Milovala jsem tyrana

Milovala jsem tyrana

Ikar - 2011
ISBN: 978-80-249-1651-4

Ikar (2011) 978-80-249-1651-4 192

Příběh, který Caroline Bréhatová ve své knize "Milovala jsem tyrana" vypráví, začíná jako dokonalý románek. Vystupuje v něm sama Caroline, která se coby francouzská spisovatelka vydává na pracovní pobyt do New Yorku. Na této cestě poznává svoji, alespoň zpočátku, velkou lásku - mladého, talentovaného hudebníka Juliana. Jejich vztah se vyvíjí rychle, avšak zanedlouho se objeví první problémy. Caroline se nejprve cítí provinile, brzy však přijde na řadu ponižování a zneužívání, kterého se Julian vůči Caroline dopouští. Caroline si brzy uvědomí, že si hrubost a násilí nesmí nechat líbit. Juliana přepadávají záchvaty vzteku a zuřivosti. Caroline se tak stává obětí psychopatického manipulátora.

Autorka vypráví svůj příběh, který má varovat před zneužíváním a podobnými vztahy, v nichž se do popředí dostává psychologický nátlak. Caroline chce svou knihou "Milovala jsem tyrana" pomoci všem těm, kteří se ocitnou v podobné životní situaci, v jaké byla ona sama.
Poutavý, autobiografický příběh má za úkol seznámit čtenáře nejen s mechanismy manipulace, ale také jejími důsledky a tím, jak se takovému nátlaku bránit. (Založil/a: Patolog)

Ducii
  26. 6. 2016, 12:54
Buď autorka nedokáže dost dobře vykreslit psychopatického manipulátora nebo nevím. Úplně jsem to tam neviděla. Jako jasně choval se potrhle, ale určitý věci najdeme ve všech vztazích. Třeba takové to měření dvojím metrem mi přijde časté, žárlivost atd.Otázka samozřejmě pak je, jestli to přesahuje určitou mez a to mi z té knihy nepřijde úplně zřejmé. Navíc je většinou psychický teror spojen s fyzickým, které tady prakticky chyběl. Místy to na mě prostě působí jako normální vtah dvou lidí, který se prostě rozpadl, protože on byl cholerický a žárlivý, ale manipulátor? Nevím, možná byl, ale jen to ona neumí tak popsat. Nebo to ani nejde tak popsat, musí se to zažít... a lepší samozřejmě to nezažít.