Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Médeia

77%
4 108
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Médeia
 Všechny obaly
Médeia
 Všechny obaly
Autor:
Originální název: Médeia

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Artur - 2010
Počet stránek: 72
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Artur (2010) 72
Národní divadlo (1992) 78

Médeia je neznámějším Eurípidovým dílem a zároveň jedním z nejvýznamnějších děl antické literatury vůbec. Hlavní postavou příběhu je Médea, která se zamiluje do vůdce Argonautské výpravy Iásona a pomůže mu získat zlaté rouno - zradí kvůli němu svou zemi i rodinu a odejde s ním do Korintu. Mají spolu dva syny a vedou celkem šťastný život lidí střední vrstvy. Když však korintský král Kreont požádá Iásona, aby si vzal jeho dceru za manželku, Iáson souhlasí - je mladá, krásná a sňatkem s ní by mohl snadno dosáhnout vlády. Když se Médeia o manželově nevěře dozví, velmi se na něj rozzlobí. Nechápe, proč ona, která musela zradit své nejbližší kvůli němu, je jím teď sama zrazována. Neví, kam teď jít, když jeden domov si znepřátelila a z druhého je štvána vlastním manželem. Svou nenávist směřuje jak k Iásonovi, tak k jeho nové ženě, jejímu otci a dokonce i ke svým dětem. Vidí je totiž jako důkaz vztahu s člověkem, který byl schopný takhle ublížit. Miluje je, ale spatřuje v nich svého muže a jejich nešťastné manželství.
Iáson se brzy dozví, jak jeho manželka běsní, a jede se za ní podívat. Marně jí tvrdí, že ji sňatkem s královskou dcerou nechtěl podvést, jen zajistit lepší budoucnost jejich synům - ti by se totiž stali dětmi z královské rodiny a jako takovým by se jim dostalo kvalitního vzdělání i velkého dědictví. Marně ji přesvědčoval, ať se snaží zkrotit svou nenávist a myslet spíše na budoucnost dětí než sama na sebe. Médein hněv, zoufalství a pocity ponížení a hanby, kterým ji Iáson vystavil, pro ni byly neúnosné. Přesto se tvářila, že jeho slova přijala, avšak jen proto, aby mohla uskutečnit svou pomstu. Darovala mu šaty na usmířenou, jenže je napustila jedem a Iáson, jeho nová manželka i její otec se po kontaktu látky s pokožkou otrávili. To ale Médeie nestačilo - vlastníma rukama zabila i své dva syny. (Založil/a: Nikola Augustinovna)

(více)  

Štítky

více  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

barbiegrrrl
80% 80% 80% 80% 80%
  3. 3. 2011, 16:33
Iáson byl sobecký hajzl a Médeia celkem otrlá vražednice. Ti dva se k sobě vlastně docela hodili. Zprvu si mé sympatie získala Médeia ale na konci je ztratila. Každopádně mě hodně překvapilo jak může být tato tragédie nadčasová. Přesně takhle totiž dnes vypadá spousta rozvodů (samozřejmě přeneseně). Manželé obviňují jeden druhého a nebojí se jako prostředek použít děti. Nejen hlasem lidu ale i hlasem mým byl Sbor žen.
Paity
60% 60% 60% 60% 60%
  5. 9. 2013, 3:23
Dle mého tak trochu přeceňované, protože téma nevěry není nic zásadně nového, a to ani v Antice. Přesto v rámci školy jsem samozřejmě přečetl.
Mina
100% 100% 100% 100% 100%
  22. 7. 2016, 18:01
Klasika o zhrzené ženě pro zhrzené ženy, která neomrzí až do dnešních dnů. Je mi líto obou postav, inu antika byla krutá doba, to je ovšem dnes také.