Pohroma

Pohroma Originální název: Pohroma

Vyšehrad - 1974

Vyšehrad (1974)

Román Pohroma zasadil autor do rámce posledních let Velkomoravské říše. Velká Morava za Svatopluka významná velmoc střední a východní Evropy, je na rozhraní 9. a 10. století v době vlády Mojmíra II. vysílena boji s Franky a odrážením maďarských nájezdníků. Východofrancká říše je oslabena řevnivostí velmožů kolem bezmocného panovníka Ludvíka Dítěte a na maďarské straně po Arpádově smrti nabývá vrch skupina bojovných náčelníků, kteří se vrhají proti spojeným německým a moravským šikům na Moravském poli a tam své protivníky doslova roznesou na kopytech. Tuto dobu plnou otřesů, které nakonec způsobí zánik prvního velkého slovanského státu na našem území, autor bohatě zalidnil autentickými i smyšlenými postavami. Jednotlivé osudy i široce založený děj drží pohromadě příběh dvojice, spojené citovým poutem, schopným vydržet jakýkoliv náraz: statečného Divoše, družníka velkoknížete Mojmíra II., a panovníkovy dcery Zlatice.
Zdroj: Vyšehrad (Založil/a: Peeters)

Ján Hrušovský Ján Hrušovský
*04.02.1892 - †1975