Na řece

Knižní klub - 2011
ISBN: 978-80-242-3092-4

Knižní klub (2011) 978-80-242-3092-4 256

Kniha byla oceněna Literární cenou Knižního klubu pro rok 2011

První scéna románu připomíná tzv. nankingský masakr: Japonská armáda na přelomu let 1937/1938 obsadila část Číny a v této oblasti během několika měsíců zavraždila na 300 tisíc lidí… Hrdinkou a vypravěčkou je tehdy pětiletá dívka Skořicová, jedna z dcer z bohaté rodiny Li. Román je z valné části popisem útěku před japonskou armádou do náhradních bytů či domů… Otec odešel s konkubínou, protože žena mu nedala dědice. Chytrá a statečná matka se s dcerami probíjí okupovanou Čínou a dostávají to ze všech stran: od mužů, od bohatých, od starších… Kronika, odehrávající se na zlomu dvou epoch: na jedné straně tisíciletá tradice, na druhé straně vliv „moderní doby“ – mladé ženy už nerespektují své otce či starší, berou život do vlastních rukou. A někde poblíž, nepozorovaně zuří válka – a dá o sobě krutě vědět. (Založil/a: Rezung)

Taj-ťün Hejzlarová Taj-ťün Hejzlarová
*1932

Josef Hejzlar Josef Hejzlar

LeaLea
  24. 8. 2012, 9:44
Na knihu se chystám. Škoda, že si pan Hejzlar vydání knihy se ženou moc neužil. Zemřel zanedlouho po své výhře v Literární ceně KK, v lednu 2012.
V.A.
  3. 2. 2013, 14:37
Rozhodně zajímavá knížka, která u mě ale utrpěla roztahaným a trochu nudným začátkem příběhu. Pomalu mě začínal štvát přístup postav i vyslovené nelogičnosti (žijí celý život u řeky, ale neumí plavat?!)... Knihu tak pro mě zachránila druhá polovina, část v Horském městě. To už nám autoři vyprávějí úplně jiný příběh, kde se můžeme i něco dozvědět o válečné atmosféře v Číně.
Moc se mi ale líbil styl, jakým je knížka napsaná. Vybraná čeština, neotřelé obraty a přirovnání... Opravdu krása!
Tao
  16. 10. 2014, 16:10
Kniha mne nadchla od samého počátku krásným jazykem a příběhem, vtáhla mě vysloveně do děje a do prostředí, které jsem neznala. Děkuji autorům, kniha mě moc potěšila!
Peres
  6. 8. 2014, 2:03
Během čtení prvních padesáti stránek jsem myslel, že ji nedočtu. Pak se to ale změnilo, děj dostal spád a četlo se to skoro jedním dechem. Kniha ze zajímavého prostředí.
dzejnak
  29. 6. 2014, 17:40
Kniha neměla moc spád, na druhou stranu byla z prostředí, o kterém jsem ještě nikdy nečetla... takže z tohoto pohledu zajímavá. Pořád jsem ale čekala na ty velké věci, které se měly udát, jak bylo několikrát v příběhu zmíněno. Moc se toho neudálo, naštěstí pro rodinu a to je vlastně dobře ...