Buddhismus I

Buddhismus I Originální název: Gems of Buddhist Wisdom

CAD Press - 1992
ISBN: 80-85349-18-3

CAD Press (1992) 80-85349-18-3 176

Antologie theravádového buddhismu, kterou tvoří tato pojednání (autoři uvedeni v závorkách):
Jakým náboženstvím je buddhismus (K. Sri Dhammananda)
Nadčasové poselství (Piyadassi Thera)
Buddhismus pro dnešek i zítřek (Nandadeva Wijesekera)
Buddhismus a problémy moderní doby (G.P. Malalasekera)
Proč buddhismus? (K. Sri Dhammananda)
Buddha a jeho učení (Narada Magathera)
Buddhovy velké ctnosti (K. Sri Dhammananda)
Co je to kamma? (U. Thittila)
Velké ctnosti dhammy (K. Sri Dhammananda) (Založil/a: Leafbower)

Jan.S.Harold
  16. 10. 2014, 10:30
Vždycky mě fascinuje, jak proklamovaně tolerantní a soucitné náboženství, má-li vstupovat do kontaktu se zápaďákem, začne taky pěkně lechtat ego a pyčovat na ostatní světonázory. A že ve jménu Buddhy nikdy nebyla prolita jediná kapka krve? Srsly? Barma, Japonsko, Sinhála, a to jenom namátkou...
Nebo jeden odstavec: Buddha byl obyčejný člověk, žádný nadpozemský syn boží, jeho nauka není žádné dogma, je třeba ji kriticky zkoumat a posuzovat podle praxe blablablabla, o dva odstavce dál: Buddha byl dokonalý, nikdy se nemýlil, byl vševědoucí, všemocný, jeho názory jsou platné bezvýhradně až dodnes... Zkrátka buddhismus pro svíčkový báby. :)
Nikdy se neumím rozhodnout, jestli je to prostě kvalitní misie pro Západ (a je to s náma fakt tak špatný, že se na nás takhle koukaj), nebo jenom podlehnutí lidskosti navzdory Buddhově učení, a tak mě ta kombinace řečí o snášenlivosti a bohapustýho jezovitismu, ač mám buddhismus – zejména v jeho pálijské podobě – fakt rád, makabrózně sere.
Na celý knize byl opravdu něčím zajímavej tak jeden odstavec, možná dva tři, když zahrnu jeho okolí. Jinak to jsou strašný blitky. Ale v mnoha ohledech je to docela zajímavý dobový svědectví (neustálý narážky na jadernou apokalypsu, úvahy o východním bloku apod.). I když vracet se k tomu už asi nezvládnu...