Labyrint a bojovník

Labyrint a bojovník

Podtitul: Symboly v architektuře, náboženství a hudbě

Originální název: The Maze and Warrior

Vyšehrad - 2008
ISBN: 978-80-7021-923-2

Vyšehrad (2008) 978-80-7021-923-2 344

Turista, jenž zavítá do proslulé katedrály v Chartres, může být překvapen, když na podlaze objeví obrovské bludiště. Proč tam je? Craig Wright, profesor dějin hudby na Yale University, se ve své fascinující knize zabývá tímto symbolem a jeho významem v architektuře, náboženství, literatuře, tanci a hudbě. Sleduje příběh labyrintu a bojovníka, který je s ním neodmyslitelně spjat, od starověkého mýtu o Théseovi a krétském bludišti přes středověk a osvícenství až do současnosti. Zabývá se rolí, již sehrál v křesťanských velikonočních rituálech, a jeho interpretací ve středověké teologii. Podstatná část díla je zasvěcena labyrintové hudbě a skladbám takových velikánů, jako byli J. S. Bach a W. A. Mozart. Na začátku a konci knihy se autor věnuje obnovenému zájmu o bludiště, k němuž došlo na přelomu našeho tisíciletí, čímž se kruh magicky uzavírá: stejně jako v labyrintu odcházíme stejnou cestou, kterou jsme vešli. (Založil/a: Hledající)

Hledající
  8. 9. 2011, 22:03
Co má společného Minotaurus, Theseus, Ježíš, Ozbrojený bojovník či věřící poutník? Každý z nich se nějakým způsobem podílel na vytváření mýtu o labyrintu. Autor velice zajímavě popisuje symboliku labyrintu (od původního krétského příběhu přes význam bludišť zvláště ve francouzských katedrálách sloužících velikonočním obřadům, jeho smysl a použití v církevní hudbě, přes postupné "zesvětštění" jeho funkce v nástupu novověku atd.). Kniha se velice dobře čte, pouze pro mě místy trochu obtížnější představit si a vnímat symboliku labyrintu v hudbě (nejsem muzikolog či zaměřený na církevní hudbu), ale autor se snaží seč může, a jde mu to. Na konci knihy ve mně bylo trochu smutku z toho, jak se z tak mnohotně významného a krásného symbolu věčného hledání stal jen objekt běžných her, a že většina jich bez jakékoliv vzpomínky zanikla..věčná škoda.