Bratr Žak

Originální název: Bratr Žak
Poprvé vydáno celosvětově: 1913

Československý spisovatel - 1957

Československý spisovatel (1957)

Osud tuláků, potulného rasíka a sourozeneckého kolektivu komediantů vyjadřuje v autorově realistickém podání obtížný a tvrdý zápas osamělých hrdinů s tragickým údělem ponížené samoty. (zdroj: Katalog NK ČR) (Založil/a: Peeters)

ROB33
  20. 12. 2013, 20:20
Tragický příběh o komediantech, kteří živoří na okraji společnosti, bez peněz a uznání. Bylo mi hlavního hrdiny Fricka líto, jak postupně přišel o všechny členy rodiny. Zůstal sám a byl donucen k zoufalému činu. Jeho naivita v rodinné pouto byla obrovská, bohužel se s tím setkáváme i v dnešním životě.
hous.enka
  26. 7. 2016, 9:27
Tohle je trochu jiný Cirkus Humberto... První půlka knihy se neskutečně vleče - rodina komediantů obráží české vesnice počátku 20. století a předvádí svoje kejkle. Jakmile ale přijde první zvrat s postavou Josefa Havránka, vše nabírá spád. A když odejde Žak, tak už nedokáže přestat číst. Musím říct, že Olbrachtovy prózy jsou pro mě pořád neskutečně lákavé. Na první pohled nenabízí mnoho a chvíli trvá, než se do jeho knížek začtu, ale výsledkem jsem pak pokaždé nadšená.