Podtitul: Oidipús vladař

Větrné mlýny - 1999
ISBN: 80-86151-24-7

Větrné mlýny (1999) 80-86151-24-7 314
Melantrich (1942)

Král Oidipus se z věštírny dozví, že mor, který sužuje Théby, má konkrétní příčinu. Žije tu totiž vrah předchozího krále Laia. Oidipus se rozhode, že vraha vypátrá, ale věštec označí za vraha jeho. Oidipus nevěří, ale po dalším pátrání zjistí krutou pravdu. Po narození měl být Oidipus usmrcen, protože věštba určila, že v dospělosti zabije svého otce a za manželku si vezme svou matku. Pastýř, který měl Oidipa zabít, ho přenechal pastýři korinského krále. V dospělosti se Oidipus dozvěděl o své věštbě a v domnění, že žije u vlastních rodičů, je raději opustil, aby se věštba nenaplnila. Na své cestě se dostal do sporu s cizincem, kterého v hněvu zabil, aniž by tušil, že zabil svého vlastního otce. Poté osvobodil Théby od Sfingy, jejíž hádanku uhodl, a za odměnu získal thébský trůn a ruku ovdovělé královny Iokasty. Aniž by to tušil, oženil se tak se svou vlastní matkou. Poznání pravdy všechny zdrtí a Iokasta spáchá sebevraždu. Oidipus se oslepí, aby neviděl svou vlastní bídu, a jako slepý žebrák s holí opouští Théby. (Založil/a: Nikola Augustinovna)

Sofoklés Sofoklés
*497/496 př. - †406/405 př.

Myrddin33
  13. 2. 2013, 11:55
Pět hvezdiček nejen proto, že je to tak klasický příběh. Tragičnost Odipúsova příběhu je velmi dobře vykreslena a jeho boj je vzdorovitý. K přečtení mě vlastně přivedl psychoanalytik Erich Fromm, když ve svém díle popisoval špatné pochopení "oidipovského komplexu" Freudem. A proto jsem si chtěl ověřit na čí straně je pravda a mistr Fromm zvítězil. :)
Martin_cz
  12. 12. 2013, 1:44
Zajímavé, ale nic m to nedalo, takže tak. Proč číst něco co nám nic nedá? Možná pro to, že je v tom popsán dost zajímavý příběh, který by nám mohl něco dát. Mně nedal, Vám třeba jo, ale já si to nemyslím, když už se ptáte.
Preambule
  2. 12. 2014, 18:51
Starořecká klasika, ve které je mnohem víc než jen nějaké "klasické" vykládání o tragédii člověka. Dokonale vystavěné repliky stupňují napětí, které mě v době vyvrcholení nutí číst dál až ke konci (který zase tak tragický není). Oidipus je dokonalé drama až thrillerového charakteru, takový antický nervydrásač. A to i když jsem zápletku uhádla hned zpočátku. Jen ta forma mě nenechala vydechnout
Kleome
  5. 7. 2016, 22:37
Námět zajímavý, avšak ve světle souvislostí poněkud překombinovaný. Jeden příklad za všechny: Iokasté věděla, že její syn měl probodené kotníky - takže jaktože si toho u Oidipa nevšimla?? A druhý nedostatek: drama je průhledné již od počátku. Jinak hezky se to četlo a děj rychle odsýpal: suma sumárum spokojenost.
Kiv Čitrem
  4. 8. 2014, 16:14
Nejpůsobivější řecká tragédie, kterou jsem četl. Pomalu, ale jistě jsou Oidipus i Iokasté utvrzováni ve zlé předtuše, které se zdráhají uvěřit. Nakonec jsou jejich nejčernější představy naplněny. Oidipa dožene osud právě proto, že se mu chtěl vyhnout...
Angie91
  4. 7. 2014, 11:39
Klasika, jejíž platnost je i po 2. tisíciletí zjevná. Pravá antická fáze poznání vlastního Já - následovaná trestem. Téměř vypuštěna idea "deux et machina" a o to je tento antický příběh zajímavější.
Smoulisek
  5. 2. 2013, 22:18
Král Oidipus je velice zajímavé dílo, a to hlavně díky stylu vysokého žánru. Dlouhé monology vás nutí přemýšlet nad tragédií Oidipova osudu. jeho nicotností a zda si vůbec za svůj tragický konec může. Pro mě jasně nemůže. Jeho rodiče se snažili zachránit, ale přitom ho jen zabíjeli. Toto dílo je jakási studie Oidipovi duše, co všechno je člověk schopen snést. A jako muž toho snesl víc než jeho matka, která se na konci díla zabila.