Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách
Originální název: Why men don’t listen and women can’t read maps

Euromedia Group - 2016
ISBN: 978-80-249-2995-8

Euromedia Group (2016) 978-80-249-2995-8 352
Euromedia Group (2012) 978-80-249-1804-4 352
Alman (2002) 978-80-86135-15-1 317
Alman (2000) 80-86135-15-2 317

Allan Pease se věnuje teorii komunikace a jeho kniha Řeč těla se stala populární i u nás. Tentokráte však rozšířil svůj záběr a ve své poslední knize PROČ MUŽI NEPOSLOUCHAJÍ A ŽENY NEUMÍ ČÍST V MAPÁCH se společně se svoji manželkou soustřeďuje na rozdíl mezi mužem a ženou, a to právě na onen rozdíl, který má v manželství za následek manželský kolaps. Čteme-li knihu pozorně, vidíme, že autor ale nezůstává jen u své oblíbené komunikace mezi mužem a ženou, ale seznamuje už čtenáře i s funkcí samého mozku, který byl v posledních dvaceti letech podrobněji prozkoumán. V knize se už dozvíme pozoruhodné podrobnosti o něčem, co bychom mohli nazvat manželská biologie. Takže kniha nás v podstatě informuje o třech rozhodujících oblastech manželského fungování: o manželském dorozumívání, o rozdílech muže a ženy a pak o biologických příčinách našeho počínání. Kniha je velmi čtivá a mimořádně vřele souhlasím s autory v jejich závěru, že bez ponaučení o manželství nelze v manželství existovat. Přečtete-li si doma oba, jak manžel tak manželka, tuto knihu, máte šanci v manželství více uspět. MuDr. Miroslav Plzák, Csc (Založil/a: Ivanka67)

Barabura
  17. 2. 2012, 11:09
Další kniha (po Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše), která mi odhalila myšlenkové pochody chlapa a tomu mému zase moje myšlenkové pochody. Člověk hned líp snáší neznámé věci, když jim porozumí.
LeaLea
  17. 2. 2012, 11:19
Já bych klidně oponovala těm mladším ročníkům. S touto knihou jsem se setkala už někdy kolem dvanáctého roku a hodně mi dala a stále dává i teď, něco málo po dvacítce. Velmi užitečné vysvětlení válek mezi Marsem a Venuší.
Falbala
  20. 4. 2012, 19:40
První hvězdička za vtipy, u kterých jsem se zasmála. Druhá hvězdička za informace o uvažování žen a mužů. Jinak obrovský poprask kvůli ničemu. Mediální masáž a humbuk kolem této knihy mě skutečně silně znechutily. Neměly by tyto knihy především nabízet řešení partnerských vztahů? Pokud ano, je tato propadák.
Czech13
  21. 12. 2013, 0:49
Kniha je to velmi čtivá a zábavná, ale nedělejme si iluze, nemůžeme v ní uvedené výroky považovat za pravdivé. Manželé Peasovi se možná zabývali touto tématikou dlouho a zevrubně, ovšem bohužel jen z jedné strany. Jejich postupy jsou evidentně nevědecké - neřídí se zásadou kritického přístupu k vlastním zjištěním. Zkrátka co je napadne, považují za pravdu jen proto, že to tak vypadá. Podloží to třeba výsledky nějakého výzkumu, ale tím přeci nezkoumají příčiny daného jevu. Jejich závěry jsou tedy jen jejich názory.
Autoři třeba neustále zdůrazňují, že naše mozky fungují podle toho, jak se přizpůsobily potřebám někdy v pravěku. Proč ale zrovna tehdy? Uznáváme li evoluci, proč jsme se v dalším období znovu nepřizpůsobili jinak? Proč je z mnoha období lidského vývoje právě tohle zásadní pro nastavení mozku?
Závěry, ke kterým autoři dospívají, většinou nejsou biologickou záležitostí, nýbrž sociálním konstruktem. Tak např. většinou sekretářek nejsou ženy pro své verbální schopnosti, ale protože je toto povolání společností považováno za ženské a pro muže tedy ani není aktraktivní. Naopak většina manažerů s nárokem na sekretářku je mužského pohlaví, což je jasně ovlivňujícím faktorem.
Dále mohu vytknout, že velká část příkladů v knize se možná vztahuje na USA, Austrálii či Spojené království, ale např. v České republice je nepozorujeme. Jsou to odlišné společnosti, ale jde li o biologické předpoklady, jaktože se v odlišných společnostech různí, když by měly být stejné?
Shrnu li to: kniha je zábavná, příjemná ke čtení a na některých postřezích skutečně "něco je", ale neberme ji příliš vážně.
H0nzy
  25. 5. 2013, 20:52
Nejaky ten prehled ohledne uvazovani muzu a zen. No... A ono to vlastne celkem sedi... Jasne, vzdycky jsou vyjimky... Ale obecne to plati a hodi se precist, usetri to hadky ve vztahu :)
taulik
  24. 10. 2012, 23:25
Ze začátku opravdu skvělé čtení, první půlku jsem přečetla v rychlosti blesku, ale pak už mi začínala kniha připadat hrozně zdlouhavá, spousta věcí se tam opakovalo, už jsem to dočítala jen z povinnosti, ze začátku zábavné ke konci úmorné, asi i kvůli tomu, že mám spíš mozek chlapa než ženský :D mimochodem žít s takovou ženou, kterou v knize popisují, tak to by mi asi brzy explodoval mozek
Adamodry
  17. 2. 2012, 9:11
Kniha rozhodně stojí za přečtení. Vcelku jednoduchým a čtivým stylem ukazuje rozdíly mezi mužem a ženou a nabízí řešení problému. Mě chyběl poněkud širší záběr knihy, přes velké množství obecných poznatku, je stěžením tématem udržení vztahu mezi partnery po letech až desetiletích vztahu. Pro mladší ročníky kniha tak užitečná není.