Originální název: Skleněná dáma

Československý spisovatel - 1975

Československý spisovatel (1975)
Československý spisovatel (1973)

Děj Pluhařova románu se rozvíjí ve střízlivé uměřenosti. Nerozbíhá se zbytečně do široka, ani zase není naopak uměle svazován v prostoru či čase. V malém průmyslovém městečku v Jizerských horách, v tomto románě nazvaném Oltava, docházelo v roce 1938 velmi pravděpodobně k dramatům, o jakých tu čteme: žili zde vedle sebe zfanatizovaní henleinovci, političtí emigranti-němečtí antifašisté, lidé horečně budující systém opevnění na obranu republiky, čeští i němečtí dělníci - a nad jejich hlavami visel těžký mrak, houstnoucí atmosféra blížící se válečné pohromy. Poslední okamžiky před celostátní katastrofou. Tříbení charakterů lidí postavených před jednoznačnou volbu: s námi, nebo proti nám. To vše dokázal Zdeněk Pluhař vykreslit v dobře fabulované dějové zápletce, plasticky a poutavě. Zdroj: Československý spisovatel (Založil/a: Peeters)