Originální název: El club Dumas

Argo - 2016
ISBN: 978-80-257-1669-4

Argo (2016) 978-80-257-1669-4 368
Mladá fronta (2000) 80-204-0877-0 313

Lovec knih Lucas Corso, žijící osaměle v Madridu, je velmi vyhledáván knihkupci, nakladateli, sběrateli i bibliofily, kteří jsou ochotni vynaložit značné finanční částky, aby získali cenné tituly pro své sbírky. Jeho přítel jej požádá, aby ověřil pravost rukopisu jedné kapitoly Dumasova románu "Tři mušketýři". Zároveň má pro klienta, jednoho z majitelů záhadné knihy "Devět bran Říše stínů", zjistit, který z jejích tří existujících exemplářů je pravý. Roku 1666 je v Benátkách vytiskl tiskař Aristide Torchia, který byl inkvizicí obviněn z čarodějnictví a upálen. Corso postupně navštěvuje další majitele v portugalské Sintře a v Paříži, aby mohl jednotlivé knihy důkladně prostudovat a vzájemně porovnat. U rytin zjišťuje určité odlišnosti a uvědomuje si, že se jedná o rébusy, které po vyřešení a v kombinaci s textem přinášejí formuli, umožňující vyvolat ďábla. Začíná propadat pocitům nejistoty a ohrožení, sám se stává obětí manipulace. Autor dovedně splétá fiktivní hrdiny z literatury s reálně existujícími postavami a využívá žánrových postupů dobrodružného románu 19.století. Dílo jednoho z nejčtenějších španělských spisovatelů zfilmoval Roman Polanski pod názvem "Devět bran". (Založil/a: Const.ex)

janeicka
  29. 10. 2013, 22:26
Myslím, že se ze zajímavého námětu dalo vyzískat trochu víc, na konci jsem si jen tak pro sebe řekla - aha, a to je jako všechno? Čekala jsem spíš nějaké zásadnější a tajuplnější vyústění celého příběhu. Jako pozitivum vidím to, že si asi znovu přečtu Tři mušketýry a nově i jejich pokračování :-)
CarolineS
  24. 7. 2013, 18:28
Očekávala jsem skvělou knihu, když byla předlohou pro můj oblíbený film Devátá a brána, a taky jsem ji dostala. Tak do tří čtvrtin její délky. Z konce jsem byla zklamaná, oproti zbytku knihy je nudný a strašně se vleče. Prostě moc mluvení a žádná akce.
Ale jinak nemám žádné výhrady, Dumasův klub mě hodně bavil a určitě není poslední knihou, kterou si od Artura Pérez-Reverte přečtu.
mosem
  24. 4. 2016, 14:11
V případě této knihy musím konstatovat zklamání. Možná do jisté míry způsobené pozitivními recenzemi, možná jen můj osobní pohled na knihu. Když jsem si přečetl srovnání knihy se Jménem růže, čekal jsem hodně. A přižnávám, že jen málo scházelo, abych dal palec dolů.
dvormart
  13. 9. 2012, 11:37
Výborně rozvrstvený příběh , který je vedle Jména růže knihomolistickým románem a detektivkou. Oba filmy podle těchto knih jsou vinikající a Jonny Depp a Sean Connery to zahrály luxusně. Ale kniha je kniha.
Noctua
  20. 10. 2016, 12:43
Za mě rozhodně 5*. Film devátá brána je jeden z mých oblíbených. Skvělá muzika, napínavý příběh a všude přítomné knihy. Ale kniha je vždycky jiná, to je jasné. Od A. P-R jsem četla již Šermířského mistra, který nebyl úplně špatný, ale měla bych výhrady. Takže jsem přistupovala k Dumasově klubu sice s velkým očekáváním, ale na druhou stranu lehce skepticky.... Ta kniha je ale prostě nádherná ! Příběh je zajímavý a napínavý, způsob vyprávění je skvělý. Postavy vykreslené živočišným způsobem... Dostaly mě nenápadně podsunuté hluboké myšleny, které čekají jestli si jich všimnete (např. jaký je rozdíl mezi filmovým nadšencem a knihomolem). Věčný boj dobra se zlem, kde zlo vlastně není to nejhorší co by vás mohlo v životě potkat. Ale lhostejnost.... Rozvíjející se nedůvěra/vztah/přátelství/poznání mezi Corsem a tajemnou dívkou Irene je inspirující a nadpřirozeně/lidské. Já jsem nadšená :-)
Pyshta
  30. 11. 2016, 11:56
Túto knihu mi požičal kamoš, tak som si povedal prečo nie. Nie je to môj štýl, no keď mi povedal, že tam je niečo o demonológii tak som to musel prečítať. Bolo to napínavé, čo sa týka príbehu. Niekde to bolo nudné aspoň pre mňa, keďže ja sa nejako do knihofílie a do histórie umenia nevyznám skoro vôbec.Asi by som mal prečítať troch mušketierov. Chcelo by to pokračovanie, koniec ma zaskočil :) 80%
jony
  23. 3. 2013, 15:46
Autor rozehrává vícevrstevnatou partii, jejíž bibliofilní prostředí je nevšední, a možná i proto zajímavé. První vrstva mi přijde dobře zakončená, ale vrstva druhá a "vnitřní příběh" má určitě větší potenciál a dalo se z něj vytěžit více. Na druhou stranu, film, který mě k dílu přilákal, mi zpětně přijde nudně přímočarý. Kniha je postavená na úplně jiných základech.
Lokusta
  16. 7. 2012, 10:04
Autorovi v závere unikol pomedzi prsty vnútorný príbeh, ktorý potom narobil miernu paseku, vonkajší bol dotiahnutý do konca, no nestal sa rozuzlením zaujímavý. Zato hlavný hrdina mal čosi do seba.
Jersika
  30. 3. 2012, 13:26
Skvělá knížka! Jedna z těch, které se čtou dlouho do noci :). Úžasně vygradované napětí, chytrá zápletka, uvěřitelné postavy. Jen mě trochu mrzí, že konec pro mě nebyl až tak překvapivý, protože mě to napadlo už v průběhu "pátrání" (ano, dělám si při čtení vlastní poznámky :)). Nicméně i tak, jedna z těch nej..