Dozrál čas

Poprvé vydáno celosvětově: 1957

Státní nakladatelství krásné literatury a umění - 1964
ISBN: 01-148-64

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1964) 01-148-64 528

Chronologií děje první, vznikem šestý svazek zatím nedokončeného románového cyklu o první světové válce (Dozrál čas, Mladá žena z roku 1914, Výchova před Verdunem, Spor o seržanta Gríšu, Přestávka v boji, Nastolení krále). Vději osnovaném kolem milenecké dvojice začínajícího spisovatele a studentky dějin umění spisovatel obnažuje kořeny války a v přesně typizovaných postavách proti sobě staví bankéře, měšťáky a militaristy, kteří válku chtějí nebos ní aspoň souhlasí, a nesmlouvavě protiválečně cítící levé sociální demokraty. (Založil/a: Peeters)

Peetuliska
  10. 3. 2016, 21:36
Na začátku se seznamujeme se začínajícím spisovatelem Bertinem a studentkou filozofie Lenorou Wahlovou na společném výletě po Evropě. Přes společenské rozdíly jsou k sobě milenci přitahování a plánují společný osud. Píše se ale rok 1913 a válka je na dosah...
Neskutečný popis tehdejší doby, společenských rozdílů a sociálního myšlení v kontextu doby i války. Strašně se mi líbily odkazy na knihy, hudebníky nebo významné události (Dreyfusova aféra, Hilsneriáda..), ale i milostný trojúhelník a ženskou rozpolcenost.
Tento román mi strašně připomínal Hledání ztraceného času hlavně v psychologickém pojetí, Dozrál čas je ale psán mnohem jednodušším jazykem. A právě tím, že mi připomínal Prousta si mě získal, hrozně ráda čtu o začátku 20.století a tehdejších konvencích.
Těším se na další díly, jak se budou osudy hlavních hrdinů vzhledem k událostem vyvíjet.