Maršál Lannes - Francouzský Achilles

Originální název: Maršál Lannes - Francouzský Achilles

Akcent - 2008
ISBN: 978-80-7268-529-5

Akcent (2008) 978-80-7268-529-5 495

Velká francouzská revoluce znamenala převratné změny pro mnohé jednotlivce. Se vzestupem generála Napoleona Bonaparta sledujeme řadu osobních vzestupů. V armádě získal Napoleon tolik nadaných lidí, jejichž počet neměl obdoby v celých francouzských dějinách. Mezi jedny z nejpozoruhodnějších náleží životní osudy Jeana Lannese, kterému bylo dovoleno Napoleonovi tykat a jehož smrt císař oplakal. (francouzský Achilles) (Založil/a: JERRY)

JERRY
  12. 9. 2011, 17:07
Kniha o velice pozoruhodném muži, jehož ztrátu Napoleon hořce oplakal a na jehož adresu pronesl mimo jiné: " Lannesova odvaha byla větší, než jeho duch, ale duch rostl den ode dne, až se nakonec vyrovnal odvaze. Potkal jsem trpaslíka a ztratil jsem obra". Nepochybně jeden z nejstatečnějších (spolu s Neyem), nejschopnějších (spolu s Davoutem), nejoddanějších (opět spolu s Davoutem) francouzských maršálů. Zcela určitě pak nejupřímnější a nejčestnější ze všech maršálů Francie. Muž, který se nebál říct Napoleonovi nepříjemnou pravdu do očí a jediný maršál, který mu směl tykat. O něm je tato kniha, i když jak se to vezme. Z knihy mám poněkud rozporuplné pocity. Pokud byla psána pro ty, jenž o Napoleonských válkách téměř nic neví, bylo v ní příliš mnoho zbytečných taktických přesunů všemožných brigád a pluků, které takovému čtenáři nic moc neřeknou. Pokud byla psána pro nadšené čtenáře Jiřího Kovaříka, pak tyto pasáže zbytečně zabírají prostor. Samozřejmě, je třeba, aby život maršála byl zasazen do kontextu. O Maršálovi kniha však skutečně pojednává pouze asi z 1/4 - a to sice o maršálově dětství, válce ve Španělsku, bitvě u Esslingu a jeho zranění a smrti. Bez těchto pasáží by kniha mohla být nazvána spíše "Napoleonova tažení v kostce a střípky ze života maršála Lannese". Rozhodně to není špatná kniha, jen na můj vkus obsahuje více "omáčky", než by mi bylo po chuti. Kniha hojně využívá paměti Marbota (který byl Lannesovým pobočníkem). Pro získání přehledu o Lannesovi, ale i o všech dalších maršálech doporučuji daleko více Maršálové napoleonových orlů od Jiřího Kovaříka, který svedl vylíčit životní události maršálů všech na polovičním počtu stran.