Druhé město

Petrov - 2005
ISBN: 80-7227-231-4

Petrov (2005) 80-7227-231-4 172
Mladá fronta (1993)

Osamělý hrdina knihy narazí v antikvariátu na knížku psanou neznámým písmem a přinese si ji domů. Tím začíná dlouhé hledání neznámého města, z něhož kniha pochází a jež žije v podivné symbióze s Prahou, na jejích okrajích a na rubu známých prostorů. Vypravěč prochází Prahou za noci, kdy druhé město ožívá, setkává se s jeho obyvateli, svádí boje s jeho zvířaty, uniká před zbraněmi obránců druhého města, sleduje jeho slavnosti a debatuje s jeho kněžími. Přitom se stále snaží porozumět smyslu města, které se před ním rýsuje, a proniknout do jeho středu, který před ním uniká. (Založil/a: Liška)

ForFreedom
  5. 8. 2012, 13:14
Do první poloviny nesrozumitelný zmatek s rozpačitě kýčovitým námětem, který ještě podtrhují Ajvazovy nezkrocená, snově fantazijní předlouhá souvětí nekorespondujících surreálních epizodek... Ovšem za polovinou se tahle schizoidní změť začne pomalu "zaoblovat" a spojovat, tušené magické podtexty a variace na vysvětlení se stávají zřetelnější, dokonce i ta jasná inspirace až návaznost na mystickou Prahu pražsko-německých autorů působí osobitě. Ve finále je to velice dobře propracované, i když čtenářsky trochu méně přístupné, podmanivé i neuchopitelné dílo skvěle reflektující nejen současnou odlidštěnou společnost a jedince v ní.
domingo
  17. 7. 2010, 12:47
Námětově trochu tendenční, ale brilantně stylisticky zpracovaný román, u kterého není podstatné, co se v něm děje, ale jak se to děje.. Ajvazova surreální sonda do života pražských ulic společně s barvitě vykreslenými popisy "druhého města" vytváří zčásti beletristický, zčásti filozofický román, který umně balancuje na hranici kýče, aniž by byť jen na chvíli sklouznul na tu horší stranu. (4/5)
teite
  29. 11. 2013, 21:22
Komplikovaný, dlouhý román, popisy druhého města jsou brilantní, ale rozhodně to tedy není dovolenkové čtení na pláž.
navabaca
  4. 4. 2014, 23:51
Snadno představitelný a zdánlivě fantasmagorický příběh, který dvojnásob ocení čtenář dobře obeznámený s Prahou.
Pointa pro mě zůstávala tajemstvím až do samotného konce, kdy celý děj a všechny podivnosti dostaly jasný smysl, a já se musel s pocitem náhlé obnaženosti svého nitra pouze zastydět sám před sebou a přiznat si pravdu...
Tosim
  6. 3. 2013, 20:20
Rozhodně záměrně složité dílo, které se snaží unudit s smrti i tím, že z něj vyleze, že pokud odcházíme, musíme tak učinit celým svým bytím. V napětí pak čtenáře udržuje bohudík spíše jen to, jak to vše proboha dopadne.
Liška
  6. 5. 2011, 13:20
Z knihy..."O útěku nejvíc mluví ti, kteří sami každý den prchají do asylu domova, před výzvami vanoucími z temných okrajů a z ústí vedlejších cest..."
vojtech.kucera
  23. 10. 2014, 21:49
Má třetí kniha od Ajvaze. Během čtení jsem několikrát přemýšlel o tom, proč vlastně čtu a proč se čtení řadí výš nad sledování televize. Říkal jsem si, jaký je rozdíl v tom sledovat bezduché seriály a číst stránky nesmyslných vět. Ale pak vždycky přišly takové ty spojovací úseky psané srozumitelně, které mi oplatily mou vytrvalost a myslím, že za nějaký čas zase vyhledám nějakou další Ajvazovu knihu...
Pluviaux
  14. 11. 2014, 20:30
Nádherná magická Praha plná úžasných obrazů, podivínských lidí a tajemných zákoutí. Pro toho, kdo se chce zasnít a ponořit se do jiného světa, je Druhé město správná volba.
Heepee
  5. 5. 2011, 22:38
Jednoznačně jeden z nejlepších románů, které u nás po revoluci vyšly. Nádherná výprava do snového světa za zrcadlem pražských ulic a zákoutí. Kdo preferuje atmosféru a představivost před akcí a svižným tempem, nebude zklamán.