Vlak/Měsíční úžeh

Vlak/Měsíční úžeh Originální název: Le train

Olympia - 1979
ISBN: 25-022-79

Olympia (1979) 25-022-79 240

Vlak je zejména psychologická novela odehrávající se na pozadí prvních dnů okupace Francie za druhé světové války. Hlavním hrdinou a zároveň vypravěčem je Marcel - zcela průměrný občan Francie, který se snaží vyprávěním svého příběhu obhájit svá zbabělá a necitelná rozhodnutí. Krátký román je unikátní nejen svým netypickým a nesympatickým hrdinou.
Druhá novela Měsíční úžeh je dějově zasazena do exotického prostředí francouzské kolonie v Africe. Opět průměrný hlavní hrdina Josef Timar si v ní poopravuje své představy o životě v kolonii. (Založil/a: wubenator)

Georges Simenon Georges Simenon
*13.02.1903 - †04.09.1989

zantalalia
  23. 11. 2016, 14:49
Simenona mám načteného převážně detektivního, takže tyto dva mini romány mě doslova překvapily. Příjemně. Spojuje je osud hrdinů, v obou případech mladých mužů, kteří se dostali do neprůměrné situace s níž si musí nadprůměrně poradit. Oba jsou tak trochu zbabělci, oba touží vyniknout. Rozuzlení je v obou případech drsné. Tyto dva příběhy mi rozhodně utkví.