Originální název: El club Dumas

Argo - 2016
ISBN: 978-80-257-1669-4

Argo (2016) 978-80-257-1669-4 368
Mladá fronta (2000) 80-204-0877-0 313

Lovec knih Lucas Corso, žijící osaměle v Madridu, je velmi vyhledáván knihkupci, nakladateli, sběrateli i bibliofily, kteří jsou ochotni vynaložit značné finanční částky, aby získali cenné tituly pro své sbírky. Jeho přítel jej požádá, aby ověřil pravost rukopisu jedné kapitoly Dumasova románu "Tři mušketýři". Zároveň má pro klienta, jednoho z majitelů záhadné knihy "Devět bran Říše stínů", zjistit, který z jejích tří existujících exemplářů je pravý. Roku 1666 je v Benátkách vytiskl tiskař Aristide Torchia, který byl inkvizicí obviněn z čarodějnictví a upálen. Corso postupně navštěvuje další majitele v portugalské Sintře a v Paříži, aby mohl jednotlivé knihy důkladně prostudovat a vzájemně porovnat. U rytin zjišťuje určité odlišnosti a uvědomuje si, že se jedná o rébusy, které po vyřešení a v kombinaci s textem přinášejí formuli, umožňující vyvolat ďábla. Začíná propadat pocitům nejistoty a ohrožení, sám se stává obětí manipulace. Autor dovedně splétá fiktivní hrdiny z literatury s reálně existujícími postavami a využívá žánrových postupů dobrodružného románu 19.století. Dílo jednoho z nejčtenějších španělských spisovatelů zfilmoval Roman Polanski pod názvem "Devět bran". (Založil/a: Const.ex)

janeicka
  29. 10. 2013, 22:26
Myslím, že se ze zajímavého námětu dalo vyzískat trochu víc, na konci jsem si jen tak pro sebe řekla - aha, a to je jako všechno? Čekala jsem spíš nějaké zásadnější a tajuplnější vyústění celého příběhu. Jako pozitivum vidím to, že si asi znovu přečtu Tři mušketýry a nově i jejich pokračování :-)
CarolineS
  24. 7. 2013, 18:28
Očekávala jsem skvělou knihu, když byla předlohou pro můj oblíbený film Devátá a brána, a taky jsem ji dostala. Tak do tří čtvrtin její délky. Z konce jsem byla zklamaná, oproti zbytku knihy je nudný a strašně se vleče. Prostě moc mluvení a žádná akce.
Ale jinak nemám žádné výhrady, Dumasův klub mě hodně bavil a určitě není poslední knihou, kterou si od Artura Pérez-Reverte přečtu.
mosem
  24. 4. 2016, 14:11
V případě této knihy musím konstatovat zklamání. Možná do jisté míry způsobené pozitivními recenzemi, možná jen můj osobní pohled na knihu. Když jsem si přečetl srovnání knihy se Jménem růže, čekal jsem hodně. A přižnávám, že jen málo scházelo, abych dal palec dolů.
dvormart
  13. 9. 2012, 11:37
Výborně rozvrstvený příběh , který je vedle Jména růže knihomolistickým románem a detektivkou. Oba filmy podle těchto knih jsou vinikající a Jonny Depp a Sean Connery to zahrály luxusně. Ale kniha je kniha.
jony
  23. 3. 2013, 15:46
Autor rozehrává vícevrstevnatou partii, jejíž bibliofilní prostředí je nevšední, a možná i proto zajímavé. První vrstva mi přijde dobře zakončená, ale vrstva druhá a "vnitřní příběh" má určitě větší potenciál a dalo se z něj vytěžit více. Na druhou stranu, film, který mě k dílu přilákal, mi zpětně přijde nudně přímočarý. Kniha je postavená na úplně jiných základech.
Lokusta
  16. 7. 2012, 10:04
Autorovi v závere unikol pomedzi prsty vnútorný príbeh, ktorý potom narobil miernu paseku, vonkajší bol dotiahnutý do konca, no nestal sa rozuzlením zaujímavý. Zato hlavný hrdina mal čosi do seba.
Jersika
  30. 3. 2012, 13:26
Skvělá knížka! Jedna z těch, které se čtou dlouho do noci :). Úžasně vygradované napětí, chytrá zápletka, uvěřitelné postavy. Jen mě trochu mrzí, že konec pro mě nebyl až tak překvapivý, protože mě to napadlo už v průběhu "pátrání" (ano, dělám si při čtení vlastní poznámky :)). Nicméně i tak, jedna z těch nej..