Sloužím vlasti

Originální název: Sloužím vlasti

Naše vojsko - 1953

Naše vojsko (1953) 216
Státní nakladatelství dětské knihy (1952) 200

Autobiografická knihy Hrdiny SSSR.Popisuje svůj život od dětství až po kariéru bojového letce během II.světové války.
(Zdroj: http://www.databazeknih.cz/knihy/slouzim-vlasti-101407) (Založil/a: Peeters)

Ivan Kožedub Ivan Kožedub
*1920 - †1991

Richie
  27. 4. 2014, 20:51
Kdysi v dětství jsem tuhle knížku objevil doma a přečetl. Tenkrát se mi to líbilo - byla to doba, kdy jsme byli masírováni komunistickou ideologií a hrdinové sovětské armády byli vzorem pro každého kluka. Popisování leteckých soubojů z války bylo velmi dobrodružné čtení a nebyl problém vklouznout do role tohoto hrdiny v sovětském stroji.
Je to poplatné době a v dnešním měřítku určitě trochu naivní dílo, ale z nostalgie ho hodnotím 4 hvězdami.
spitfirehaga
  7. 7. 2013, 10:37
Tahle knížka je zajímavá a mohla by být i dobrá, kdyby proboha nebyla tak strašně RUDÁ.
Vzpomínky nejlepšího spojeneckého letce z druhé světové války a čtenář se nedozví vůbec, ale vůbec nic o leteckém boji, taktice a zkušenostech největšího leteckého esa. Dozví se jen, jaký měl vztah ke komunistické straně a jak je jí vděčný za všechny své úspěchy.
Jeden příklad za všechny: Kožedub popisuje souboj s německým proudovým stíhačem ME-262, dosti neobvyklá situace pro všechny letce a bezpochyby zajímavá pro čtenáře, který se alespoň trošku zajímá o letecký boj. Ale autor vše odbude slovy: "Podnikl jsem manévr, který němec nevystihl a sestřelil jsem ho..."
Na druhou stranu ve dlouhých odstavcích rozepisuje své nadšení ze vstupu do KSSS.