Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Provdaná proti své vůli

85%
4 35
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Provdaná proti své vůli
Autor:
Originální název: Mariée de force

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Ikar - 2014
ISBN: 978-80-249-2517-2
Počet stránek: 232
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 5x v oblíbených
v přečtených 60x v přečtených
v knihovně 17x v knihovně
k přečtení 34x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Ikar (2014) 978-80-249-2517-2 232
Ikar (2005) 80-249-0603-1 229

Maghrebská dívka Lajla sní o sňatku z lásky, ale ten v jejím případě nepřichází v úvahu, přestože žije ve Francii. V jednadvaceti letech jí rodiče vyberou o patnáct let staršího muže - Maročana, kterého nikdy neviděla a s nímž dosud nepromluvila ani slovo. Otec jednoduše rozhodl, že právě s ním bude Lajla šťastná. Dívka se brání, snaží se narušit zažité tradice, utíká z domova, pokouší se o sebevraždu... marně. Muslimský sňatek je uzavřen v Maroku, občanský obřad proběhne ve Francii. Lajla protestuje do posledního okamžiku, a když pronáší své "ano", dusí se pláčem. Další osud jí dává za pravdu. Manžel se projeví jako slaboch chorobně podléhajícísvé matce, která udělá Lajle ze života peklo. Po narození syna vydělává dívka na celou rodinu a posluhuje tchyni, která ji neustále očerňuje. Ponižování, zákazy a urážky jsou na denním pořádku, ale Lajla nemá nikde zastání, je majetkem svého manžela, proto rodiče nechtějí nic slyšet. Když se vzbouří, manžel ji zbije tak, že Lajla skončí v nemocnici. Přesto se nevzdává a její nezdolnost jí nakonec přinese alespoň částečnou svobodu. Lajlin příběh podává otřesné svědectví o životě arabských žen. Je jedno, jestli žijí v Maroku, nebo ve Francii, stále jsou majetkem otce, bratra, manžela, nemohou se bránit, musí na slovo poslouchat, a když se vzepřou, následují nadávky, hrozby, výprask... Lajla musela od sedmi let sloužit bratrům a vykonávat všechny těžké práce. Když se otci podívala do očí, dostala facku. Když připálila oběd, přerazil jí ruku. Bratři mohli chodit ven, ona zůstávala zavřená v bytě. Ráda by si hrála venku s děvčaty, ale otcova odpověď zněla pokaždé stejně: "Chceš na vzduch? Jdi na balkon." Přestože ji nepouštěl na krok, aby se náhodou "nepošpinila", přehlížel, že holčičku zneužívá vlastní bratr. Lajla však měla v sobě vzdor, touhu po svobodě, urputnou snahu vymanit se z otročiny, která jí byla určená nadosmrti. Rebelovala, bouřila se, provokovala, utíkala z domu, ve třinácti se poprvé pokusila o sebevraždu. Před svatbou se nervově zhroutila, léky jí však otec vzal, protože je považoval za škodlivou drogu. Dívka přestala jíst a pít, ale rodiče ji donesli k imámovi, jenž pod záminkou, že z ní vyhání zlé duchy, ji ztýral tak, že se musela podrobit. Lajla prošla nezměrným psychickým i fyzickým utrpením, avšak prokázala nebývalou sílu a houževnatost. Přestože zaplatila vysokou cenu, dokázala se vymanit z ponižujícího postavení a vybojovala svou osobní bitvu za lidskou důstojnost. druhá záložka LAJLA se narodila ve Francii, kam se její rodiče přistěhovali z Maroka. Nyní žije ve Francii se synem Rijádem. (Založil/a: Ivanka67)

(více)  

Štítky

více  
 Lajla Lajla
*??.??.1976


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Vercinka.
100% 100% 100% 100% 100%
  13. 8. 2012, 13:33
Jedna z nejlepsich knih tohoto zanru a to jsem jich precetla jiz hodne. Nejlepsi na stylu psani knihy je realisticky nahled hlavni hrdinky na celou problematiku. Moc dobre si uvedomuje vse co se kolem ni deje. Rozhodne doporucuji vsem fanouskum literatury faktu.
cRocco
60% 60% 60% 60% 60%
  26. 8. 2015, 13:28
V současné době moc oblíbený subžánr knih. Asi nejsem cílová skupina, celý mi to přišlo jako panoptikum trotlů. Překlad se taky moc nepovedl.
Muficek01
80% 80% 80% 80% 80%
  24. 12. 2011, 15:43
Od knihy jsem asi očekávala víc. Děj mě upoutal až tak v půlce knihy. Ale jako jinak zajímavý příběh.