Ohnivou pouští na Sinaj

Ohnivou pouští na Sinaj

Lidová demokracie - 1966
ISBN: 33-199-66

Lidová demokracie (1966) 33-199-66 224

Přes horská městečka pod alpskými velikány, přes rušná velkoměsta a přístavy devíti moří, do stínů sedmi divů světa, na nedozírné pláně rozžhavených pouští, podle Nilu od Alexandrie až po Súdán vedla trasa cesty, při níž bylo v sázce dobré jméno nejmenších československých motocyklů.
Jiří Brabenec se účastnil s Jawou 50 - Pionýrem tříčlenné výpravy do deseti zemí tří kontinentů; účelem této neobvyklé jízdy bylo vyzkoušet naše nejmenší jednostopé stroje ve zvlášť náročných terénních i klimatických podmínkách. Vyvrcholením expedice se stala jízda přes Sinajskou poušť, po trase, kterou až do té doby nezdolaly ani desetkrát silnější stroje. Motocykly sledovaly cestu historického pochodu Židů při útěku z egyptského zajetí přes Rudé moře a motoristé stanuli i na vrcholcích legendárních hor Oreb a Sinaj.
Vyprahlá vádí, opevněné kláštěry z prvních křesťantských dob v písečné poušti a dvakrát tak staré chrámy dávných božstev, krajiny oplývající uměleckými i historickými památkami vedly autora k retrospektivám a dějinným rekonstrukcím, ale jeho cestopis čerpá především ze současnosti. Připomene zajímavá setkání s nejrůznějšími lidmi, jako byl např. chlapec od benzinové čerpací stanice, feláh bydlící na chodníku, představený nejstaršího křesťanského kláštera na světě, seržán pouštní policie, beduín z oázy, syn spoluobjevitele Tutanchamónovy hrobky aj. Rozhovory s nimi doplňují autorův výstižný popis krajiny i života ve městech. Zážitky, dojmy a vtipné postřehy z poněkud dobrodružného cestování nejmenším motocyklem po ultramoderních autostrádách i po pradávných karavanních stezkách otvírají nám pohled do dnešní Levanty a na Blízký východ. (Založil/a: Moreanne)