Polyxena

Polyxena Originální název: Polyxena

Československý spisovatel - 1985

Československý spisovatel (1985)

Tento román je dalším pokračováním knih Tanec rabů a Selský mor, s nimiž tvoří volnou historickou trilogii z doby posledních Rožmberků.
Bohatý, rušný děj románu se tentokrát odehrává na sklonku 16. století a autorka nás v něm zavádí do rožmberské državy, do Rakouska, kde probíhá selská válka, na Moravu, kde vojenská zemská hotovost čelí náporu Turků, i do hlavního města Českého království a na Pražský hrad.
V Polyxeně se završují osudy hrdinů prvních dvou románů trilogie: rožmberských vladařů Viléma a Petra Voka, jejich regenta a proslulého zakladatele českého rybníkářství Jakuba Krčína z Jelčan, selské rodiny Černých z Radostic, rybníkařského hejtmana Jiříka Bezejmence, nemanželského syna Krčínova, a mnoha dalších postav z řad vrchnosti i poddaných.
Prvořadou roli však autorka v tomto románu připisuje mladé choti Vilémově, nekorunované české královně Polyxeně Rožmberské z Pernštejna, představitelce katolické šlechty, jíž se obklopuje římský císař a český král Rudolf II., a Petru Vokovi z Rožmberka, který svým bohatstvím a vlivem patří k nejvýznamnějším oporám protestantského tábora v období, kdy se připravuje rozhodující střetnutí mezi habsburskou mocí a českými stavy.
Zdroj: Československý spisovatel (Založil/a: Peeters)