Taxislužba

Taxislužba
Originální název: Taksopark

Lidové nakladatelství - 1984

Lidové nakladatelství (1984)

První velký román autora nás zavádí do prostředí taxislužby, kde Štemler přistupuje k tématu s téměř dokumentaristickou výzbrojí - sám strávil za volantem taxíku rok života. Osou jeho díla je donkichotský pokus mladého ředitele taxislužby radikálně zasáhnout proti nepoctivým praktikám některých jednotlivců, na nichž závisí hladký chod podniku. Odhaluje nedostatky v organizaci práce, které jedněm umožňují obohacovat se na úkor ostatních, jiné nutí, aby si hledali náhradní, improvizované řešení svých pracovních problémů. I poctiví řidiči si musí hledat cestičky, jak zajistit včasnou opravu svého vozu, jak plnit napjaté normy se starými vozy, jak se vypořádat s výnosnou "soukromou iniciativou" šoférského podsvětí. Do jejich práce vstupuje i jejich osobní život, leckdy složitý a zamotaný, i drobná dobrodružství s pasažéry, která prožívají leckdy proti své vůli. Všechny tyto epizody se spojují v napínavý příběh nekompromisně odhalující mezilidské vztahy na jednom pracovišti.
Zdroj: Lidové nakladatelství (Založil/a: Peeters)

Ilja Štemler Ilja Štemler
*1933