Svatý Xaverius

Poprvé vydáno celosvětově: 1873

Tribun EU - 2009
ISBN: 978-80-7399-331-3

Tribun EU (2009) 978-80-7399-331-3 90

Děj tohoto romaneta se točí okolo tajemného obrazu svatého Xaveria v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně. Spisovatel (autobiografie) jednoho odpoledne přišel do tohoto kostela. Bylo právě požehnání a chrám byl skoro prázdný. Spisovatele zaujal obraz sv. Xaveria, a čím více jej pozoroval, tím více upoutával obraz jeho pozornost, i když ničím zvláštním nevynikal (obraz představuje umírajícího světce). Aby se mohl na obraz dívat pohodlněji, otevřel zpovědnici naproti oltáři a sedl si do ní. Poté k postrannímu oltáři, nad nímž visel obraz sv. Xaveria, přistoupil mladý muž v černém obleku. Klekl si před obraz a sklonil hlavu do dlaní. Mezitím kněz ukončil pobožnost, lidé odešli a kostelník zavřel kostel. Když spisovatel chtěl upozornit kostelníka na to, že je ještě v kostele, zvedl se neznámý muž, jenž bedlivě pozoroval obraz sv. Xaveria. Spisovatel se s mužem seznámil a oba se stali důvěrnými přáteli. Po čase se od muže (Xaver) dozvěděl, proč si tak bedlivě obraz prohlížel... (Založil/a: Nikola Augustinovna)

Jakub Arbes Jakub Arbes
*12.06.1840 - †08.04.1914

Introvert
  4. 3. 2014, 18:22
Tahle knížka mě bavila; přečtená, díky svému rozsahu, na jeden zátah - čtivé, tajuplné, určitě se k tomuto autorovi ještě vrátím.
Magyana
  12. 4. 2013, 10:02
Mystické romaneto z prostředí staré Prahy. Jde o příběh o tajemství skrytém v obraze a o hledání zakopaného pokladu. Skvěle napsáno.
nevermore
  24. 11. 2014, 9:10
Arbesova Romaneta jsou krátká, čtivá a kvalitní. Arbes umí geniálně vylíčit atmosféru. Já toho Svatého Xaveria viděl, jak bych tam byl taky. 80%
venpazz
  20. 9. 2012, 17:52
Odhalil nakonec Xaverius tajemnství obrazu? Osobně si myslím, že poklad našel. Možná to ale nebyl ten, na který Balko poukazoval...
„V trudných okamžicích, když jsem přemýšlel o nicotě lidského snažení, vznikla ve mně myšlenka, že člověk aspoň poměrně může dosáhnouti štěstí neoblomnou, sklápopevnou důvěrou v myšlenku, byť sebe klamnější."
Claire27
  26. 6. 2016, 18:16
Knížku jsem si musela přečíst do školy a přiznám se, že předtím jsem o romanetu nikdy neslyšela. Po přečtení Svatého Xaveria musím uznat, že se jedná o velmi zajímavý počin plný tajemna, napětí a záhad, které vytvářejí výbornou atmosféru.
Jandovka
  27. 3. 2013, 8:03
Velice čtivé, správně zamotané a celé tajemné. Zatím jediné romaneto, které jsem od Arbese četla, ale velice dobrá zkušenost mě láká přečíst další....a další....a další
Karliiina
  22. 9. 2014, 17:01
Nevím jak jsem k tomu přišla, ale až do poslední sekundy před započetím četby jsem si myslela, že jde o bůhvíjak náboženské dílo. Proto mě také tato kniha mile překvapila. Hltala jsem každé slovo a obecně mě kniha strašně bavila.
24601
  10. 7. 2013, 11:57
Kouzelné. Tajemné. Záhadné. Po celou dobu čtivé! Také mně přišel Xaverius šílený, když se snažil vypátrat tajemství obrazu a proto mi jej pak bylo líto, když jej obraz sám zavraždil. Nádherné.
jana80
  19. 1. 2012, 18:59
Toto Arbesovo romaneto se vi velmi libilo. Dokonale promyslena zapleka, ktera se nakonec da vyresit zcela racionalnim zpusobem. urcite doporucuji k precteni.