Satori ve Zlámané Lhotě

Satori ve Zlámané Lhotě Originální název: Satori ve Zlámané Lhotě

Eminent - 2010
ISBN: 978-80-7281-409-1

Eminent (2010) 978-80-7281-409-1 120

Satori ve Zlámané Lhotě je prvním knižním dílem Milana Calábka a vychází u příležitosti jeho sedmdesátin. Vznikalo mnoho let a představuje úplně jinou tvář poezie, než s jakou se obvykle setkáváte. Najdete v něm svět viděný z roviny, ke které můžeme dospět až po určité vnitřní transformaci – k níž také četba této knížky nenápadně vede. Oslovuje něco hlubšího, snad i věčného v naší duši, a mnohdy humorně odkrývá všechno to, co nejsme a co způsobuje naše utrpení. Má podobnou duchovní sílu jako učení zenu, mahajány, védanty nebo křesťanská mystika, které se v poezii propojují v jeden organický celek. Čtyřverší Milana Calábka původně nebyla určena ke zveřejnění a kolovala jen v užším kruhu autorových přátel s výjimkou několika veršů publikovaných v kalendáři Buddha: dvanáct podob Probuzeného. (Založil/a: Marionnettiste)