Písně šibeničních bratří

Písně šibeničních bratří

Mladá fronta - 2000
ISBN: 80-204-0873-8

Mladá fronta (2000) 80-204-0873-8 143

Z německé sbírky Alle Galgenlieder vybrali a doslov napsali Bohumila Grögerová a Josef Hiršal. (Založil/a: Miss Utahraptor)

Anael
  1. 9. 2012, 0:35
Morgenstern je pro mě takový předchůdce dadaistů, ale nápaditější. Zkoušela jsem si některé jeho básně překládat a bylo to velmi zajímavé.
Miss Utahraptor
  7. 9. 2011, 16:57
"Kámen si letěl dál a dál,
ač neměl křídla, nemával.
Nu, přejme mu to, ámen.
Přesto však, jaký div se stal,
že může létat kámen!" (Problém)

Překlad i samotná kniha se mi líbily mnohem více, než samotné "Šibeniční písně". Jako asi jediné výrazné negativum bych viděla nerozlišení jednotlivých básní podle původních sbírek.
Za bezpochyby nejlepší bych označila báseň "Noční rybí zpěv". Soubor čárek a obloučků mi přišel absolutně neodolatelný, příjemně hravý, se zvláštním kouzlem. Ona hravost, jistá lehkost a absurdita se táhnou celou sbírkou. Odráží se ve formě veršů i v jejich obsahu.
Poměrně často je v básni alespoň nepřímá zmínka o smrti, ale ani ta není pojata příliš vážně.
Učebnicový příklad personifikace jsem našla ve veselé básni "V říši interpunkce". Komická představa pohřbu čárky a středníku mne upřímně rozesmála.
Objevují se zde i nová slova, v souladu s vyzněním knihy absolutně bez vysvětlení. A tak si můžu dál lámat hlavu otázkou, kdo nebo co vlastně má být záhadný pýš v další z mých oblíbených básní.
Sbírka se mi doopravdy hodně líbíla- snad krom postav Palmströma a hlavně Korfa. Toho teprve nemohu vystát.