Upálená zaživa

Ikar - 2014
ISBN: 978-80-249-2393-2

Ikar (2014) 978-80-249-2393-2 192
Ikar (2004) 80-249-0350-4 190

Souad vyrůstala v jordánské vesnici, kde panují doslova středověké poměry a v rodině má hlavní slovo otec. Ženy platí za méně než dobytek, jsou denně bity pro sebemenší maličkost, nemají nárok na vlastní názor, na vzdělání, na jediné slovo. Mohou pouze sloužit a být absolutně poslušné. A pokud se jen podívají na cizího muže, vyřknou nad sebou ortel smrti. Souad tento řád porušila: zamilovala se. Její štěstí však netrvalo dlouho, a když otěhotněla, mladík ji opustil. Dívka těhotenství tajila, protože věděla, co ji čeká. Sama zažila, jak byla z důvodu "cti" zavražděna její sestra. Nakonec rodina rozhodla - děvče se nemůže vdát, je bezcenné, proto je třeba ho odstranit. Úkolu se ujal švagr, který měl popravu provést. Když nazítří prala Souad na dvoře rodného domu prádlo, polil ji benzinem a škrtl zápalkou. Jenže dívka přežila. Ocitla se v nemocnici, ale lékaři i ošetřovatelky ji zanechali jejímu osudu, proto pomalu umírala. Nakonec se však přece jen dočkala pomoci: o její případ se začala zajímat pracovnice humanitární organizace, která ji po nekonečných peripetiích odvezla do Švýcarska. Po mnoha operacích a dlouhém léčení se Souad naučila znovu žít. Dokonce založila i rodinu. Nyní, po dvaceti letech, se rozhodla o svých zážitcích napsat. Nikoho neodsuzuje, uvědomuje si, že takový je prostě život tamějších lidí, kteří nepoznali nic jiného. Chápe, že matka vraždí své dcery, chápe, že její bratr zavraždil sestru, dlouho měla pocit, že i její "trest" byl zasloužený. Tato kniha je burcující výpovědí ženy, která se rozhodla porušit tabu nesnesitelného mlčení a promluvit za všechny, které podobné svědectví už vydat nemohou. (Založil/a: Ivanka67)

Souad Souad
*??.??.1958

Barabura
  12. 6. 2012, 13:09
Každý kdo má takovou odvahu vyprávět takový otřesný příběh svého života si zaslouží 5 hvězd. Ani si nedovedu představit co musí být za utrpení, pořád se opakovaně vracet k tomu co se stalo a znovu psychicky prožívat tu hrůzu a děs. Svět je prostě zvrácený a některé národy, hlavně jejich mužská část, by se měly vyhladit do posledního. Bohužel to takhle na světě nechodí. Další takový vedlejší význam této knihy je v tom, že i když člověk ví, že mu za něco hrozí hrůzný "trest" stejně "pravidla" poruší. Trest netrest.
Elleyne
  12. 10. 2013, 12:20
Tak to byla síla. A rozhodně zajímavá, i když otřesná sonda do naprosto odlišné kultury a způsobu myšlení. Jak bychom si měli vážit, kde žijeme!
Zajdaanek
  28. 12. 2013, 2:06
Šokující kniha s otřesným příběhem a co více, s příběhem, který se vážně stal. Kniha, která mě nenechala po dočtení usnout. Nedokážu si představit sebe v této pozici. Hodně se zde opakujou slova šok a znechucení v komentářích a já nemohu jinak než souhlasit. Několikrát mi bylo zle z takové brutality.
pove
  8. 1. 2012, 15:27
Očividně bez zbytečného přikrášlování popsaný život dívky, která strašně zhřešila - zamilovala se do chlapce. Nedokážu si představit život, který žila, bolest, kterou trpěla jak jako tajně těhotná, tak fyzickou bolest v plamenech. Krásná kniha o krutém a hloupém uvažování.
TajemnaM
  6. 10. 2011, 18:24
Knihu jsem četla a musím říct, že to byl velký šok. Nemálokrát jsem ji zavřela a znechuceně odhodila pryč od sebe a párkrát jsem si myslela, že se vzteky a znechucením pozvracím. Ale kniha spolnila svůj účil. Ukázala nám evropánkám, jak zhýčkaně si vlastně žijeme a že to, na co si stěžujeme, je pro jiné skoro luksus.
P.S. Ani po jazykové a slohové stránce není kniha vůbec špatná, nejsou zde jen holé věty, ale opravdový příběh.
Plue
  29. 12. 2013, 10:58
Začátek byl psán značně chaoticky, kniha postrádala některá fakta, a jakpak by ne - autorka není žádná spisovatelka. Vylíčila život otroka, člověka bez vzdělání s vymytým mozkem, až do jeho osvobození. Kniha podle skutečnosti, doporučuju přečíst, aby se vědělo, co jsou ti muslimové zač.
hasickat
  16. 8. 2011, 14:38
Neskutečné. Nedokážu pochopit, že takové věci se pořád někde na světě dokáží dít. Mám ráda literaturu faktu, ale takhle kniha je jadna z "nejhorších" které jsem četla v tom smyslu, že mi přijde opravdu brutální. Samotný název mluví za vše.
bungalov
  2. 1. 2014, 22:40
Asi první kniha z žánru literatura faktu, kterou jsem četl (cca 15 let old), a jen jsem dočetl, hned jsem s doporučením půjčil dále. Nakonec to dopadlo tak, že jsem nebyl jediný, kdo to tak udělal a proto dodnes nevím, u koho má kniha dnes leží doma :)
spartik
  15. 9. 2010, 15:22
Musím říct, že mě hodně šokovalo, když jsem si to přečetla. Měla jsem doslova husí kůži. Nemůžu pochopit, že se takto zachová rodina a nejhorší je, že se toto nebo horší věci dějí všude jinde.
Arrietty
  21. 1. 2015, 14:31
Jednu hvězdičku dávám dolů za Souadiny xenofobní řeči na úkor židovského obyvatelstva. Konec konců Izrael vnímám jako jediný civilizovaný stát na Blízkém východě, za což vděčíme především, ne-li zcela, těm tolik nenáviděným Židům.
karce
  21. 7. 2011, 17:30
Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem, je až neuvěřitelné co se ještě dneska děje v jiných zemích, které uznávají pouze své zákony a ostatní svět je pro ně uzavřen, o kterém nechtějí slyšet. Kde muž je Bůh a zvířata mají větší cenu než ženy. Ty jsou pouhé otrokyně a nadbytečná věc, kterou je potřeba mučit každý den za každý její prohřešek. Zde se nebojí ženu, dívku, či dítě nemilosrdně zabít, udusit, podříznout nebo upálit ( bez následku trestu ), jak je obsahem této knihy a příběhem Souad, která přežila a našla v Evropě útočiště i za cenu celoživotního strachu z dokonání pomsty její rodiny - urážka cti.
sheylka
  16. 9. 2012, 23:37
Každý by za svůj život měl přečíst alespoň pár těchto pravdivých a zarážejících knih...
Asi nikdy nepochopím tu mentalitu, kde žena znamená méně než dobytek, kde matky vraždí své dcery a bratři sestry, kde jsou ženy polévány kyselinou, upalovány zaživa (v tomhle otřesném případě), ukamenovány a znásilňovány nebo "jen" bity...
Zkuste někdy zajít do knihkupectví či do knihovny a podívejte se na ty obrovské přeplněné police plné podobných svědectví - je jich tak mnoho... A když jen pomyslím na to, že spousta z nich o tom nikdy nemá příležitost promluvit a spousta žen a dětí se toho, aby o něčem podobném přemýšlely ani nedožije......... Je mi z toho na nic....
Jituška Mojdlová
  8. 6. 2015, 12:46
Moje první kniha s tématikou blízkého východu. Už je to dávno co jsem jí četla ve čtrnácti letech, ale nakopla mě, že jsem začala číst všechny biografické knihy od autorů z blízkého východu. Příběh je opravdu otřesný a rozšíří člověku vědomosti o životě na BV.
Alandra
  5. 7. 2014, 0:02
Edmond Kaiser, muž před, kterým poklekám https://www.google.cz/search?q=edmond+kaiser&rlz=1C1GTPM_csCZ497CZ497&espv=2&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=0yK3U6G2GOyA7Qah_4CwBw&ved=0CB4QsAQ&biw=1366&bih=653#facrc=_&imgdii=_&imgrc=gE_cBvP0E8W9eM%253A%3B1tu6R2yCTWlMdM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.tdh.de%252Ftypo3temp%252Fpics%252F28d8de0850.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.tdh.de%252Fwir-ueber-uns%252Fchronik%252Fmeldungen%252F100-geburtstag-edmond-kaiser.html%3B800%3B591
DenisaB
  3. 6. 2014, 18:07
Knihu mám už několikrát přečtenou, vždy mě tenhle příběh zasáhne. Je smutné, když člověk ví, jaké otřesnosti se ději za hranicemi, jsem opravdu ráda, kde žiji.
celavie
  8. 9. 2013, 9:41
Tahle kniha mě dostala na kolena, brečela jsem jak malý dítě. Neskutečně silný příběh, obdivuju její sílu vrátit se zpět do normálního života!
pyritt
  15. 7. 2013, 12:13
Je to neuvěřitelná knižka! Díky ni jsem začala číst a začala se zajimát o takové způsoby žití! Knižka se velice dobře čte...
Monny3
  10. 2. 2012, 14:55
Přes šokující obsah člověk přehlédne stylisticky ne až tak vybroušenou knihu. Sdělení je opravdu děsivé, neuvěřitelné a o to horší, že pravdivé. Kniha je dramaticky objevná hlavně ve své první polovině, dál nijak negraduje, ale po šoku z období mládí autorky je to v podstatě příjemné uklidnění.
Doporučuji už jen pro rozšíření znalostí o životě mimo všeobecné povědomí.
ahska
  4. 2. 2012, 15:03
Šok a znechucení...takové byly moje pocity po přečtení.Hrdince patří neskutečný obdiv.Doporučuju přečíst všem,kteří si myslí,že v životě "trpí".