Příval

Příval
Originální název: Příval

Vydal: Krajské nakladatelství, Brno, 1959

Sokolův román Příval, který je obrazem přeměny selského městečka v průmyslové město, patří mezi ta díla, která nám pravdivě ukazují tehdější složité společenské problémy. Proti dvojici bezcharakterních, dravých a zrádných bratří Marchanových, kteří jdou bezohledně za svými zištnými cíli, staví autor učitele, nositele nových myšlenek, usilující o řešení sociálních otázek a stavějící se na stranu utiskovaných. Tyto mistrovsky vykreslené postavy se těžce probojovávají sociálním vřením doby, svými osobními zájmy, a hlavně milostnými zmatky, než nalézají správný, cílevědomý postoj a smysl života. Jemná psychologie, povětšinou dramatický spád děje, rušné scény a dialogy zaujmou čtenáře tohoto románu, k jehož napsání posloužilo autorovi učitelské povolání a důvěrné seznámení s problematikou všech společenských vrstev v Jaroměřicích nad Rokytnou.
Zdroj: Krajské nakladatelství v Brně (Založil/a: Peeters)