Postele bez nebes

Postele bez nebes
Originální název: Postel bez nebes

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1960)

Román o dětech proletářských rodičů z českého maloměsta v letech 1912-1914. Na každodenních příhodách a hrách několika chlapců a jedné dívky ukazuje autor, jak se v duševním světě dětí obrážely současné světové události (válka slovanských balkánských národů s Tureckem), domácí veřejné poměry (zášť, vzdor a škodlibost českého obyvatelstva k mocnářství, zpronevěry v měšťáckých peněžních ústavech, první Kašparovy vzlety aeroplánem), šosácký úpadkový způsob rodinného života (vychovávání dětí surovými výprasky k otrocké kázni), jak si děti počínaly uvědomovat třídní rozdíly (o "postelích s nebesy" mohly jen pohádkově snít), a jak nejstarší z nich již začínaly chápat smysl zápasu dělnické třídy. Styl románu se vyznačuje jazykovým bohatstvím a množstvím osobitých básnických metafor. (Založil/a: Peeters)

ROB33
  18. 1. 2016, 20:06
Autor byl nazýván básníkem prózy. Jeho specifický styl psaní mi moc neseděl, většina knihy se četla velmi špatně. Básnický styl, kterým autor píše je plný myšlenek, často tyto myšlenky vycházejí ze socialismu, což mi moc blízké není.