Originální název: World War I. Day by Day

Naše vojsko - 2013
ISBN: 978-80-206-1351-6

Naše vojsko (2013) 978-80-206-1351-6 192
Naše vojsko (2004) 80-206-0731-5 192

Propuknutí první světové války chápalo mnoho evropských vůdců jako možnost omezit ekonomickou a vojenskou moc jejich rivalů. Vlády i jejich národy věřily, že budou bojovat spravedlivou válku, o které se většinou domnívaly, že bude krátká. Avšak už do vánočních svátků roku 1914 tyto naděje zmizely, obzvláště na západní frontě, kde se linie zákopů znepřátelených stran najednou nepřerušovaně táhly od pobřeží Severního moře až ke hranicím Švýcarska. Už v prvním roce války byly ztráty na lidských životech ohromující a během následujících čtyř roků měly ještě vzrůst. Odhady hovoří o tom, že do konce války v roce 1918 bylo zabito osm milionů mužů a dalších jedenadvacet jich utrpělo zranění.

Příměří roku 1918 s sebou také přineslo konec staré Evropy. Válka způsobila pád tří starých a velkých říší: Rakouska-Uherska, Německa a Ruska. Naopak jako nová nejdůležitější mezinárodní síla se vynořily Spojené státy americké. A co bylo vůbec ze všeho nejhorší - mírové dohody, které uzavřely první světovou válku v sobě nesly zárodky další, ještě mnohem hroznější a ničivější války – druhé světové války.

První světová válka. Den po dni. Je chronologickou historií tohoto konfliktu od prvních výstřelů v Sarajevu v červnu 1914 až do uzavření příměří v listopadu 1918. Jsou v ní popisovány události na všech bojištích, stejně jako boje ve vzduchu a na moři. Jsou zmiňovány i špionáž, události na domácích frontách, politické okolnosti a technické prostředky, jež měly podstatný vliv na průběh válečných událostí. Mimo to jsou součástí knihy i zvláštní kapitoly pojednávající o klíčových osobnostech války, nejdůležitějších zbraních, událostech a otázkách strategie a taktiky.

Kniha obsahuje téměř 400 fotografií a map. (Založil/a: Peeters)

Ian Westwell Ian Westwell