Útěk z Berlína

Útěk z Berlína Originální název: Versuche, dein Leben zu machen

Ikar - 2011
ISBN: 978-80-249-1565-4

Ikar (2011) 978-80-249-1565-4 232

Podtitul: s židovskou hvězdou v kapse

Pohnutý osud židovské dívky, která se za války rok a půl skrývala v nucené ilegalitě v Berlíně. 20. leden 1943 -- Jednadvacetiletá Margot ztratí přes noc svou rodinu a nezbývá jí než se pokusit sama přežít. Nechá si obarvit vlasy a upravit nos, aby zakryla svůj židovský původ. Patnáct měsíců se ukrývá u různých lidí, z nichž ne všichni jednají nezištně. Mnohdy jen tak tak unikne gestapu; nakonec padne do léčky lovcům Židů a čeká ji deportace do Terezína. (Založil/a: petuushkaaa)

Makulenka
  27. 11. 2016, 19:05
Knížka se dobře čte, skrývání se v Berlíně i následní internace v Terezíně je popsána "pěkně", dá-li se to o tomhle tématu tak říct, ale něco mi tam chybělo. Možná hlubší vhled do duše a mysli německé Židovky na útěku, pocity a tak.
Přesto je to jistě jedna z těch knih, které stojí za to přečíst - už jen kvůli tomu, jak popisuje, že ji kolikrát právě Židé vyhnali, zatímco Němci jí pomáhali.
Bella
  5. 7. 2014, 18:27
Tato kniha není první, kterou čtu o příběhu někoho, kdo zažil holocaust. Ale jako první mi ukázala, jak ani židé v Osvětimi téměř do konce války netušili, co se děje v jiných koncentračních táborech, což tak trochu (alespoň pro mě) vysvětluje, proč to nevěděl zbytek světa.
Zároveň mi dala pochopit to, co jsem četla už v tolika jiných a nedovedla to nijak uchopit, vinu z přežití. Jak se musel cítit člověk, kterému národ, do kterého patřil, povraždil rodinu, protože tvrdil, že je jiný. Jak nedokázal pobrat, proč on žije a ostatní ne. A jak kromě blízkých neměl po válce ani domov, do kterého by se vrátil.
Skvělá kniha.
fbi
  22. 1. 2013, 23:26
Skvělá knížka. Je opravdu ... na to neexistuje slovo. Přestože jsem navštívila jak Osvětim, tak Terezín, dokonce i Březinku, asi až teď po dočtení knížky jsem si uvědomila, co to opravdu znamená prožít holocaust. Tato knížka by měla být povinnou četbou pro všechny generace po válce. A zvláště pro tu dnešní! Doporučuji!!!