Erebos

Podtitul: Počítačová hra, která tě sleduje

Originální název: Erebos
Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Fragment - 2015
ISBN: 978-80-253-1717-4
Vyšlo jako e-kniha

Fragment (2015) 978-80-253-1717-4 320 Vyšlo jako e-kniha.
Fragment (2013) 978-80-253-1830-0 319
Fragment (2011) 978-80-253-1303-9 319

Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit? (Založil/a: Antonín)

Ursula Poznanski Ursula Poznanski
*30.10.1968

togaf
  29. 10. 2016, 9:45
Tak ani já nejsem cílová skupina (nikdy jsem nehrála žádnou pc hru a není mi -náct), ale po zkušenosti s Ready player one jsem se nadšeně vrhla do četení. První polovinu knihy jsem jen nachápavě kroutila hlavou - "Proč je tahle kniha tak skvěle hodnocená?" Nick se chová jako s prominutím idiot, hra mi podle popsisu zas tak návyková nepřišla, byla jsem ráda za každý střípek odehrávající se v reálném světě. V druhé části, když se do hry dostává Emily jsem se konečně pořádně začetla. Nick se přestává chovat jak idiot a konečně jedná smysluplně. Malý SPOILER: díky bohu, že se na závěr neukázalo, že se jedná o nadpřirozeno. To bych vzteky knížce ublížila (což by byl průšvih, prototže není moje).
barbiegrrrl
  23. 8. 2015, 21:17
Tuhle knihu jsem teda naprosto hltala (stejně jako Nick hru), a to i přesto, že se s postavami teenagerů posedlých počítačovou hrou nedokážu sžít. Ačkoli je hodně znát, že kniha cílí na náctileté, dokáže stejnou měrou zaujmout i dospělého. Mě teda zaujala hodně, a to vůbec nepatřím do cílové skupiny, zaprvé nejsem náctiletá a zadruhé bych nějakou fantasy (pro mě) blbost ve stylu World of Warcraft nikdy hrát nezačala a kdyby náhodou jo, tak by mě zabili dřív, než bych si stihla vytvořit vlastní postavu. Proto mě také bavily víc kapitoly odehrávající se ve skutečném světě. Škoda, že se Poznanski rozhodla psát knihy pro mládež, kdyby tomu dala jiné prostředí a postavy, možná by to bylo ještě zajímavější. Nadruhou stranu, škola plná pubertálních děcek byla pro Erebos asi tou nejlepší živnou půdou. Takže je ten výběr vlastně logický. Každopádně si po tomhle zážitku rozhodně přečtu i Saeculum. A už mě neodradí, že je to ve škatulce YA literatury.
SPOILER: Ze závěru jsem zkamaná nebyla, ale je pravda, že jsem očekávala něco trochu jiného, nadpřirozeného. Každopádně na tvůrce Erebosu jsem měla takové neurčité podezření docela dlouho, byla jsem přesvědčená, že to bude s Adrianem a jeho otcem nějak souviset. Přesto jsem byla překvapená, UI jsem totiž jako možnost vůbec nepřipouštěla...

Rozhodně doporučuju - komukoliv:)
Draconian
  29. 2. 2012, 13:08
„Vstup.
Nebo se vrať.
Toto je Erebos.“

Na začátek musím říci, že jsem se už dlouho do žádné knihy tak nezačetl. Tentokrát reklama a jiné recenze nelhaly. Uršula Poznanski je vycházející hvězda fantastiky.
V knize sledujeme středoškoláka (hádám, nikde není uveden věk) Nicka. Normální kluk, co hraje basket, je zamilovaný do krásné Emily a trápí ho, že kamarád Colin se změnil. Vlastně nejen on – většina školy. Často na hodině chybí třeba třetina třídy. Colin se Nickovi odcizil a on to nechápe. Spolužáci si předávají tajný kontraband – nějakou krabičku, nejspíš DVD. Ale s čím? To chce Nick zjistit. A brzy zjistí. Dostane to DVD. Má to však podmínku.
Nesmí o tom s nikým mluvit.

Na DVD je hra. Erebos.
Moc se mi líbilo, jak autorka popsala celý proces instalace, Nickovo pocitů a začátek hry. Každý kdo někdy něco hrál, si vzpomene, jak se těšil na první spuštění hry, na kterou se moc těšil. Já sám nejsem velký hráč, ale mám trochu přehled. Autorka sice nekritizuje World of Warcraft, ale bere si z něho spoustu. Tedy Erebos vypadá jako WOW a podobně i funguje. Například Nick si vybere temného elfa, dá mu jméno Sarius a může mu dát různé schopnosti. Ve hře plní bojové úkoly a u ohně si může popovídat s ostatními hráči.
Háček je v tom, že za herními jmény jsou skuteční lidé…jeho spolužáci. On s nimi ale nesmí o hře mluvit, ani zjišťovat, kdo je třeba hráč se jménem Levant. Úkoly rozdávají tajemní poslové a co je nejhorší – hra jako by žila. Když se Nick snaží o hře něco zjistit na internetu – posel mu to vyčte. Jako by mu viděl do hlavy.
Nick se postupně do hry tak vžije, že začne flákat školu, basketbal a rodičům lže. Je závislák a v noci kvůli hraní ani nespí. Při čtení zjišťujete, že i vy jste závislí – na knize.
Jamie, jeho nejlepší kamarád ho před hrou varuje, cítí, že se na škole odehrává něco špatného, stejně jako učitel Watson. Nick nechce nic slyšet. Místo toho začíná plnit, první mimoherní úkoly. Ano, Erebos chce, aby plnil úkoly i v reálném světě. Třeba dones krabičku z bodu A do bodu B. Neví, co je uvnitř, ani proč to dělá, ale když úkol splní, dostane se na vyšší úroveň.
Hra bojuje s jakýmsi Ortolanem. O to jde, dostat se do vnitřního kruhu – pět nejlepších bojovníků- a zničit Ortolana. Mrazivé je to, že to bude někdo nebo něco v reálném světě.
Jestli se Nick dostane ze své závislosti, to vám nepovím. O co přesně Erebosu jde, vám nepovím. Prostě si to budete muset přečíst!

Kniha je možná trochu moralistická, ale podle mě je to dobře. Závislost je velký problém. Ať už na hrách nebo na drogách. Příběh je výborný. Tempo knihy je zpočátku rozvážné, ale jak se Nick dostane hry, žijete to s ním. Stále potom čekáte, co přijde, přeci nebude hrát celou knihu, ale Erebos vás napíná. V poslední třetině se kniha však rozjede do strhujícího tempa a chrlí informaci za informací.
Těžko říci, komu je kniha určená. Pro dospělé ano, ale možná víc pro středoškoláky. Přijde mi, že Poznanski mohla klidně víc přidat na drsnosti. Žádný krvák to není, jako by mladého čtenáře v tomto ohledu šetřila. V podstatě je kniha hodná. Ale stále velmi thrillerová. Když se na to člověk koukne z nadhledu, příběh není kdovíjak složitý a příběhy o hře, která vám ničí život, tu už také byli, přesto si troufnu tvrdit, že Erebos je velmi originální. Tajemný, svůdný, starší čtenáře zavede do jeho mladších let a dodá mu pocit, že čte něco jedinečného.
Pokud máte odvahu vstoupit do Erebosu, budete bohatě odměněni.

„Vstup.
Nebo se vrať.
Toto je Erebos.“

dejw
  9. 8. 2015, 20:29
Vtáhlo mě to do děje a už nepustilo, přečetl jsem knihu za jediný den. A to prosím nepatřím do cílené věkové skupiny, příběh prostě má v sobě „něco“. Doporučuji.
Nijura
  3. 8. 2013, 13:12
Kniha mě naprosto uchvátila. Ano, zní to jako klišé, ale opravdu to tak bylo. Velice se mi líbil nápad s počítačovou hrou. V knížce bylo opravdu dobře vidět, jak lehce se na ní Nick stal závislý. Stejně jako já na téhle knížce :)
Ruxandra
  21. 11. 2011, 15:05
Tak jo, od první recenze jsem čekala co se z téhle knihy vyklube. Když jsem dostala knihu do ruky dost mě zklamalo, že není v tvrdé vazbě (nekvalitní papír, už po jednom dni čtení vypadal, jako bych ho s sebou tahala alespoň měsíc v batohu), ale řekla jsem si, že důležitější je obsah. No, ve své podstatě to není špatná kniha. Dobrý nápad, celkem originální, řekla bych. Ale abych byla upřímná, příběh mě OPRAVDU začal bavit, až zhruba v polovině knihy. Do té doby se jedná o nic moc neříkající popisy hraní adventury jednoho teenagera. Nevím jestli to bylo tím, že mě nikdy, adventury moc nebavily, ale prostě jsem nemohla pochopit posedlost hlavního hrdiny hrou, když už od začátku bylo jasné že je tu něco sakra špatně. Jinak bych celému příběhu nevytkla asi nic, možná jen rychlý konec, ale to tak nějak k tomu všemu patřilo...
hous.enka
  25. 10. 2016, 9:21
Na Erebosu na první pohled zaujme propojení virtuálního světa hry Erebos a reality, kdy se najednou část dětí ve škole začne chovat tak nějak... zvláštně. Přestanou chodit na basketbalové tréninky, začnou chodit za školu, lžou, kradou... Nedokážu říct, který z těch dvou světů mě bavil víc, protože každý přinášel něco jiného a zároveň se překrývaly. Asi právě to překrývání je něco, proč byste si Erebos měli přečíst.
Plue
  21. 2. 2016, 14:57
Hodně dobrý nápad, originální - počítačová hra, která ovlivňuje i reálný život! Kniha se četla lehce. Ale svět Erebosu nebyl moc přesvědčivě zpracován a příběh končil tak, jak se dalo očekávat od žánru "pro mládež".
Shifer
  12. 12. 2012, 21:49
I přesto, že jsem se přes tuto knihu prokousávala strašně dlouho, zamilovala jsem si ji. Prožívala jsem to všechno s postavami a konec je úžasný. Určitě si ji chci jednou přečíst znovu.
mikael
  26. 3. 2016, 22:41
Tuhle knihu objevila má manželka v Levných knihách a líbil se jí moc přebal a anotace a tak jí dala šanci. A jakmile ji četla a přečetla, tak mi vyprávěla jak moc je úžasná a skvělá a já si ji prostě musím přečíst!
Upřímně jsem tomu moc nevěnoval pozornost (promiň, lásko :-)), ale musím uznat, že měla jako vždy pravdu. :-)
Knížka se nádherně četla a prožíval jsem to s Nickem. Vzpomněl jsem si na svá mladá léta jak jsem pařil Wowko, CoD a jiné gamesy na internetu a říkal jsem si, že by to bylo "husté" kdyby hra byla opravdu tak "provázána" se skutečným životem.
Jednou si ji rozhodně přečtu znova - až tak dobré to bylo!
Phorbo
  7. 6. 2014, 6:55
Ursula Poznanski si vzala docela nelítostný námět. Tedy ne, že by se jí povedl do puntíku, není dotažený úplně do detailů, ale udělala Erebos velmi, velmi čtivý. Trošku bych se pozastavil nad překladem, který místy stojí za starou belu, ale jinak se mu moc vytknout nedá.
Prostředí, ve kterém se příběh nachází je mi známé. Sám hraju MMORPG už několik let, takže vím, jaké to je, si zazávislačit na nějaké hře, kde si můžete v reálném čase dělat s kolegy víceméně, co chcete. Jen mě zaráží proč třeba nikoho nenapadne najít si přezdívky spoluhráčů na netu. Předpokládám, že alespoň někdo z nich někdy něco hrál, má někde nějaký účet a na něm nějakou přezdívku. I když je možné, že Erebos je dostatečně chytrý na to, aby člověkovi zamítl přezdívku, kteoru už někde používá... No jo :)
Každopádně první část je zjišťkování, druhá je hraní, teprve třetí, konec, za něco stojí. Jen škoda, že zabírá z celé knihy jen pětinu. Teprve tam se čtenář dozví, co se děje, co má Erebos za lubem a proč jsou všichni hráči tak neschopní si uvědomit svoji závislost a neuvědoměné chování na debilní úkoly hry.
Kdyby mi bylo patnáct, knížku bych miloval. Trefila by se mi přesně do noty. Jenže je mi o dvanáct let víc a takováto beletrie už není to pravé ořechové. Už se mi líbi trošku komplikovanější a méně moralistické romány. No někdy ne, to je fakt. Vlastně to nění špatné, velmi dobře se to četlo, ale víc jak 70% nedám.
Yanny
  29. 7. 2012, 2:38
Máte rádi počítačové hry? Stalo se vám někdy, že jste byli na některé závislí? Že jste přišli domů ze školy a první na co jste pomysleli, byla vaše postavička, kterou jste chtěli dostat do další úrovně? Začaly se vám díky tomu kazit známky? Hádali jste se s rodiči? Přestali jste mít kamarády? Jistě si říkáte, že takhle daleko jste nikdy nedošli… jenže to jste nikdy nehráli Erebos, hru, která myslí. A také zabíjí.

Je to závislost, posedlost… a mění lidské charaktery. Nick o tom ví své - jeho nejlepší kamarád Colin se najednou změnil k nepoznání. Přestal chodit na basketbalové tréninky, nebral mu telefony, na školu začal kašlat a bavil se se spolužáky, kterým se dříve spíš smál.

Nick nemůže změnu jeho chování pochopit, jenže pak si všimne, že všichni jeho spolužáci se najednou chovají, jako kdyby měli něco velice tajného, co je spojovalo.

Pak zjistí, že si mezi sebou předávají jakési cédéčko…

Netrvá dlouho a Brynne, Nickova spolužačka, mu cédéčko okopíruje a daruje, aniž by si o to řekl…

A tak začne šílenství, které se nedá lehce zastavit. Už jen když hru nainstaluje, strhne ho to neuvěřitelným způsobem - dokonalá grafika a posel, který mu uděluje úkoly, s ním komunikuje a reaguje na každou jeho otázku.

Jenže největší zbraní Erebosu je to, že hra zasahuje i do reality. Za splněné úkoly mu předává dárečky, vypracovává úkoly do školy… Zní to ideálně?

Jenže pozor, úkoly, které má Nick v realitě splnit nejsou vůbec žádná sranda…

Ze začátku by udělal pro postoupení do další úrovně cokoliv, takže mu nepřijde divné, když musí někoho sledovat, nebo přenášet krabice, o nichž netuší, co v nich je…

Ale pak přijde úkol, který není schopen splnit… jenže jeho závislost na hře je velmi silná….

Musím říct, že jsem tomu v některých částech propadla úplně stejně jako Nick… Sice mi ze začátku dělalo menší potíže, než jsem se opravdu pořádně začetla, ale pak jsem prohlásila:

"Jestli to bude mít otevřenej konec, tak se zabiju!" Sestra ze mě potom nefalšovaně vyprskla smíchy. :D

Říkala jsem si, že je nefér, že mě kniha začne vždy opravdu hodně bavit až na samém jejím konci. A že jsem posledních 100 stránek přímo hltala.

Musím říct, že mi příběh opravdu vzal dech, protože mě velmi překvapil svou originálností. Až mě překvapilo, jak to vlastně bylo prosté a přitom geniální…

Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem si v hlavě spřádala své vlastní teorie o tom, kdo hru stvořil a kdo jí má na svědomí… ale ani ve snu by mě nenapadlo to, co se z toho vyklubalo.

Sice jsem čekala trochu dramatičtější závěr, kdy bych vydechla: "Ou, shit!" ale nakonec jsem byla i tak celkem spokojená.

Protože tak toto rozuzlení útočilo trochu více na city, až jsem z toho měla zase na krajíčku…

Reálné to po čistě technické stránce nebylo, ale to bychom spisovatelce neměli mít za zlé. Jen mi vadilo to, že jsem měla dojem, že i samotná Ursula se až na konci rozhodla, jak to vlastně všechno vysvětlí… A to mě trochu přivádí k tomu, abych odebrala jednu hvězdičku.

Ale i tak to bylo opravdu něco velice zdařilého, co se zase hodně dlouho neobjeví. Velice ráda tuhle knihu doporučuji dál, protože si to skutečně zaslouží.

Mně osobně se líbila mnohem více než velká většina dalších YA, protože jsem si zažila pravé dobrodružství, ale přitom můj hrdina seděl v bezpečí svého pokojíčku a já tak nemusela mít strach o jeho zdraví i život… :) A to bylo to, co mi opravdu vyhovovalo. :)
lenka40
  6. 4. 2016, 6:30
Tak tato kniha mě opravdu moc překvapila.Nikdy jsem nečetla knihu s takovým tématem a musím říct ,že jsem byla mile překvapena. Kniha se moc hezky četla .Děj úžasný ,zápletka vymakaná. Takže mohu jen doporučit.
Elizabeth-Blain
  12. 4. 2012, 18:28
Stejně jako se stal Nick závislým na Sariusovi, jsem se stala já závislou na samotné knize. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a potřebovala vědět, co se v Erebosu děje nového.
Svět mimo Erebos nebyl o nic méně zajímavější, protože se pátrolo o inteligenci samotné hry.
Na závěr jen, Výborná kniha!
Wajny
  5. 9. 2016, 13:22
Závislost je slovo, které této knize dominuje. Tak jako Nick se zabral do hry, tak ani já se od této knihy neodtáhla. Děj knihy mě pohltil; líbili se mi pasáže, které popisovali celý proces zahájení hry; nejvíce jsem si užívala prolínání hry s realitou a konec mě úplně dostal (taky jsem spíše čekala nějaké nadpřirozeno). Jediné co mi trochu vadilo byl autorčin strohý místy až jednoduchý styl psaní. 5*
Jitule Marková
  12. 7. 2016, 8:48
na tuto knihu jsem se hodně těšila ale čekala jsem od toho trochu víc nic méně se kniha čte dobře a měla jsem ji za chvilku přečtenou ale kniha mi přišla spíše pro děti protože ke konci tam byli věci nedomyšlené ale jinak se mi kniha líbila :)
Ještěrka Mollitiam
  6. 2. 2016, 20:01
Mně kniha příliš neuchvátila. Je to hezky napsané, ale trochu dětsky. Ke konci mi to přišlo trochu absurdní. Není to vyloženě brak, ale žádná sláva.
Navíc jsem četla chvíli před tím knihu Game od Anders de la Motte, která je na stejné téma: manipulativní hra. Je to mnohononásobně lepší kniha, ale je spíš pro dospělé. A tady to má autor velmi promyšlené.
Saf123
  17. 11. 2013, 10:44
Jelikož hraju také dost často hry, tak se mi tato kniha velice líbila už jen tím originálním tématem.
MíšaM
  4. 7. 2016, 20:10
Jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední roky četla. Napínavé, zajímavé, nepředvídatelné a jednoduše jiné. Ursula Poznanski vás vtáhne do děje a nenechá vás odejít. Nikdy.
R-oxy
  29. 8. 2012, 19:06
Skvělá kniha. Zajímavý, napínavý ale i smutný příběh. Proto nemám moc ráda počítačové hry, protože závislost u některých lidí je prostě nechutná a smutná. I když tohle je docela jiný případ.
Splnit úkol a dostat za něj odměnu. Ale oboje v reálném světě. Jak daleko jsou lidé schopni zajít?
Kniha mě hrozně bavila. Když mi mamka pozdě v noci přikázala jít spát, chtěla jsem co nejrychleji usnout, aby bylo dřív ráno a já si zase mohla číst. Ovšem tohle nadšení začalo asi tak posledních 130 stran. I tak ale knize dávám 4 hvězdy. ;)
Moa
  21. 11. 2016, 12:27
Tak jsem tedy oficiálně dočetla tuto knihu a musím tedy říct, že jsem očekávala něco mnohem víc ačkoliv nad posledními řádky jsem se rozpustila jako cukr v čaji :D Škoda jen, že zrovna tyto řádky nijak moc nesouvisí s Erebosem... x)
mouse
  5. 12. 2014, 23:32
Knihu som dostal, a nie som práve jeje cieľové publikum. Keby som mal tak 15 rokov, tak by bolo hodnotenie určite vyššie.
Janelle
  11. 11. 2013, 20:23
Výběr knížky v knihovně naprosto náhodný, proto jsem se hodně divila, jak mě knížka už od začátku zaujala. Od první stránky do poslední se zatajeným dechem. Moderní literaturu čtu spíše na odreagování, ale tahle knížka mě hodně bavila. Nejsem vůbec fanda počítačových her, ale myšlenka propojení virtuálního s realitou je děsivá, kor v dnešní době, kdy jde pokrok tak kupředu. Moc krásný konec :)
sakrass
  7. 5. 2013, 18:08
Docela příjemná knížka, kterou jsem měl zfouklou během pár dní.
Věřím, že někdo kdo nemá nějaký kladnější vztah k počítačovým hrám nemusí vůbec bavit. Jinak za mě docela fajn počtení, ale první půlka knihy mě bavila více než ta druhá.
Arathorn
  20. 2. 2013, 21:01
Knihu jsem zhltl za dva dny a vůbec mi nevadí, že jsem schytal pár kulí za nesplněné DÚ. Stálo to za to. Prvních 5,10 stránek mi přišlo že kniha nebude "můj typ". Ale poté jsem už nemohl odtrhnout oči a začetl se do skvělého světa Erebosu. A to i přesto, že mi obvykle vadí formát velká stránka + malá písmena.
Kniha by si podle mě zasloužila být populárnější a všem ji doporučuji - za mě jednoznačně 5*
smiduska
  20. 11. 2012, 10:40
Kniha se mi moc líbila, vtáhla do děje. Díky tomu, jak byl děj vystavěný, jsem konec příběhu čekala tak nějak víc tajemný, překvapující.... nevadí, i tak je to krásně napsané :-)
dodonikas
  4. 11. 2012, 19:34
Jedna z mála knih do kterých jsem se začetl a ignoroval jsem okolní svět ... Proležel jsem sní celou sobotu a v neděli jsem neměl co číst ... Výborná kniha 5 hvězd !!!