Originální název: Ὀρέστεια

Artur - 2014
ISBN: 978-80-7483-021-1

Artur (2014) 978-80-7483-021-1 248
Dilia (1969) 144

Jediná úplně dochovaná antická trilogie, její části jsou Agamemnon, Choéfory, Eumenidy. Děj začíná tím, že se král Agamemnon vrací domů z trójské války a je zabit svojí ženou Klytaimnéstrou a jejím milencem Aigisthem. Jeho syn Orestés ho na příkaz bohů pomstí (zabije vraha i svou matku). Ze svého činu zešílí a hledá ochranu u bohů, ti však vkládají jeho osud do rukou athénské rady starších. Autor zde vyjadřuje myšlenku, že lidé mohou být souzeni pouze lidmi. Dílo je z roku 458 př. n. l. (Založil/a: Nikola Augustinovna)

Aischylos Aischylos
*525 př. n. l - †456 př. n. l

Preambule
  9. 12. 2014, 9:36
Obsahuje spoiler spoiler Velkolepá tragédie sice s ne příliš složitým dějem, ale spoustou velkých slov, gest a pomst. Jak se říká, "zlo plodí další zlo" a toto dílo je toho důkazem. Líbí se mi moment, kdy se mstí Orestes - svou matku sice zabije, ale je hnán výčitkami svědomí, které se poté mění v Eumenidy, lítice mstící se za všechny matkovrahy. V tomto momentu totiž příběh ztrácí jasně dané "dobro a zlo".
Mojí nejoblíbenější částí je ale ta třetí, která je sice nejméně dějová, zato ale nabízí zajímavé myšlenky a přerody postav. A pak taky jedno trovhu roztodivné zamyšlení: "vždyť matka není ploditelkou toho, jejž zveme dítětem..".
Kiv Čitrem
  28. 7. 2014, 13:03
Není lehké se mstít, každá vina plodí další vinu. Mám pochopení nejen pro Orestea, ale také pro Klytaimnestru (vedl ji také žal kvůli obětování Ifigenie; Aigisthos toho využil).