Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Biliár o půl desáté

78%
4 20
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Biliár o půl desáté Originální název: Billard um halbzehn

Nejnovější vydání:
Státní nakladatelství krásné literatury a umění - 1962
Počet stránek: 232
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 4x v oblíbených
v přečtených 32x v přečtených
v knihovně 15x v knihovně
k přečtení 12x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1962) 232

V historii rodiny stavitelů Fähmelových procházíme událostmi Německa od začátku století. 6. září 1958 slaví Jindřich Fähmel své 80. narozeniny. Kariéru stavitele začal velkolepým plánem na stavbu opatství sv. Antonína, které postavil roku 1908. Jeho syn Robert, který byl za války specialista na trhaviny opatství v roce 1945 zničil. Roku 1958 se Robertův syn Josef snaží opatství znovu vybudovat. (Založil/a: Teranell)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Děčínský
80% 80% 80% 80% 80%
  3. 9. 2016, 8:28
Autor si získal své místo mezi oblíbenou četbou. Je to zpověď a vyrovnání se, jako Němce, s traumatem příčit i následkoů dvou světových válek, které Německo vyprovokovalo a prohrálo. Trauma samozřejmě jen pro lidi vzdělané a charakterní, jak vyplývá i z vyprávění. Ve třinácti kapitolách jsou líčeny myšlenky a úvahy, s návraty do minulosti, hlavních osob, to je četba náročná, vyžadující zvýšenou pozornost. Jen několik kapitol je psáno klasicky, popisně. Autor se, asi záměrně, vyhnul klasickému vyprávění. Jeho způsob působí velice silně, ale, pro mne i pesimisticky, co se vztahuje na národní mentalitu většiny Němců- to je zřejmé z posledních stránek textu. Mladí (dnes) se mají asi na co "těšit".
Les_pulpinos
80% 80% 80% 80% 80%
  8. 9. 2014, 21:44
Tato kniha patří mezi ty, které se těžce čtou, ale zanechají hluboký dojem. Příběh se odehrává v jeden jediný den - 6. září 1958 - u příležitosti osmdesátin zakladatele rodu Fähmelových, kdy se setkává celá pozůstalá rodina. Autor tak získal možnost dokumentovat na jednotlivých členech rodiny prostřednictvím jejich sugestivních příběhů nešťastné dějiny Německa první poloviny minulého století. Zdánlivou soustřednou osou románu je tragický osud opatství sv. Antonína, skutečným poselstvím knihy je však morální opovržení kultem moci a násilí, zosobněného tzv. buvolí svátostí, a naopak vyzdvižení lidí s dobrým a čistým srdcem, prostých materiálních statků, tzv. beránků. Stejně jako jeho postavy i sám autor přijal postoj nesmiřitelného oživovatele paměti - lidé jsou mu důležitější než kus chladných zdí.