Élektra

Originální název: Élektra

Tatran - 1979

Tatran (1979) 85
Ottovo nakladatelství (1927)

Mykénský král Agamemnón byl po návratu z trójské války zavražděn manželkou Klytaiméstrou a jejím milencem Aigisthem, jenž se s ní pak oženil a stal se králem v Mykénách. Agamemnónova dcera Élektrá poznala, že i jejímu bratru Orestovi hrozí smrt z matčiny ruky. vyslala ho proto se starým pěstounem k fóckému králi Strofiovi, který měl za manželku Agamemnónovu sestru. Strofios se Oresta ujal a vychoval jej spolu s vlastním synem Pyladem, s nímž Orestes uzavřel věrné přátelství. Élektrá, na rozdíl od sestry Chrýsothemidy nesmiřitelná, toužila pomstít smrt otce a čekala na návrat bratra. Orestés skutečně po několika letech přichází s přítelem Pyladem a pěstounem do Mykén, aby potrestal otcovy vrahy. (Založil/a: Nikola Augustinovna)

#divadlo
 Sofoklés Sofoklés
*497/496 př. - †406/405 př.

Karliiina
  5. 7. 2015, 11:54
Ze Sofoklovy trojice (Král Oidipus, Antigona, Elektra) mi přišla právě Elektra tou nejslabší i přes nejvyšší hodnocení zde. Většina knihy byla v celku o ničem, až na zdlouhavé dialogy, celá akce se odehrála snad v posledních čtyřech stranách.
Kniha na mne možná neudělala ten správný dojem kvůli překladu starého více než sto let.