Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Tanec trosečníků

96%
5 5
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Tanec trosečníků

Nejnovější vydání:
Mladá fronta - 2006
ISBN: 80-204-1462-2
Počet stránek: 272
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Mladá fronta (2006) 80-204-1462-2 272

Jak by svět vypadal, kdyby ho zachvátila smrtící pandemie? Co by zbylo z fungující civilizace, která je tolik závislá na energetických zdrojích a propracované soustavě předpisů a nařízení?

Iva Procházková vytvořila ve své nové próze svébytnou antiutopii, zachycující tragické konce informační přehlcenosti. Svého osmnáctiletého hrdinu ale nepošle přímo do centra běsnění neznámého smrtícího viru, jehož oběti se postupně doslova vypaří, ani si nelibuje v laciných efektních scénách. Novodobou zkázu lidstva sleduje z ústraní horské samoty očima cikánského mladíka Mojmíra, který s velkými plány a dychtivými nadějemi stojí na prahu samostatného života. Do horské vísky přijíždí za svou pěstounkou umírající na známou, leč přesto smrtící rakovinu. Stává se svědkem jejích posledních chvil, jejího zápasu o důstojný odchod ze světa. V pozadí tohoto soukromého smíření se smrtí se fregmentárně odehrává apokalyptická bitva o přežití. Izolace, v níž se činorodý Mojmír ocitl, mu zachrání život. Když pandemie ustoupí, mladík nedokáže nečinně čekat a vyrazí hledat své kamarády a známé. Ale co z té takzvané civilizace zbylo? Velká čast lidstva zmizela, zpustošenou zemí se toulají osamělí trosečníci a všude vládnou zákony džungle. Tváří v tvář morální destrukci a všeobecnému chaosu se hrdina snaží nalézt ve vnějším světě i v sobě pozitivní síly a naději. (Založil/a: Liduk)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

aage
  1. 9. 2013, 20:03
Když knížku pro mládež, tak nějak takhle. Procházková dovede příběh obohatit motivy populární literatury, aniž by přitom sklouzla k povrchní atraktivitě a pustila ze zřetele to podstatné - nitro dospívajícího člověka a problémy, kterým musí čelit. Tak je v Tanci trosečníků konec civilizace zprostředkován pohledem mladého cikána Mojmíra, na němž je zvláštní a hrdinská snad jen vyrovnanost, s níž dovede čelit vlastní nedokonalosti a bezmocnosti. Snad právě tím je ten klučina tolik uvěřitelný, sympatický a navrch třikát vzoovější než Mirek Dušín :)
Zamrzí snad jen závěr, v němž se Procházková snaží do vyprávění vnést nové postavy a vyhrocený konflikt, přičemž obojí je šité tak trochu horkou jehlou, a který postrádá přesvědčivost Mojmírových osamělých kontemplatí. I tak jde ale o knihu podivuhodně poutavou, citlivou a jaksi nenápadně výchovnou.
Huckleberry Finn
100% 100% 100% 100% 100%
  17. 12. 2016, 11:31
Sci-fi, smrtonosnou pandemii či antiutopii nijak zvlášť neprožívám, námět této knihy není ani žádný trhák, je to smutný příběh o několika lidech - trosečnících, kteří přežili, přesto mě kniha nadchla. Je totiž dobře napsaná. Styl je půvabný, čtivý, obsah myšlenkově velmi vyzrálý, postavy jsou dobře vymyšlené a příběh zasazený do prostředí Jizerských hor a velkoměsta je atraktivní. Zkrátka číst Procházkovou je zážitek. Co dodat. Tanec trosečníků, který vzdáleně připomíná např. Den Trifidů, si někdy po čase rád přečtu, především pro kouzlo textu a krásu jazyka.