Učitel Viktor Pelc

Učitel Viktor Pelc Originální název: Učitel Viktor Pelc

Československý spisovatel - 1984

Československý spisovatel (1984)

"Dva muži a dvě ženy" - "pod tímto názvem figuroval román v nakladatelských plánech. Byl to můj původní záměr: soustředit se především na životní osudy 4 protagonistů. Ovšem při vlastní práci jsem si musel udělat pořádek ve znalostech historie, ve vzpomínkách i ve vlastní fantazii a převyprávět vybrané děje s jistou přesností a souvztažností ke klimatu dnešní doby. Po dokončení románu jsem zjistil, že se mi podařilo proniknout také k tehdějším ústředním problémům společenským a že jsem tedy rámec 4 hrdinů překročil. Z řečiště dění jsem proto vybral obrazy natolik sevřené, aby bylo možné intenzitu tehdějších mnohostranných dějů a zápasů doopravdy procítit, ale aby o tom mé postavy nemusely mnoho mluvit. A protože se hlavní postavou stal v románu učitel Viktor Pelc, opustil jsem původní název a nazval jsem ho docela prostě: Učitel Viktor Pelc."
Zdroj: Bohumil Říha (Založil/a: Peeters)