně autorka popsala pocity všech lidí, kteří jsou v knize ústředními postavami.
Kniha ovšem nebyla příliš zajímavá, neměla jiskru. Někdy člověk chtěl číst dál, ale jindy se musel nutit.
Je tu napsané, že je to thriller - hloupost. "Nejsem jako vy" bych zařadila mezi krimi a psychologickou četbu.
Ruffy
  6. 4. 2012, 10:22
Knihu mohu vřele doporučit téměř všem. Velmi se mi líbila a je to první kniha, u které jsem měla "husí" kůži a na pár místech slzy v očích. Možná je to mnou (přecitlivělost) a nebo také tím, že autorka umí opravdu dokonale psát.
Nells
  19. 2. 2012, 19:18
Já se do čtení této knihy doslova nutila, moc mě nebrala. Rozhodně nehodlám tvrdit, že téma není nic moc. Téma je rozhodně zajímavý, ale spisovatelka to neumí podat. Prostě jsem se do knihy nevžila, proto se i špatně četla...
knihařka
  24. 7. 2015, 18:22
Knihu jsem si půjčila kvůli autorce - četla jsem totiž už její Vypravěčku a ta mě nadchla. Musím říct, že prvními zhruba sto stránkami jsem se musela prokousat, než mě autorka do děje vtáhla, ale teď jsem na straně 450 a nemůžu se od knihy odtrhnout. Velmi oceňuji autorčin styl, kdy informace vykresluje každá postava svým vlastním pohledem. Do postav jsem se okamžitě vcítila a celý příběh prožívám s nimi. Každopádně za mně ještě lepší než Vypravěčka. Odebrala bych půl bodu za ten pro mě málo poutavý začátek, ale to nelze, takže dávám plný počet a knihu doporučuji.
Dittrich
  20. 3. 2013, 15:13
Zatím jsem se nesetkal s takhle popsaným a pochopitelně vylíčeným Aspergerův syndrom a to jsem pracoval s autisti. Velice krásně popsán pocit Jacoba. Určitě doporučuji knihu všem co se chtějí něco dovědět o autismu.Ode mne dostala 100%
nikolavojtackova
  21. 2. 2013, 15:40
V první řadě je kniha zajímavá stylem, jak je napsána. Velice čtivá, vtáhne Vás do děje a to tak, že na 100%. Plný počet! :)
TulakPoHvezdach
  14. 11. 2012, 15:13
mMsím se přiznat, že knihy vyprávěné z pohledu více postav mne tolik nebaví. Přesto se mi tato kniha moc líbila, a několikrát jsem se musel i pousmát nad Jacobovými poznámkami. Zajímavá kniha, kterou stojí za to si přečíst :)
Akut
  25. 6. 2012, 13:41
Skvěle zpracovaná a úžasně napsaná kniha, u které jsem se ani na okamžik nenudil. Mnoho podrobností o Aspergerově syndromu. Psychologické profily. Doporučuji hloubavějším čtenářům.
Silnica
  17. 3. 2012, 15:41
skoro až populárně naučná četba o Aspergrově syndromu, jímž jsem tedy po přečtení lehce fascinován...za ztvrárnění soudního procesu by se nemusel stydět ani John Grisham. Napínavé to sice dvakrát nebylo, ale přesto bylo v knize dost "wow" momentů...doporučuju, příjemná četba :-)
E.liska
  22. 1. 2012, 10:52
Pokud se stále rozmýšlíte nad tím, zda si tuhle knihu přečíst, říkám neváhejte a jděte do toho. Je to úžasná kniha o vztazích. Jistě jde zde o autismus, ale myslím že se to dá brát jen jako záclonka pro vniknutí do složité mysli mladých lidí. Musím uznat že mě odkrývání mysli autisty Jacoba neuvěřitelně vtáhlo do knihy a jsem si jistá že je to právě ta kniha, ze které si něco odneseme. Je to prostě kniha, co má něco do sebe!