Originální název: Ben Hur
Poprvé vydáno celosvětově: 1880

Vyšehrad - 1969
ISBN: 33-241-69

Vyšehrad (1969) 33-241-69 484

Rozsáhle koncipovaný slavný historický román z Palestiny doby Kristovy zavádí v dramatickém příběhu čtenáře do Jeruzaléma podrobeného Římany.
Do bouřlivé doby vzniku křesťanství je zasazen příběh člena jedné z předních jeruzalémských knížecích rodin, který byl za domnělý útok na představitele římské moci doživotně odsouzen na galeje a jeho matka a sestra zaživa pohřbeny v žalářní kobce. Při jedné výpravě zachránil hrdina život římskému vojevůdci a tak získal svobodu. Po letech se vrátil do Jeruzaléma, aby pátral po matce a pomstil se nepřátelům. Získal zpět majetek, nalezl šťastně své drahé a nepříteli se pomstil, ale nejvíce toužil osvobodit svou zemi. (Založil/a: Nikola Augustinovna)

Lewis Wallace Lewis Wallace
*10.04.1827 - †15.02.1905

Richie
  22. 2. 2013, 1:43
Ben Hur je román, který velmi ovlivnil mou celoživotní lásku k historii. Dnes vím, že autor si v knize popisovanou historii mírně upravoval, aby lépe odpovídala jeho příběhu, který ostatně oslavoval především křesťanství. Nicméně, když jsem kdysi jako mladík román poprvé četl, tak jsem byl učarován nejen romantickým příběhem, ale i jeho historickými kulisami.
Životní příběh hlavního hrdiny, židovského šlechtice, tragédie jeho i celé rodiny (střet s římskou mocí, pád na samé dno tehdejší společnosti a pozdější postupný vzestup), historické souvislosti pravdivé i smyšlené (setkání s Ježíšem) - to vše dává knize mimořádný rámec a činí ji čtivou i přes více než sto let od jejího napsání.
Kniha byla také veleúspěšně zfilmována (v hlavní roli s Ch. Hestonem) - film patří rovněž ke skvostům světové kinematografie.
Pend
  30. 7. 2012, 14:08
Slavný historický román, bohužel poplatný době svého vzniku. A ty dialogy: 1) anděl zvěstoval: „Dnes se vám narodil v měste Davidově Spasitel, to jest Kristus Pán.“ 2) jeden z pastýřů opakoval:„To je Pán, náš Bůh a jeho sláva je nad zemí a nebem.“ To opsali nejspíše z katechismu...
Rinae
  5. 2. 2016, 11:27
Vyprávění není nikterak překotné, ale jak se začtete, příběh vás "ovine" (lepší výraz mě teď nenapadá) a až do konce vás nepustí. Děj je rozhodně provázán s událostmi předcházejícími a zachycujícími rané křesťanství (prvních několik kapitol strávíme ve společnosti mudrců směřujících do Betléma) a myslím, že je pro to lepší.
VaclavB
  23. 2. 2015, 12:20
Román o lásce, zradě, pádu a cestě k úspěchu a hlavně o pomstě. Je dobré si jej vychutnat bez zatížení zkušeností s filmem, což se mi, naštěstí, podařilo. Velmi dobré čtení.
Ajak
  18. 8. 2013, 12:03
Ben Hur(a) jsem četl poprvé jako chlapec někdy za druhé světové války. Ten silný příběh na mne již tenkrát udělal velký dojem. Dodnes mám třídilné IV.vydání uschované i s reprodukcemi z prvního filmového zpracování. Před několika dny jsem si koupil remasterovaný, digitálně zpracovaný film, původně natočený v roce 1959. Tento film, ověnčený jedenácti Oskary překonal moje očekávání. Dodnes je tento příběh velice zajímavý a člověk se neustále přesvědčuje že v podstatě nic nového pod sluncem. Ani zvířata nejsou schopná se k sobě chovat s takovou zlobou jako lidé.