Píseň o Bernadettě

ISBN: 80-7021-349-3

Vyšehrad (2007) 80-7021-349-3 443
Vyšehrad (1999)
Vyšehrad (1972)

Slavné dílo Franze Werfla je vlastně dokumentární román, který na základě faktů vypravuje o životě Bernadetty Soubirousové, chudobného a neduživého děvčátka z pyrenejského podhůří. Autor jej napsal r. 1941, krátce poté, co se mu podařilo uprchnout před hitlerovským nacismem z okupované Francie. O pohnutkách, které ho k tomu vedly, říká: ,,V červenci roku 1940 jsem ve chvíli velké tísně slíbil před jeskyní v Lurdech, že vyváznu-li z nebezpečí a bude-li mi dopřáno dospět k spásnému pobřeží Ameriky, zazpívám Píseň o Bernadettě, a to dříve než se pustím do nějaké jiné práce...“ (Založil/a: Nikola Augustinovna)

vladislaus
  17. 5. 2013, 14:29
Autor přináší celý lurdský příběh od počátku do svatořečení Bernadety. Nejvíc mne bavilo jak státní a církevní moc zjistila, že na mystiku jsou krátcí. Nelze ji do ničeho uchopit, ničím poměřit a svázat.
Introvert
  1. 3. 2014, 15:45
Tahle kniha se mi hodně líbila. Příběh Bernadetty z Lurd je psán velmi čtivě, zanechal ve mně hluboký dojem který přetrvává - už velmi dlouho. Příběh sám o sobě je fascinující a na autorovi oceňuji, že do knihy dostal vše, co by literatura tohoto druhu měla obsahovat. Historická fakta, pohled na věc a prožívání zúčastněných lidí z táborů pro i proti i duchovní rozměr. Je to opravdu krásná kniha.
Rames
  18. 6. 2014, 11:15
Možná právě proto že Franz Werfel není katolík dokázal napsat knihu o Bernadettě bez náboženského patosu. Politické i náboženské intrikaření je natolik současné, že si snadno dovedeme představit podobnou situaci i dnes.
Kniha mě mile překvapila, životopisy svatých nemusím ale nestranný popis událostí je milou změnou.
Yggdrasil
  19. 4. 2013, 8:35
Ten příběh mě sejmul na kolena. První a jedna ze dvou knih u kterých jsem brečela. Ani nevím proč, ale mělo to sílu, a možná už ta anotace udělala své. Bernardetta si mě získala a Franz Werfel jejím prostřednictvím také.
Programos
  16. 8. 2014, 15:56
Píseň o Bernadettě mě velice zaujala, je to opravdu krásný a hluboký příběh přinášející mnoho pocitů a jeho literární zpracování je také velice výborné. Opravdu skvěle se zde snoubí literární zpracování s příběhem. Kniha mi byla nejdříve doporučena a v tu chvíli jsem si myslel, že mě takový příběh nemá čím oslovit, ale spletl jsem se a musím přiznat, že sotva jsem knihu odnesl vrátit do knihovny, hned jsem se vrhl na internet, abych si jí mohl pořídit domů... nyní mohu říct, že už jsem ji přečetl několikrát a zase po ní určiě sáhnu...
Pan Děro
  31. 7. 2014, 20:48
V románu o sv. Bernadettě se Werfel drží historických fakt lurdských zjevení, ale vtiskuje jim život a přibližuje je čtenáři. Jeho styl je dokonalý. Dokáže vyprávět naprosto přesně a výstižně, přičemž je ale na hony vzdálen nudné věcnosti realismu. Jeho styl je i při vší té dokonalé výstižnosti dojemně poetický a jednoduše nádherný. U podobně silných příběhů hrozí nebezpečí, že jejich převedení do knižní (neřkuli filmové) podoby skončí fiaskem (neživotný patos, křečovitá snaha o něco apod.). Málokdo by tuto látku dokázal převyprávět s podobnou lehkostí. Jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem kdy četl... ("Pravda je nám milionkrát nepřístupnější než mšici integrální počet...")