Antigona

Poprvé vydáno celosvětově: -442

Dilia - 1968

Dilia (1968) 51
Orbis (1965) 64

Antigoné, dcera bývalého krále Oidipa, se rozhodne pohřbít svého padlého bratra Polyneika, navzdory zákazu krále Kreónta a faktu, že Polyneik přitáhl k Thébám jako nepřítel. Isméne, sestra Antigony, se na pohřbu od­mítne podílet, a tak jej Antigoné vykoná sama. Je však chycena a Kreón ji od­soudí k zazdění zaživa. Ani Kreóntův syn Haimón nedokáže jeho rozhodnutí změnit a zachránit tak svou snoubenku. Teprve až věštba slepého Theiresia donutí Kreónta změnit své stanovisko. Již je ovšem pozdě, Antigoné se ve své cele oběsila. Haimón po tomto zjištění páše sebevraždu a manželka Kre­óntova, Eurydiké, s kletbou na rtech rovněž ukončí svůj život. Kreón je tedy za svůj čin krutě potrestán. Sofoklés v této tragédii líčí konflikt mezi zákony psanými (lidskými) a nepsanými (božskými). (Založil/a: Nikola Augustinovna)

Sofoklés Sofoklés
*497/496 př. - †406/405 př.

Tiwala
  30. 9. 2012, 20:50
Povinná četba, kterou přečtete poměrně rychle a nestojí vás to skoro žádné úsilí ... možná vás to chvílemi i baví
Myrddin33
  21. 3. 2013, 14:16
Prokletý rod Labdakovců. Příběh se hroutí jako domeček z karet a následuje tragédie za tragédií a Kréont je tím, kterému vše dopadá na bedra. Rád bych uvedl úryvek, poslední řeč, kterou pronese náčelník:
"Jen ten je blažen, kdo rozvahu má:
Toť hlavni; a míjeti nutno i hřích,
jenž uráží bohy. Kdo velkých slov
pln zpupnosti užívá, veliký trest
ho stihne a stár
se teprve rozvaze učí."
Veronika
  5. 9. 2010, 13:44
Klasické dielo, v ktorom každý pácha samovraždu, pretože niekto iný (snúbenica, mama, brat, etc.) spáchal samovraždu pred ním. Tragédia ako vyšitá. Nie je dejstva bez samovraždy.
Claire27
  26. 4. 2016, 13:03
Antigonu jsem přečetla jako povinnou četbu, tudíž pochybuji, že bych se k ní někdy bez školy dostala. Každopádně se to přečetlo rychle a vlastně nemám co vytknout, avšak jednou přečíst mi to stačilo. Zkrátka antická klasika ;)
Karliiina
  10. 1. 2015, 18:51
Někdo by mohl říct, že příliš dramatické, ale to prostě k Sofoklovi patří. Není to nic dlouhého ani náročného, prostě celkem poklidné počtení na jeden den, které některé dokáže i zaujmout, jako třeba mě.
Preambule
  4. 12. 2014, 12:59
V porovnání s Oidipem o dost slabší čtení, i když děj her na sebe mírně navazuje a často jsou obě hry uváděny společně. Pro mě zajímavé bylo zřejmé odklánění se od bohů, konflikt s bohy hraničící s bezvěrectvím (samozřejmě náležitě potrestané), které bylo od Oidipa mnohem více rozvinuté.
Rozhodně téma antigóny cítím jako méně současné než u jiných řeckých her, protože člověk dnešního tipu má problém pochopit potřebu pohřbu a sebevraždy ze cti.
MareImbrium_1349
  20. 3. 2016, 8:24
Typická "školní" kniha, ovšem dovoluji si tvrdit, že patří k tomu lepšímu z povinné četby. Není to příliš dlouhé, čte se to v zásadě dobře a člověk si z toho příběhu i něco odnese. Pokud máte tuto knihu na seznamu povinné četby, rozhodně ji doporučuju!
vikhy
  22. 9. 2014, 23:50
Klasika, která si zasloužila přečtení. Četlo se mi velmi příjemně, lehce a rychle. Nenudila jsem se, takže doporučuji.